Çelik kaşık ve tencereler nasıl parlatılır?

Uzman SühaN

Administrator
Çelik kaşık ve tencereler nasıl parlatılır?
Alüminyum ve teflon tencerelere göre çok daha sağlıklı olan, ısıyı eşit miktarda yaydığı için yemeklerin daha lezzetli olmasını sağlayan, ayrıca alternatiflerine göre çok daha dayanıklı olan çelik tencereler zaman zaman lekelenebilir. Bu durum çaydanlık gibi diğer çelik mutfak eşyaları içinde geçerlidir. Bu lekelerden kurtulmak için piyasada bulabileceğiniz “çelik parlatıcı” özel ürünleri kullanabilir ya da sadece bulaşık deterjanı, tel ve suyla çelik eşyalarınızı parlatabilirsiniz.

Çelik tencerelerde en inatçı lekeler tencerenin dibinde iç bölümde ve ateşin değdiği alt bölümde oluşur. Önce tencerenizi sıcak su, bulaşık deterjanı ve bulaşık süngerinin sert kısmıyla iyice yıkayın. Bu yıkama sırasında zaten hafif lekelerin çoğu temizlenecektir. Eğer tencerenin dibi tuttuysa, dibini 3-4 parmak geçecek şekilde kaynar suyla doldurun.
ç.jpg
Tencereye koyduğunuz kaynar suya 1-2 çay kaşığı bulaşık deterjanı atıp köpürttükten sonra su iyice soğuyana kadar bekletin. Kaynar su ve deterjan lekenin yumuşamasını sağlayacaktır. Daha sonra ılık su, tel ve deterjanla bu bölgeyi iyice ovun.Tencerenin alt kısmında ise ocak nedeniyle oluşan karartıları temizlemek için bir miktar çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Tencereyi, çamaşır suyuyla karıştırdığınız 3-4 parmak yüksekliğinde suyun içine yerleştirin ve 1-2 saat bekletin. Daha sonra bulaşık deterjanı ve telle iyice ovun ve durulayın.

Çelik mutfak eşyalarındaki inatçı lekeler ve eşyaların daha çok parlaması için sirke veya karbonat da kullanabilirsiniz. Hatta bu ikisini karıştırarak yapılan leke temizliği oldukça etkilidir.

Çelik eşyaları değişimli olarak kullanırsanız lekelerin temizliği için ayırdığınız vakitten tasarruf edebilirsiniz. Bulaşık deterjanı, sıcak su ve karbonatın cildinizi yıpratmaması için mutlaka bulaşık eldiveni kullanın.kaynak:eek:nikibilgi.com
 
Geri
Üst