Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Cenaze Evinde Televizyon İzlemek Günah mı?

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  televizyon izlemek günahmı tv izlemenin günahı varmı
  cenaze evinde günah olanlar


  Bizim küçüklüğümüzden beri cenaze evlerinde televizyon açmanın ve izlemenin günah olduğu söylenir. Genel olarak da bu durum böyledir ve hangi cenaze evine giderseniz gidin televizyon açılmamasına önem gösterilir. Peki cenaze evinde tv izlemek günahmı?

  < Konu Resmi..>


  Ölen insana üzülmek, sessizce ağlamak gayet tabii ve insanîdir. Dinimizde yas tutmanın sınırları yukarıda ifade edildiği çerçevede bellidir. Buna göre yas tutma/ihdad kocası ölen kadına gereklidir ancak bu kayıt, yakınları vefat eden insanların hiç hüzünlenmeden hayatlarına devam edecekleri manasına anlaşılmamalıdır zira her ölüm insana ahireti hatırlattığı gibi cenaze evinin ve yakınlarının da bu ölümden kendilerine pay çıkarmaları gerekir. Vefat eden kimsenin yakınları, çevrelerinin yadırgayacağı şekilde memnun ve mutlu görünmekten sakınmalıdırlar. Buna göre ölenin evinde yemek yapılması haram değildir fakat ölenin yakınları o halleriyle yemek yapamayabilirler. Etraftaki komşu ve akrabâların “cenaze evi üzüntülüdür, gamlıdır, yemek yapamayabilirler, onlara yardım etmek lazım” anlayışı içinde yardıma koşmaları, hem dinimizin müstehap kabul ettiği bir davranış hem de gayet insanîdir. Nitekim Resûl-i Ekrem Efendimiz, Cafer b. Ebî Tâlib şehit olunca اِصْنَعُوا لِاٰلِ جَعْفَرٍ طَعَامًا فَإِنَّهُ قَدْ أَتَاهُمْ أَمْرٌ شَغَلَهُمْ “Caferin ailesine yemek yapıp götürün çünkü başlarına kendilerini meşgul edecek bir musibet gelmiştir.”[1] buyurarak cenaze evine yemek götürülmesini ifade etmiştir.

  Cenaze evinde televizyon seyretmek, radyo ve müzik dinlemek yasak olmasa da ölen insana saygının gereği, o evin biraz sükûnetli, sessiz olması daha uygundur. Bu hem ölene hürmeti ifade eder, hem de ev halkına ölümü hatırlatır. Dolayısıyla da “ölenle ölünmez” ifadesi bu açıdan yanlış, “hayattan tamamen kopmama” manasına düşünüldüğünde doğrudur. Nitekim cenaze merasimlerinin bile dünyevîleştiği günümüzde, ölümü ve ahireti daha fazla hatırlamaya ihtiyacımız vardır ve ölen insanların hâli buna bir vesiledir. Öyleyse, bu hâli ölümü hatırlama adına iyi değerlendirip televizyonla, radyoyla, gazeteyle meşgul olmamak ve o uhrevî atmosferi bozmamak gerekir.

  [1] Ebû Dâvûd, cenâiz 25,26; İbn Mâce, cenâiz 59.
   
Cenaze Evinde Televizyon İzlemek Günah mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evinizde Televizyonu Nereye Koymalısınız

  Evinizde Televizyonu Nereye Koymalısınız

  Televizyon hepimizin hayatında önemli bir yere sahip ve yaşam alanlarımızın dekorasyonunu bile ona göre ayarlıyoruz... Ancak işin bir takım teknik ayrıntıları var... Televizyonu evde nereye koymalıyız koltukları evin düzenini nasıl ayarlamalıyız işte bu soruların cevabı :tik: Televizyonu koyduğumuz yer, en uzak ve en yakın koltuktan rahatlıkla görülebilmelidir. Televizyonu...
 2. evimize kedi beslememiz günah mı?

  evimize kedi beslememiz günah mı?

  Eve kedi almak istiyorum ama annem olmaz diyor, uygun olmaz diyor. Evde kedi beslemek günah mı ki?
 3. Televizyon Evde Nereye Konulmalı?

  Televizyon Evde Nereye Konulmalı?

  televizyon nereye konur, televizyon nereye konmalı, televizyonun yeri Sevgili melekler, yüklü paralar ödeyerek beğeniyle satın aldığımız televizyonlarımızı hem televizyonun doğru kullanımı hem de sağlığımız açısından acaba doğru konumlandırabiliyor muyuz? Aldığımız televizyonun odanın şekline ve genişliğine uyması, rahatsız bir şekilde yerleştirilmemesi gerekiyor. Televizyon almadan önce...

Sayfayı Paylaş