1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  çekişmeli boşanma nedir

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  eşimle boşanmak üzereyim ben takılarımı vermek istemiyorum çekişmeli boşanma olması gerekiyomuş nedir çekişmeli boşanma ?

   
 2. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113
  Eğer eşinizle boşanma konusunda anlaşma ihtimaliniz yoksa o halde boşanma şekliniz çekişmeli olacak demektir. O halde öncelikle hangi boşanma sebebine dayanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Medeni Kanun’da sayılan boşanma sebepleri sınırlı sayıda olup bunlar zina, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığı, evlilik birliğinin sarsılmasıdır.

  Genelde kullanılan boşanma sebebi evlilik birliğinin temelden sarsılmasıdır. Ancak yine de hangi sebebe dayanacağınızı iyi düşünmeniz gerekir. Zira boşanma davanızın kabul edilmemesi halinde, Medeni Kanunu’nun amir hükmü gereğince, aynı boşanma sebebine dayanarak 3 yıl süreyle yeniden bir boşanma davası açmanız mümkün değildir. Bu nedenle boşanmaya karar verdiğiniz anda bir avukatın desteğini almalısını


  Anlaşmalı boşanma, adından da anlaşılacağı üzere eşlerin boşanma ve boşanmanın mali sonuçları hakkında (Tazminat, nafaka, velayet, eşya paylaşımı vs.) anlaşmaya varmaları, bu doğrultuda bir protokol hazırlamaları ve yine bu doğrultudaki iradelerini hakim huzurunda bizzat beyan etmeleri ile mümkündür. 1 yılını doldurmamış evliliklerde anlaşmalı boşanma mümkün değildir.


  Çekişmeli boşanma ise, tarafların boşanma ya da boşanmanın mali sonuçlarında anlaşmaya varamamaları halinde ya da 1 yılını doldurmayan evliliklerde söz konusu olmaktadır. Taraflar iddialarını ispat etmekle yükümlüdür. Boşanma davalarında en önemli delil tanık/şahit delilidir. Tanıkların yakın akraba olması, yaşının küçük olması tanıklıklarının kabul edilmeyeceği anlamına gelmez. Önemli olan tanık beyanlarını değerlendirecek olan hakimin kanaatidir.

  Unutmayın ki, çekişmeli boşanma süreci çok uzun bir zaman gerektirir. Bu uzun süreçte takip etmeniz gereken çok fazla ayrıntı, detay bulunmaktadır.


  İyi hazırlanmış, taleplerinizin iyi belirlendiği bir dilekçe ile davaya başlamanız sizi 1-0 öne geçirecektir. Bu nedenle mutlaka dilekçenizi hazırlarken bir uzmanın yardımını alınız.


  Naçizane bir öneri olarak, çocuklarınız da varsa, işin daha çok sürüncemede kalmaması için öncelikle eşinizle anlaşmaya ve boşanma davasını da anlaşmalı olarak açmaya çalışın. Yine de unutmayın ki, her anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanmaya ve her çekişmeli boşanma davası da anlaşmalı boşanmaya dönüştürülebilir!
   
çekişmeli boşanma nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. boşanmalar neden artıyor!!

  boşanmalar neden artıyor!!

  Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde boşanmaların hızla artması, bireysel ve toplumsal sonuçları açısından endişe veriyor. Boşanmaların büyük kısmında gerekçeyi "şiddetli geçimsizlik" iddiası oluşturmakla beraber bunun tanımı da çok sağlıklı yapılamıyor. Bazen çok küçük nedenler şiddetli geçimsizlik olarak gösterilebiliyor. Boşanmaya doğru giden evliliklerde geçimsizlik her...
 2. Boşanmanın çocuklarımıza etkileri nelerdir

  Boşanmanın çocuklarımıza etkileri nelerdir

  rüyada anne babanın boşanması rüyada anne babanın boşandığını görmek baba boşanması ve ve babasının boşandığını görmek Oniki ve daha yukarı yaşlarda bulunan çocuklar ruhsal ve kişilik gelişmelerini önemli ölçüde tamamlamaları nedeni ile daha küçük yaşlardaki çocukların yaşadıkları bazı sorunları yaşamamaktadırlar. Anne baba arasındaki sorunların neler olduğu ve çözüm konusunda daha...
 3. Boşanmaya ne kadar yakınsınız?

  Boşanmaya ne kadar yakınsınız?

  Son dönemde artan tartışmalarınız sizi ilişkiniz hakkında düşündürüyor mu? Çözümden yana birbirinize karşı toleranslı mısınız? Boşanmaya ne kadar yakınsınız?
 4. Çekişmeli boşanma davası nedir?

  Çekişmeli boşanma davası nedir?

  çekişmeli boşanma,çekişmeli boşanma davası nedir,çekişmeli boşanma anlaşmalı boşanma arasındaki farklar,çekişmeli boşanma davası,çekişmeli boşanma hakkında tüm bilgiler, Çekişmeli boşanma davası , TMK Md. 166/3 de düzenlenmiş anlaşmalı boşanma davası dışında kalan her türlü boşanma nedenine dayalı olarak açılmış ve eşler arasında boşanma ve boşanmanın ferileri konusunda bir anlaşmanın...
 5. Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?

  Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer?

  çekişmeli boşanma,çekişmeli boşanma ne kadar sürer,çekişmeli boşanma davası ,çekişmeli boşanma davası ne kadar sürede sonuçlanır,çekişmeli boşanma davası sonuçları Kesinlikle anlaşmalı boşanma davasından daha uzun. Bu konuda kesin bir süre vermek de zordur. Zira bir davanın ne kadar süreceğini etkileyen çok sayıda değişken vardır. Mahkemenin iş yükü, tebligat durumu, tarafların iddia ve...

Sayfayı Paylaş