1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Cenette huriler tek tipmi olucak?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bahsettiğiniz özellikler genel hatlarıyladır. Yoksa her hurinin ayrı hasiyetleri de bulunacaktır. Nasıl ki cennetin mertebeleri var, öyle de her mertebenin de kendine has hurileri olacaktır. Hadis-i şerifte şöyle buyuruluyor:
  “Hûriler yetmiş elbiseyi giydikleri halde, bacaklarının kemiklerindeki ilikleri görünüyor.”(Buharî, Bed’u’l-halk,8; Müslim, Cennet, 14; Tirmizî, Kıyame, 60)

  Bu hakikati tefsir eden Bediüzzaman şöyle diyor:

  “İnsanın, ne kadar hüsünperver ve zevkperest ve ziynete meftun ve cemâle müştak duyguları ve hasseleri ve kuvâları ve lâtifeleri varsa, umumunu memnun edip doyuracak ve her birisini ayrı ayrı okşayıp mesut edecek maddî ve mânevî her nevi ziynet ve hüsn-ü cemâle, hûriler camidirler."

  "Demek, hûriler Cennetin aksâm-ı ziynetinden yetmiş tarzını, bir tek cinsten olmadığından birbirini setretmeyecek sûrette giydikleri gibi, kendi vücutlarından ve nefis ve cisimlerinden, belki yetmiş mertebeden ziyade ayrı ayrı hüsün ve cemâlin aksamını gösteriyorlar. ‘Orada, canların çekeceği, gözlerin zevk alacağı her şey vardır’ âyetinin hakikatini gösteriyorlar.” (Sözler s. 813)“Huriler yetmiş hulle giydikleri halde, birbirlerini örtüp gizlemezler, öyle ki bacaklarındaki ilikleri görünür.”(Buharî, Bed’u’l-halk,8; Müslim, Cennet, 14; Tirmizî, Kıyame, 60).  < Konu Resmi..>  Bunun manası; gerçekten iliklerinin görünmesi değil, cennetteki hurilerin çok değişik güzelliklere sahip olduklarının vurgulanmasıdır. Cennetin güzelliklerini zihinlere kazımak için tercih edilen bir ifadedir.

  Ayrıca Cenneti bu dünya hayatıyla değerlendirmek ve ona göre karar vermek doğru olmayabilir. Nasıl ki anne karnındaki çocuğa dünya hayatını; toprağın altındaki çekirdeğe ağaç halini anlatmak mümkün değilse, dünya karnında ve yerin altında olan insanlara da cenneti anlatmak öyle imkansızdır.

  Bununla beraber insanı tatmin edecek bazı örnekler vermek de mümkündür. Nasıl ki üzümün içindekilerin görülmesi insana ayrı bir zevk verir. Demek ki taşıyla toprağıyla hayattar olan ve insanın maddi manevi her zevkine uygun olarak yaratılan cennette de hurilerin öyle olması ayrı bir zevk verecektir.

  Cenneti hak eden bir insan, Allah yolunda kullandığı bütün duygularının mükâfatı olarak, her türlü zevklerden lezzet alacaktır. Misal olarak, bir hurinin giydiği elbiseleri bile -iç içe girmiş bir gonca gül gibi- yetmiş çeşit güzellikle donanmış yetmiş hulleden oluştuğu halde, bu güzelliklerin hiçbiri diğerini engellemeyecek, adeta yetmiş hullenin altında ilikleri görünecek gibi bir şeffaflıkla, yüzlerce güzelliğiyle yüzlerce duygulara hitap edecektir. (bk. B. Said Nurisi, Mektubat, s.385).


   
Cenette huriler tek tipmi olucak? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. huri

  huri

  Rüyada huri görmek, mes'ud bir evlilik sürmeye, insani cennete götürecek bir hayir ve iyilik yapmaya isaret eder.
 2. Teke

  Teke

  Dağ keçisinin erkeği, dini sağlam ve itibar sahibi kimseye delalet eder.Rüyada keçinin erkegini görmek, görünüste heybetli, ihtiyar ve ahmak bir kimseye isarettir. Bazen de dini saglam ve sani yüce bir kimseye isarettir
 3. Cenetle İlgili Mesajlar

  Cenetle İlgili Mesajlar

  Cenetle İlgili Mesajlar Merhaba arkadaşlarım sizden Cenetle İlgili Mesajlar bekliyorum ama lütfen yeni ve hiç bir yerde olmayan mesajlardan olsunlar:)
 4. Cenetle İlgili Sözler Mesajlar

  Cenetle İlgili Sözler Mesajlar

  Cenetle İlgili Mesajlar Cenetle İlgili Sözler Merhaba Sevgili Melek'ler.. Bu sayfamızda sizlere Cennet ile ilgili güzel mesajlar ve sözler sunuyor ve diyoruz ki, RAB hepimize cennertinden yer nasip eylesin inşallah! Cennette öyle köşkler vardır ki, içindeki dışındakini, dışındaki içindekini görür. Hz. Muhammed (S.a.v) Cehenneme, kalplerini günahlarla üşütenler girer. Abdulkadir Geylani...
 5. Allah cenette görülecekmi?

  Allah cenette görülecekmi?

  Cennet nimetlerini, lezzetlerini yalnız bedenin lezzeti zannetmek yanlıştır. Dünyada yükselmeye başlayan bir ruh, bedenden ayrılınca, kıyamete kadar, her an yükselmeye devam eder. Cennette beden, sonsuz kalabilecek evsafta dünyadakinden bambaşka özellikte var olacaktır. Yükselmiş olan ruh, bu ceset ile birleşerek kıyamet hayatı başlayacaktır. Cennette, bedenin ve ruhun çok farklı nimetleri,...

Sayfayı Paylaş