Çekişmeli boşanma davası nedir?

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Çekişmeli boşanma davası nedir?
çekişmeli boşanma,çekişmeli boşanma davası nedir,çekişmeli boşanma anlaşmalı boşanma arasındaki farklar,çekişmeli boşanma davası,çekişmeli boşanma hakkında tüm bilgiler,

ayrilik_iliski_glr3.gif


Çekişmeli boşanma davası , TMK Md. 166/3 de düzenlenmiş anlaşmalı boşanma davası dışında kalan her türlü boşanma nedenine dayalı olarak açılmış ve eşler arasında boşanma ve boşanmanın ferileri konusunda bir anlaşmanın bulunmadığı boşanma davalarıdır.
Evlilik birliğinin yasal olarak sona ermesi haline boşanma denir. Türk Hukuku’ nda boşanma ancak kanunun öngördüğü şartların gerçekleşmesi ile vuku bulur. Kanun boşanmanın ancak haklı bir sebebin varlığı halinde mümkün olabileceği hükmünü getirerek toplumun temel taşı olan aile kurumunu korumaya ve evlilik birliğinin devamını sağlamaya çalışmıştır. Ancak karşılıklı sevgi ve saygı ortamının olmadığı aile hayatlarının, kişiler için çekilmez hale gelmesi de bir genel boşanma sebebi olarak sayılarak bu doğrultuda anlaşan çiftlere ‘ANLAŞMALI BOŞANMA’ kurumunu getirmiştir. Anlaşmalı boşanmada çiftler boşanmanın tüm ayrıntıları (velayet, nafaka, tazminat vs.) hakkında anlaşarak evlilik birliğini sona erdirilmesi için ilgili mahkemeye başvururlar. Bu hususta ayrıntılı bilgiye sitemizde yeralan diğer makalelerden ulaşabilirsiniz. Bu makalemizin ana konusu taraflardan birinin boşanmak istemediği ya da boşanmanın yan hükümleri olan velayet, nafaka ve tazminat hükümlerinde tarafların anlaşamadığı durumlarda ortaya çıkan çekişmeli boşanma davasıdır.
 
Geri
Üst