Cemal Süreya'nın Biyografisi

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Cemal Süreya'nın Biyografisi
cemal süreya biyografisi
cemal süreya hayatıMerhaba Melek'ler, bu sayfamızda ünlü şair ve yazar Cemal Süreya'nın hayatı hakkında ki merak edieln bilgilere yer veriyoruz. Cemal Süreya hakkında ve biyografi bilgileri hakkında ilgili tüm kişiler, aradığınız bilgiler sizleri bekler!


cemal_sureya-374.jpgCemal Süreya şair ve yazar. Asıl adı Cemalettin Seber'dir.

Cemal Süreya 1931'de Erzincan'da doğdu 1938'de Tunceli İsyanı sonrasında ailesi Bilecik'e sürgün edildi. 9 ocak 1990 tarihinde İstanbul'da ölmüştür.
Cemal Süreya Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi maliye ve iktisat bölümü'nü bitirmiştir.Maliye Bakanlığı'nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik, darphane müdürlüğü, Kültür Bakanlığı'nda kültür yayınları danışma kurulu üyeliği, Orta Doğu İktisat Bankası yönetim kurulu üyeliği ve 25 yılı aşkın Türk Dil Kurumu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Yayınevlerinde danışmanlık, ansiklopedilerde redaktörlük, çevirmenlik yapmıştır.

Cemal SüreyaAğustos 1960'tan itibaren yalnızca dört sayı çıkarabildiği Papirüs dergisini Haziran 1966- Mayıs 1970 arası 47, 1980-1981 arası iki sayı daha çıkardı. Pazar Postası, Yeditepe, Oluşum, Türkiye Yazıları, Politika, Yeni Ulus, Aydınlık, Saçak, Yazko Somut, 2000'e doğru gibi yayın organlarında şiir ve yazılarını yayımladı.

Cemal Süreya İkinci yeni hareketinin önde gelen şair ve kuramcılarından sayılıyor.Cemal Süreya'nın ilk şiiri "Şarkısı Beyaz" Mülkiye dergisinin 8 Ocak 1953 tarihli sayısında yayımlanmıştır. Geleneğe karşı olmasına rağmen geleneği şiirinde en güzel kullanan şairlerden birisiydi. Cemal Süreya Kendine özgü söyleyiş biçimi ve şaşırtıcı buluşlarıyla, zengin birikimi ile, duyarlı, çarpıcı, yoğun, diri imgeleriyle ikinci yeni şiirinin en başarılı örneklerini vermiştir. Cemal Süreya Ölümünden sonra adına bir şiir ödülü kondu. 1997'de de Cemal Süreya arşivi yayımlandı.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
481
Uzman SühaN
Uzman SühaN
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
TİTAN
T
Bilge Gökçen
Cevaplar
1
Görüntüleme
23K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst