1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Çek kanunu çıktı. Eski çekler ne olacak?

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  eski çekler ne olacak eski çekler çek karneleri çek kanunu ne zamana kadar geçerli ESKİ TİP ÇEKLERİN KULLANIM SÜRESİ

  Bildiğiniz gibi Çek kanunu değiştirilerek artık hamiline yazılı çeklerin farklı olması konusu kanunlaştı. Şirketler ellerindeki eski çekleri yenileri ile ne zaman değiştirecekler? Yeni çeklerin kullanılması ile ilgili olarak gerekli duyuru Merkez Bankası tarafından yapılmış bulunuyor.

  Çek Yasası'nın 2'nci maddesinin 6'ncı fıkrası uyarınca, "Çek defterlerinin baskı şeklini belirleyen esaslar Maliye Bakanlığı, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin görüşü alınarak Türkiye Cumhuriyet Bankası tarafından Resmi Gazete'de yayımlanacak tebliğ ile" düzenlenmiş bulunmaktadır.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan "Çek Defterlerinin Baskı Şekline, Bankaların Hamile Ödemekle Yükümlü Olduğu Miktar ile Çek Düzenleme ve Çek Hesabı Açma Yasağı Kararlarının Bildirilmesine ve Duyurulmasına İlişkin" 2010/2 sayılı tebliğ ile çek defterlerinin basımla ilgili özellikler belirlenmiş bulunmaktadır.


  Diğer taraftan yeni Çek Yasası'nın geçici birinci maddesinin ikinci fıkrası gereği olarak Bankalar 1 Temmuz 2010 tarihine kadar müşterilerine yeni çek defterlerini vermek ve ellerindeki eski çek defterlerini imha etmekle yükümlü tutulmuştur.
  Dolayısıyla bankalar 1 Temmuz 2010 tarihine kadar Merkez Bankası tarafından yayımlanan tebliğe uygun olarak çek karnelerini bastırarak Çek Yasası'nda belirtilen koşullar çerçevesinde müşterilerine verecekler ve müşterilerinde bulunan kullanılmamış çek karnelerini de geri alarak imha edeceklerdir.

  Merkez Bankası'nca yayımlanan tebliğin geçici ikinci maddesi uyarınca sözü edilen tebliğin yayımı tarihi olan 20 Ocak 2010 tarihinden önce yayımlanan tebliğler çerçevesinde bastırılan çeklerden ötürü muhatap banka, süresinde ibraz edilen çekin karşılığının bulunmaması halinde her çek yaprağı için beş yüz Türk Lirası'na kadar ve kısmen karşılığının bulunması halinde ise bu miktarı her çek yaprağı için 500 Türk Lirası'nı tamamlayacak şekilde ödeme yapmakla yükümlüdür.   
Çek kanunu çıktı. Eski çekler ne olacak? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Magna’yı Türkiye’ye çektik yeni sürprizlerimiz olacak

  Magna’yı Türkiye’ye çektik yeni sürprizlerimiz olacak

  Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, "1 yıl 4 aylık faaliyet süremizde 600’den fazla yatırımcıyla görüştük. İlk kez Türkiye’ye yatırım yapmaya ikna ettiğimiz Kanadalı otomotiv devi Magna International gibi yeni sürprizlerimiz olacak. Bir yandan sıfırdan yatırımlar çekeceğiz, diğer taraftan mevcutların Türkiye’de daha da büyümesini sağlayacağız" dedi. TÜRKİYE Yatırım...
 2. Çek

  Çek

  Ertelenmiş borçlarınızı ödeyeceğinize sorunları aşacağınıza ve rahat edeceğinize işaret eder. Ertelenmiş borçlarınızı ödeyeceğinize sorunları aşacağınıza ve rahat edeceğinize işaret eder. Rüyada size bir çek verildiğini görmek, elinize para geçeceğinin işaretidir. Eğer siz çek veriyorsanız iş hayatında sorunlar yaşayacağınız anlamına gelir.Rüyada çek, makbuz, imzalı kağıt ve evrak gibi şeyler...
 3. Çek Kanunu kabul edildi

  Çek Kanunu kabul edildi

  değişen çek kanunu yeni çek kanunu 2011 Çeki olan, Çekle ilgili davası olan, Çeki olmayan-Çek alan Tüm haklarınız yeni kanunla belirlendi. Çek Kanunu kabul edildi Çek Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı Yeni yasa ile Banka, karşılıksız çıkan her bir çek yaprağı ile ilgili olarak ödemekle yükümlü olduğu miktarı, ancak ibraz eden hamile talep ettiği takdirde...
 4. Çek Kırdırma Ne Demektir?

  Çek Kırdırma Ne Demektir?

  çek kırdırma oranları çek kırdırma, ne demektir, nedir, nasıl yapılır, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, İş hayatında çok sık duyduğumuz çek kırdırma terimi,acil nakit para ihtiyacı olan insanların, ellerinde bulunan çekin kesildiği tarihi beklemeden çeklerini erken tahsel ettirmesine denilir. Çekin erken tahsil edilmesi durumuna faktoring firmaları yasal...
 5. Açık Çek Nedir

  Açık Çek Nedir

  Açık Çek Nedir kızlar bana bu iki kelimenin açıklamasını yazarmısınız?

Sayfayı Paylaş