1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Cemreler Baharı Müjdeler

  Konu, 'Bilgi Hayattır' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  Cemreler baharı müjdeliyor… “Bahar kendi gelmeden önce de müjdecilerini gönderir bize. Baharın müjdecisi cemrelerdir. Cemre bir su damlası değildir; ama biz kafamızda cemreyi hep bir su damlası gibi düşünürüz. Sanki o minicik su damlası, önce havaya düşer, havayı ısıtır; sonra suya düşer, suyu ısıtır; en sonunda da toprağa düşer, toprağı ısıtır. ”
  Kışın soğuk, kısa günlerinde, uzun gecelerinde kurduğumuz bahar düşleri artık gerçeğe dönüyor. Bahar geliyor. ?Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır? dese de büyüklerimiz, aslında mart ayı baharın ilk ayı. Mart, nisan ve mayıs ayları bahar mevsiminin güzelliklerini içinde toplayan, sonra da bize sunan aylar?

  Hele nisan en sevimli çocuğudur baharın? Renkler en güzel oyunlarını nisanla oynar. En güzel yağmurlar nisanda yağar, gökyüzünü eleğimsağmalarla süsler güneş ve yağmur. Bahar bize yeniden dirilmeyi, canlanmayı anlatır. Tabiat kışla birlikte bir kenara bıraktığı yeşil elbisesini tekrar çıkarır sandığından. Hiç solmamıştır elbisesi, renklerinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Ve yeniden giyinir. Ve yeniden çıkar gelir bahar kışın ortasından. En renkli ve en güzel elbisesiyle?
  Bahar kendi gelmeden önce de müjdecilerini gönderir bize. Baharın müjdecisi cemrelerdir. Cemre bir su damlası değildir; ama biz kafamızda cemreyi hep bir su damlası gibi düşünürüz. Sanki o minicik su damlası, önce havaya düşer, hava ısınır; sonra suya düşer, suyu ısıtır; en sonunda da toprağa düşer, toprağı ısıtır.
  ——————————————————————————–

  Cemre nedir?
  Cemre kelimesi çok eski zamanlardan beri kullanılan bir kelime. Anlamı ‘kor haline gelmiş ateş, köz.’ Köz, yani kıpkırmızı ateş… Büyüklerimiz cemre yerine bazen “cemile” kelimesini de kullanır. Cemre ya da cemile düşmesi baharın gelmek üzere olduğunu haber verir. Eskiden büyüklerimiz yapacakları işleri buna göre ayarlarlarmış. Mesela toprak ısınmadan atılan bir tohum yeşermez. Bu yüzden dedelerimiz, babalarımız, özellikle çiftçilikle uğraşan büyüklerimiz cemre ve buna benzer olayları dikkatle takip eder, işlerini buna göre ayarlarlarmış.
  ——————————————————————————–

  Cemre düşmesi ne demektir? Zamanı geldiğinde cemre düştü deriz. Düşen bir şey var mıdır, ne nereye düşmüştür? Bu söz söylendiğinde bizler, tabii olarak bir şeyin bir yere düştüğünü düşünürüz. Ama büyüklerimiz aslında pek görünmeyen bu olayı, aklımızın daha kolay kavrayabilmesi için böyle söylüyorlar. Biz de, ateş anlamına gelen cemrenin havaya düşmesini, sanki havaya bir ateş değmiş gibi düşünebiliriz. Ateş değer, yani cemre düşer, hava ısınır. ‘Cemre’nin havaya düşmesi ile hava sıcaklığının arttığı düşünülür. Birinci cemre düştüğü zaman havalar ısınmaya başlar, ikinci ve üçüncü cemreler düşünce artık hava sıcaklığı iyice artmıştır.
  ——————————————————————————–
  Kaç tane cemre vardır ve cemreler ne zaman düşer?
  Üç tane cemre vardır. Bunlar sırayla önce havaya, sonra suya sonra da toprağa düşer. Her cemrenin arasında bir haftalık zaman vardır.
  Birinci cemre 19-20 Şubat’ta havaya düşer. İlk cemreyle hava bir miktar ısınır.
  İkinci cemre 26-27 Şubat tarihlerinde suya düşer.
  Üçüncü cemre ise 6-7 Mart tarihlerinde toprağa düşer.
  Her cemre düştüğünde sıcaklık biraz daha artar. Bizler de bu ısınmayı hissedebiliriz. Cemre bu ısınma olayının adıdır. Cemre ya da cemile, bu tarihlerde havaya, suya ve toprağa düşüp, bunları ısıttığı düşünülen olaydır..

  < Konu Resmi..>   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Bize baharın müjdelendiğini hatırlattığın için, tşkler tatlım:)
   
 3. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0
  Rica ederim canımm mutlu baharlar:)
   
 4. $ul€

  $ul€ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.847
  Beğenilen Mesajlar:
  407
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  iڪے†∂ηßﺙℓ
  Sanırım son cemre de düştü :D:D gelsin piknikler gelsin sahiller ohh ohh yandaannnn :sule:
   
  Young bride bunu beğendi.
 5. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0
 6. kumsall

  kumsall Hamiş Melek

  Kayıt:
  29 Mart 2010
  Mesajlar:
  30
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir
  kendimi en iyi hissettiğim mevsim.. mayıs ayına ve temmuza bayılıyorum:) çok şükür kış bitmek üzere:) papatyalar,laleler,kelebekler ohhh içimiz açılcak artık...
   
  Young bride bunu beğendi.
 7. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

  nice cemrelere diyip konuya son nokta koyayım :D:D
   
  Young bride bunu beğendi.
Cemreler Baharı Müjdeler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cemre

  Cemre

  Cemrelerin ilkbahar başlangıcında havaya, suya ve toprağa düştüğünü görmek kazanç ve gönül işlerinde canlanmaya, sevinç ve mutluluğa delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Cemerat.)Rüyanizda cemrelerden her hangi birinin düstügünü haber almak, ani bir haber alarak çok sevineceginize, bu haberle hayatiniza yeni bir renk ve degisiklik gelecegine, gelecegi-niz hakkindaki kaygilarinizdan bir anda...
 2. Ramazan müjdeleri

  Ramazan müjdeleri

  Ramazan'ın ilk günü ile birlikte nur ve feyiz dolu bir mevsimi yaşamaya başlarız. Kâinat şenlenir, dünya Cennetten süzülen nurânî bir hava ile dolup taşar.. Ulvi âlemlerin masum ve mübarek sakinleri öbek öbek mü'minlerin çevresini sarar. Rahmet ülkesinden müjdeler, kâinatın Rabbinden selâmlar ve mağfiret ümitleri getirir, Ramazan ayı... Mukaddes kelâmın nazil oluşunun yıldönümünü mü'minlerle...
 3. Cemre nedir?

  Cemre nedir?

  hıdırellez ve cemre nedir hıdırellez ve cemre nedir Şubat sonlarına doğru herkeste şu soru oluşur "acaba cemre düştü mü?"Bu kelimeyi baharın ilk müjdejisi olarak algılarız peki nedir bu cemre?Nasıl düşer işte cemreyle ilgili tüm bilgiler:) Cemre (Ateş halinde kömürler) Şubatın 20’sinde, 27’sinde ve Mart’ın 6’sında takvimlerin kaydettiği üç hava olayı vardır ve buna “cemre” denir....
 4. Müjdem var size :)

  Müjdem var size :)

  Dayak yiyen coluk cocuk herkese müjde Esek suadan geliyor :D:D:D:D:D:D
 5. Cemre nedir ?

  Cemre nedir ?

  ARkadaşlarım cemre tam olarak ne demektir anlamı ve manası nedir ?

Sayfayı Paylaş