1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Çelik Yelek...

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  çelik yelek yapımı çelik yelek, nedir, nerelerde kullanılır, ilk çelik yelek, icadı, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

  < Konu Resmi..>  Sevgili melekler,
  Bir türlü bitmeyen terör illeti ,asker ve polislerimiz tarafından ,ileri teknoloji ürünü teçhizatların ve silahların kullanımını çoğaltmış ve geliştirilmesini hızlandırmıştır.Yapılan çalışmalar sayesinde geliştirilen ürünlerden biri de çelik yelektir.Öyle ki artık gömlek şeklinde bile üretilen yelekler, insanı korumada büyük rol oynamaktadır.


  Peki çelik yeleğin tarihi gelişimi nasıl olmuştur?
  Türkler tarafından TUĞLA, TOLGA, DAVULGA gibi isimlerle savaşlarda saldırılardan korunmak için miğferler yapılmaktaydı. Bu miğferler PEÇENEKLİ ve SİPERLİKLİ olmak üzere iki şekilde imal edilmekteydi. 16.yy.ın sonlarına doğru miğferlerin tepeleri basık olarak yapılmağa başlanmış daha sonra da miğfere güneş siperliği eklenmiştir.
  Avrupa’lılar da 10.y.y.dan itibaren miğfer kullanmışlarsa da onların miğferleri saf çelikten olmaları ile dikkat çekmiştir.
  Türkler Orta Asya’dan beri vücutlarını korumak için gömlek şeklindeki köseleden veya ince metallerden yapılmış zırhları kullanmaktaydılar. İslami dönemde birbirine halkalarla bağlanmış ve hafif metallerle takviyeli zincirler kullanılmaktaydı.
  Özellikle 20.y.y.da balistik ilminin önemli gelişmeler göstermesinden sonra, korunma çareleri konusunda da araştırmalar hızlandı. Kurşun levhaların yerleştirilmesiyle kurşun geçirmez yelekler yapılmaya başlandı. Bu yelekler büyük sert parçalardan yapılmış olması ve ağır olmaları giyen kişilerin hareket kabiliyetlerini azaltmaktaydı. 1960 yıllarından sonra artış gösteren terör olayları da hareket kabiliyetini kısıtlamayan, hafif elbiselerin altına kolay gizlenebilen koruyucuların yapımına hız verdirtti.
  Günümüzde de çelik yelek adı altında bir çok koruyucular kullanılmaktadır. Hiçbir çelik yelek bütün mermilere karşı dayanıklı değildir. Çelik yelek alırken hangi tür mermilerden korunmak istiyorsak ona göre seçim yapmalıyız. Korunmak istediğimiz mermi cinsine göre de yapılacak test sonunda elyaf veya seramik levha ilavesi söz konusu olacaktır.
  1970’li yılların başında Amerika’da DU PONT firması ilk defa elyaf teknolojisini bu alanda kullandı. KELVAR diye tanımlanan bu elyaf katkılı malzemeye Hollanda’dan naylon esaslı ARAMİD elyafı TWARON rakip olarak çıkmıştır. Çinlilerde Hollanda’dan patentini alarak porselen esaslı koruyucu yelekler üretmektedir.   
Çelik Yelek... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Murat Çelik

  Murat Çelik

  Beyoğlu'nda Bir Öğle Vakti Sessizlik içime çökmüş,bir uyku gibi Bütün sokaklarım beni unutuyor Beyoğlu' nda bir öğle vakti Herkes kendisi gibi ! Zaman bir çocuk gülüşü, içimde yaşlanan Kaçışlarım beni hiç saklamıyor Beyoğlu' nda şu güneş uykumu gerdiriyor Kelimeler etime gömülmüş, bir bıçak gibi Bütün gecikmelerim seni hatırlatıyor Beyoğlu' nda dükkanlar artık en çok satanı çalıyor...
 2. çelik tencerelere

  çelik tencerelere

   Paslanmaz çelik tencereniz matlaşırsa, biraz sirkeyi ateşe koyup ısıtın. Sonra yumuşak bir bezi ılık sirkeye batırarak iyice ovun. Sonra iyice durulayın.
 3. Çelik Palas

  Çelik Palas

  Romatizma, nevrit, idrar yolları ve kadın hastalıklarına iyi gelir elik Palas Otel / Bursa - Trkiye
 4. Yelekler

  Yelekler

  Çok güzel bunlar ya melişler alın bunlardan sizlere çok yakışcak :deli::deli:

Sayfayı Paylaş