1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Çene ve Elmacık Kemiği Protezleri

  Konu, 'Estetik-Plastik-Cerrahi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  yanak silikonu çene protezi Yüz protezleri yüz kemiklerini büyültmek için üzerlerine eklenen protezler. Amaç küçük bir çeneyi ya da yetersiz elmacık kemiklerini büyültmek ve çıkıklaştırmaktır.
  Doğru planlandığı zaman bu tür protezlerin tahmin edemeyeceğiniz kadar iyi etkileri olabilir. Çene ya da elmacık kemiğinin gerektiği boyutta olmadığı bütün yüzler bu tür protezlerden fayda görebilir. Ancak yanlış bir şekilde kullanılırlarsa doğallıktan ve estetikten uzak sonuçlar elde etmek çok kolay.

  ÇENE PROTEZLERİ: Eğer sahneye çıkmayı düşünüyorsanız, model ya da film yıldızı olmak gibi bir hayaliniz varsa ve çeneniz küçükse mutlaka çenenizi büyülttürmenizi tavsiye ederim
  Örneğin ünlü modellerin yüzlerini incelerseniz hiç birisinin küçük çeneli olmadığını görebilirsiniz. Birçoğunun ideal olmayan, eğri, sarkık burunları olabiliyor ama asla küçük çeneli değiller. Küçük çeneli bir top model bulmak neredeyse şişman bir top model bulmak kadar imkânsızdır.

  ELMACIK KEMİĞİ PROTEZLERİ: Yine top modellerin yüzlerini incelerseniz hemen hemen hiç birinin elmacık kemiklerinin küçük olmadığını görebilirsiniz. Çene kadar önemli olmasa da elmacık kemikleri de yüz yapınızı çok etkiler ve bu tür bir protez yüzünüzde ciddi değişikler yapabilir.

  NE ZAMAN ELMACIK KEMİĞİ PROTEZİ – NE ZAMAN ENDOSCOPİC LİFTİNG
  Burada çok önemli bir noktayı vurgulamam lazım. Konu küçük bir çene olunca düşünecekte fazla bir şey olmuyor. Yapılması gereken çeneyi büyültmek ve bunun ne tür bir protezle yapıldığı sadece teknik bir detay.
  Ama elmacık kemiklerinde durum biraz farklı. Burada çok dikkat edilmesi gereken bir konu var. Eğer orta yüz sarkıklığı elmacık kemiği yetersizliği olarak yanlış yorumlanırsa yerleştirilen protezler yüzü şişman ve yuvarlak gösterecektir. Bunun çok sık düşülen bir hata olduğunu söylemeliyim.

  Protez sadece elmacık kemiklerini dışarıya doğru çıkıklaştırır. Yüzün diğer bölgeleri üzerinde etkisi yok denecek kadar azdır.
  Oysa sarkmış yanakların kaldırılması (endoscopic lifting) yüzün bütün yapısını etkiler. Bu ameliyatta amaç anatomik olarak daha aşağıda, neredeyse çene seviyesinde duran yanak dokularını yukarıya, elmacık kemiklerinin seviyesine çıkarmaktır. Bir protez ile kazanılabilecek kadar dolgunluk bu ameliyat ile sağlanabilir. Özellikle yuvarlak bir yüz yapısında bu ameliyat ile yanaklar çıkıklaştırılabilir ve ideal bir profil sağlanabilir.

  Doğru analiz:
  Elmacık kemikleri üzerinde yetersizlik olan bir yüzde
  • Eğer yüzün alt kısmında bir dolgunluk ve üst kısmında bir sarkıklık varsa, sorun yaşlılık olsa da olmasa da en iyi seçenek yanaklardan yukarı kaldırılmasıdır.
  • Ancak yanaklarda bir sarkma yoksa ve alt yüz normalse elmacık kemiği protezi daha iyi olacaktır.
  Tamamen bilgisayarda yaptığım hayali bir örnek vermek istiyorum. İlk resimde gördüğünüz yüz yapısında bir insana elmacık kemiklerini kuvvetlendirmek için eğer elmacık kemiği protezi koyarsanız orada bir şişkinlik sağlarsınız ve ikinci resimdeki sonucu elde edersiniz. Oysa aynı insana sadece endoscopic yöntem ile yanak kaldırma yaparsanız üçüncü resimdeki sonucu alırsınız.
  Siz ne tercih ederdiniz?

  Ben bu tür ameliyatlardan önce mutlaka bir profil analizi yapılmalı. Ameliyatın planlaması bazen ameliyatın kendisinden daha önemli oluyor. Eğer böyle bir ameliyat düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzla bu konuları ayrıntılı konuşun.

  PROTEZLER:
  Çene ve elmacık kemiği protezlerinin yapıldığı birçok değişik madde var. En sık kullanılanlar şunlar:

  Hydroxyapatite, görüntüsü mercan taşına benzeyen bir seramik cinsi.
  Silikon. Görüntü olarak sert plastiğe benziyor.
  Polyethylene (medpore), yine görüntüsü ve yapısı mercana benziyor, ancak bir plastik çeşidi.
  Gore-Tex, high-tech montlarda ayakkabılarda kullanılan gore-tex ile aynı. Bu madde damar cerrahisinde de çok sık kullanılıyor.
  Kadavra kemiği, ölülerden alınan kemikleri bu amaçla hazırlayan ve kullanıma uygun şekilde piyasaya süren markalar var.

  Bu materyallerin iyi ve kötü tarafları var. Her cerrahın kendine göre bir tercihi olacaktır. Yani en iyisi diye bir şey söylemek zor. Ama bilinen bazı özellikler şunlar:
  Silikon protezler zamanla kemiği eritiyor ve kendisine neredeyse bir yuva yapıyor. İlk yıllarda bir cm. lik bir çene proteziniz varsa 5 sene sonra bu protez kemiğe gömüldüğü için 1/2 cmye inecektir. Diğer yandan bu protezi koymak teknik olarak çok kolay. Ameliyat hem çok küçük bir kesimden yapılabiliyor hem de çabuk iyileşiyor.
  Kadavra kemiğinin erime olasılığı var. Enfeksiyona da daha duyarlıdır.
  Polyethylene piyasada “medpore” ismiyle satılıyor. Benim tercihim bu protezler. Özellikle endoscopic cerrahiyi öğrendiğim hocam Dr.Ramirez’in dizaynı olan bir serisi var. Dr. Ramirez bu seriyi üç boyutlu olarak insan yüizine en iyi adaptasyou sağlayacak şekilde dizayn etti ve ben en iyi sonuçları bunlar ile aldığımı düşünüyorum. Medpore protezler zamanla neredeyse kemikleşiyor. İçlerindeki mercansı yapı yeni hücrelerin bu protezleri kemik gibi doldurmasına yardımcı oluyor. Bu yüzden enfeksiyona karşı da çok dirençliler ve kemikleri eritmiyorlar. Tek sorunları cerrahi tekniktir olarak işlem biraz daha zor. Bırakın bu kısmını da cerrahınız düşünsün.

  AMELİYAT: Çene protezleri ağız içerisinden, alt dudağınızın en derin yerinden ya da çene altından yapılan bir kesim ile konulabilir.
  Çene altından konulması protezin mikroplu olması önlenemeyen ağza deymeden en temiz şekilde konulmasını sağlıyor ancak çene altında bir kaç cm.lik bir kesim yapılıyor ve belli belirsiz de olsa bir iz kalıyor.
  Ağız içi hem kirli bölge hem de bu hat üzerinde duyu sinirleri var ve bunların üzerlerinden atlamak gerekiyor.
  Elmacık kemiği protezleri ise her zaman ağız içerisinden konulur. Kesim üst dudak içerisinden, en derin yerden yapılır ve yanak altından protez konulur.
  Bütün ağız içi kesimleri emilebilir dikişler ile kapatıldığı için alınması gereken dikiş genellikle olmaz.

  teomandogan.com
   
Çene ve Elmacık Kemiği Protezleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. PROTEZLER ve BAKIMI

  PROTEZLER ve BAKIMI

  PROTEZLER ve BAKIMI Proteziniz olması, ağız hijyeni ve bakımınıza daha az dikkat edeceğiniz anlamına gelmez. Aksine dişhekiminize düzenli olarak gitmeniz protezlerinizin ömrünü artıracak ve ağız sağlığınızı koruyacaktır.
 2. Total Ve Parsİyel Protez Nedİr?

  Total Ve Parsİyel Protez Nedİr?

  protes diş TOTAL VE PARSİYEL PROTEZ NEDİR? (Tam Damak, Kısmi Potez) Total, tam protezler (Tam Damak): Eğer kişi ağzındaki tüm dişleri kaybetmişse total-tam- protezlerin yapılması gerekmektedir....
 3. ÜCRETSİZ PROTEZ ve ORTEZ

  ÜCRETSİZ PROTEZ ve ORTEZ

  diş protez atölyesi diş protez tamiri tamiri ortez çeşitleri ortez nedir İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) atölyesinde beş yıldan beri üretilen ve maliyeti 2-3 bin YTL olan protez ve ortezler ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Atölyede ayrıca tamir ve danışmanlık hizmetleri de veriliyor İstatistiklere göre ülkemizde en az 8 buçuk milyon engelli yaşıyor....
 4. elmacık kemiklerimi nasıl beliginleştirebilirim

  elmacık kemiklerimi nasıl beliginleştirebilirim

  Merhabalar kızlar, ben elmacık kemiklerimin daha belirgin olmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim bir makyaj hilesi vs varmı bildiğiniz ?
 5. Elmacık Kemiği Estetiği Nedir?

  Elmacık Kemiği Estetiği Nedir?

  Sevgili bayanlar,çegici,güzel ve de pürüzsüz yüz hatlarına sahip olmak istermisiniz?Cevabınızı duyar gibiyim tabiki evet :) kim istemezki..Elmacık kemiği estetiğiyle harika yüz hatlarına sahip olabilirsiniz.Elmacık kemiği estetiği kalıcı olmakla birlikte cilde dinamik genç bir görünüm kazandırmaktadır.Konuyla ilgili ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz Yaşlanmayla birlikte, orta yüz denilen...

Sayfayı Paylaş