Çelik tencere nasıl parlatılır

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Çelik tencere nasıl parlatılır
Mutfağımızda çelik ürün kullanımını sıklıkla gerçekleştiririz. Birçok bayanın çeyizinde yer alan o güzelim çatal bıçak takımları, çelik tencereler ve çaydanlıklar zamanla parlaklıklarını kaybederler. Aslında onları doğru yöntemlerle eski parlaklıklarına kavuşturabilmek olabildiğince kolaydır. Bu konu için bilgi sahibi olmadan önce sizlere çelik ürünleri nasıl temizlememeniz gerektiği konusuna değinmek istiyorum. Mutlaka her bayan bilir bu bilgiyi. Ama olur da mutfağın acemisi genç bir gelinsinizdir sizleri yine de bilgilendireyim. Çelik ürünleri asla ama asla tel ile sürterek temizlemeye kalkmayın. Çünkü parlaklık bir kenara çelik tencere ya da çaydanlık tipi ürünlerde çizilme meydana getirebileceğiniz bu durum karşı konulamaz zorluklarla karşı karşıya kalabilmenize sebep oluşturabilmektedir.
images2.jpg

Bugünkü yazımda sizlerle çelik tencereleri nasıl parlatacağınızla ilgili tüyolara değinmek istiyorum. Bazılarının doğal yöntemler olduğunu sizlerin de fark edebileceğiniz çelik tencere parlatma yöntemleri arasında yer alan yöntemleri uygulayarak pırıl pırıl tencerelere kavuşabilirsiniz.

*Parlatma işinde sizin en önemli yardımcınız olan sirkenin etkisi unutulamaz. Sirke ve karbonat yardımıyla çeliklerinizin nasıl pırıl pırıl olduğunu kısa zamanda görebileceksiniz. 1 çay kaşığı sirke ve 1 tatlı kaşığı karbonattan faydalanarak tencerelerinizi parlatabilirsiniz. Bir miktar su doldurduğunuz çaydanlık ya da tencere içine bu malzemeleri koyup kaynatın. Ardından bol su ile durulama işlemi gerçekleştirerek nasıl parladıklarına şahit olabilirsiniz.
krem-tartar-ile-tencere-temizlik.jpg

*Her ne kadar kimyasal ürün kullanmayı sevmeseniz de krem temizleyicilerde parlatma konusunda en önemli yardımcılarınız arasında yer almaktadır. Krem temizleyiciyi sünger yüzeye dökerek çaydanlık ya da tencere yüzeyinde parlaklık elde edebilirsiniz.

*Elma kabukları da doğal yöntemler arasında faydalanabilecek en kolay yöntemdir. Elma kabuklarını koyduğunuz çelik tencerenizi ya da çaydanlığınızı bir miktar su ekleme yaparak kaynatmaya başlayabilirsiniz. Ya da limon kabuklarıyla parlatmak istediğiniz çelik yüzeyde ovma işlemi gerçekleştirerek parlaklığın doğal bir ürünle nasıl elde edilebildiğine tanık olabilirsiniz. Bulaşık makinesi içine deterjan bölmesine bir yemek kaşığı elma sirkesi eklerseniz bulaşıklarınız üzerinde çok da etkili bir parlaklık elde edebileceğinizi görebilirsiniz. Artık tencerelerim eski formunu kaybetti sızlanmalarına son verme zamanı diyorsanız çelik kullanımlarından zevk aldırtacak parlatma işlem uygulamaları adına harekete geçebilirsiniz.
 
Üst