1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Çekiç Kafalı Yarasa (Hypsingnathus)

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] ÇEKİÇ KAFALI YARASA
  (Hypsingnathus)  Afrika'nın en iri yarasasıdır. Başı ile vücut uzunluğu 25 santim, açılmış kanatlarının eni ise 1 metredir. Şiş yüzlü ve sarkık üst dudaklı tuhaf bir kafası vardır. Siğilli burnu ile yarık alt dudağı buruş buruş derilerle çevrilidir.
  Kudretti bir ses: Çekiç kafalılar ormanda kalabalık sürüler halinde yaşarlar. Gün batarken koloni birden değil de, tek tek havalanır. Ağaçların arasında dolanan erkekler, yarım saniye ara île gür sesler çıkarırlar. Bu patırtı gece yansına kadar sürer. Bu sesleri çıkarabilmek için, çekiç kafalı yarasa'nın kocaman bir kemikli gırtlağı vardır. Vücut boşluğunun yarısını kaplayan bu ses organı, kalple akciğerleri bile arkaya ve yanlara itmiştir.
  Bütün diğer organların sesin yanında ikinci derecede kalması durumuna başka hiç bir memelide rastlanmaz. Fakat dişilerin gırtlakları normal yapıda olup böyle ses çıkartmazlar.
  Erkek çekiç kafah'nm bu özel haberleşme vasıtasının bir manası olsa gerektir. Yalnız erkeklerde bulunduğuna göre, gayesi dişileri çekmek olabilir. Beri yandan erkeklerin koro yapmak için belli bir yerde toplaşmaları da dikkate değer.
  Çekiç kafalı yarasaların da diğer türleri gibi yılda yalnız bir kere yavrulaması gerekirken, hem mayısta, hem de aralıkta tek yavrusu olan dişiler görülmüştür. Anne yavrusunu, yetişkinlerin vücudunun üçte birini buluncaya kadar her yere beraberinde taşır.
  Çekiç kafalı yarasalar arasında sınıf farkları: Görünüşe bakılırsa, bu yarasaların arasında bir nevi sınıf farkı vardır. Diğer yarasalarda olduğu gibi, erkekler umumiyetle bir tünekte, dişiler ise bir başka tünekte toplaşırlar. Fakat yetişkin olmayan erkeklerle dişiler de bir araya gelerek büyüklerden ayrı üçüncü bir grup teşkil ederler. Çekiç kafalı yarasa baş aşağı asılı dinlenmekteyken kanatlarını karnı ile göğsünün üzerinde katlayarak, vücuduna yağmur geçirmeyen bir örtü çekmiş olur.
  Çekiç kafalı yarasa da meyva yiyenlerdendir. En çok olgun guava, mango, incir vs. gibi meyvalara dadanır. Meyvayı kopardıktan sonra, onu, tüneyebileeeği rahat bir yere taşır. Burada sakin sakin karnını doyurarak meyvanm yumuşak etinin dışındaki kısımlarını yere atar.
   
Çekiç Kafalı Yarasa (Hypsingnathus) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dil yarası

  Dil yarası

  İşte hayatın taa içinden gerçek olan samimiyet dolu bir yazı daha.. Çoğu kişi ben açığım..açıksözlüyüm..birşeyleri dann diye söylerim diyebilir belki ama bu olay açıksözlülük de değil gördüğümüz gibi..insan ne çekerse dilinden çeker derler..ta kendisi.. Adam düşünmeden veya çok hızlı düşünüp karısını kaçırtmanın tam noktasını bulmus ve ağzından çıkıvermiş...Böyle sözler bazen bir hayatın...
 2. Kadınlar kalın kafalı !

  Kadınlar kalın kafalı !

  Yapılan araştırmaya göre, kadınların kafataslarının erkeklere göre daha kalın olduğu tespit edildi Çin'deki Tianjin Üniversitesi'ndeki araştırmaya göre, kadınların kafataslarının erkeklere göre daha kalın olduğu belirtildi. Kadınlarda kafatası kalınlığı 7.1 mm iken erkeklerin kafatası kalınlığının 6.5 mm olduğu tespit edildi. 3 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada kadınların...
 3. Çekiç

  Çekiç

  Lazım olduğunda imdada yetişen dosta, Otoriteyi sağlayan kimseye, Meslek ehli için hayırlı kazanca delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; tokmak.)Rüyada herhangi bir şekilde çekiç görmek geçici bir sıkıntı veya tasaya işarettir . Rüyada çekiç görmek sürekli olmayan bir sıkıntı veya üzüntüye yorumlanır. Büyük sıkıntıların üstesinden gelmeniz ve büyük gerekecek demektir. Çivi çakmak alacağınız bir...
 4. çekiç Görmek

  çekiç Görmek

  Rüyada çekiç görmek sürekli olmayan bir sıkıntı veya üzüntüye yorumlanır. Büyük sıkıntıların üstesinden gelmeniz ve büyük gerekecek demektir. Çivi çakmak alacağınız bir haberden nedeniyle çok mutlu olacaksınız anlamındadır. Çekiç sesi duymak beklemediğiniz bir davete çağrılacağınıza işaret eder.
 5. aşkın yarası

  aşkın yarası

  aşk yarası resimleri

Sayfayı Paylaş