1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Cenaze Nasıl Kefenlenir?

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kadın cenazesi nasıl kefenlenir erkek cenaze nasıl kefenlenir
  cenaze kefenleme nasıl olur


  Her fani canlı kendisine verilen ömrün sonuna geldiğinde ruhunu teslim ederek vefat eder ve bu dünyada yaşamı son bulur. Ölüm hepimize haktır. Hepimiz bu dünyada birer misafiriz ve herkesin Allah tarafından kendisine verilen bir ömür süresi vardır. Biz müslümanlarda ölen bir kişi kefenlenerek defnedilir.

  < Konu Resmi..>


  Vefat eden kişilerin kefenlemesi nasıl olur sorusuna yanıt olarak sizlere gerekli bilgileri paylaşıyoruz.

  Vefat etmiş kadın veya erkek cenazesini bütün bedenini örtecek şekilde kefenlemek farzdır. Kadının kefeni, beş kat bezden oluşur. Bunlar; kamîs (gömlek), izâr (etek), lifâfe (sargı), başörtüsü ve göğüs örtüsüdür. İlk üç parça erkekler için olmakla beraber, kadınlar bu üç parçaya ilaveten başörtüsü ve göğüs örtüsüyle de kefenlenir. Eğer bu kadar kefenlemeye imkân bulunamazsa kadın için izâr, lifâfe ve başörtüsüyle iktifa edilebilir. Buna kefen-i kifâye denir.

  Kadın kefenlenmeye başlamadan önce saçları ikiye ayrılıp örgü yapılır. Bunun ardından saçları kefen gömleği üzerinden göğsü üzerinde toplanır. Sonra başörtüsü, yüzünü de kapatacak şekilde örtülür. Ardından üzerine izâr sarılır ve izârın üzerinden göğüs örtüsü bağlanır. Daha sonra lifâfe sarılır.

  Kefen, kişinin sağlığındaki tesettürünün bir devamıdır. Böylece ölen kişi öldüğünde mezarında bile tesettür içerisinde bulunmuş olur. Hanefî mezhebine göre evliyken ölen kadının malı bulunsun veya bulunmasın, kefen masrafı kocasına aittir. Kocası da bulunmazsa malı varsa malından yoksa nafakasından mesul olan akrabalarınca karşılanır.


   
  SadmiN bunu beğendi.
Cenaze Nasıl Kefenlenir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cenaze :)

  Cenaze :)

  Hindistan'a, kaplan avına giden John'un ailesine gelen telgrafta şunlar yazılıydı: "John, avda öldü. Cenazesi ayın 17'inde Londra'da olacak." Ayın 17'sinde John'un ailesine kafes içinde büyük bir Bengal kaplanı geldi. Bunun üzerine aile, Hindistan'a telgraf çekti: "Kaplanı aldık. John'un cenazesini bekliyoruz." Cevap geldi: "John'un cenazesi kaplanın karnında."
 2. dev cenaze!!!!

  dev cenaze!!!!

  fazla kilolarından dolayı hastalanan ve vefat eden bir gencin dev tabutu ve dev mezarı;işte o dev cenaze...
 3. cenaze

  cenaze

  Rüyada cenaze görmek iyidir. Bir cenaze gören kişi uzun zamandır haber alamadığı biriyle karşılaşır demektir. Cenazeye katılan kişi hayatında güzel bir yenilikler yapar anlamındadır. Kendi tabutunu görmek ise mal ve para kazanılacağının haberidir. Rüyada cenaze görmek iyidir. Bir cenaze gören kişi uzun zamandır haber alamadığı biriyle karşılaşır demektir. Cenazeye katılan kişi hayatında güzel...
 4. Keremcem - Emniyet Kemeri (Cenaze)

  Keremcem - Emniyet Kemeri (Cenaze)

  aşkın acemisi olduğumu daha ilk gün söylemiştim sana ramak kaldı sanırken elime yüzüme bulaştırmama kaza çoktan yapılmış ceza kesilmiş hatta bir de cenaze doğru kendimde değildim o sırada e varsa aşk sarhoşluğumun promil değeri geçirin bileğime hakiki çelik kelepçeyi kadifesine çoktan şarkı yapılmış onca söylenmiş hatta bir de cenaza hüviyetin aslı ve bir fotokopisi 'B' sınıfı...
 5. Cenaze namazı nasıl kılınır ?

  Cenaze namazı nasıl kılınır ?

  Bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum cenaze namazı nasıl kılınır ?

Sayfayı Paylaş