1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  cennet mekanları kuran'ı kerimden

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  kuranı kerimde cennet ile ilgili ayetler kuranı kerimde cennet Cennet inananların asıl yurdudur. Allah'a ve ahiret gününe iman eden her insan Allah'ın hazırladığı cennetin değişik mekanlarında ağırlanacaktır. Kuran'da cennet çeşitli yönleriyle tarif edilmektedir. Bahsi geçen her mekanın kendine has güzellikleri vardır. Bu tariflerde Allah'ın insanlar için cennette saklı tuttuğu nimetlerin ancak bir bölümü geçmektedir.

  Allah onlar için, süresiz kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler hazırladı. İşte büyük 'kurtuluş ve mutluluk' budur. (Tevbe Suresi, 89)

  İman edenler ve salih amellerde bulunanlar da, Rableri onları imanları dolayısıyla altından ırmaklar akan, nimetlerle donatılmış cennetlere yöneltip-iletir (hidayet eder). (Yunus Suresi, 9)

  Hiç şüphesiz Allah, iman edenleri ve salih amellerde bulunanları altından ırmaklar akan cennetlere sokar, orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler; ordaki elbiseleri ipek(ten)tir. (Hac Suresi, 23)


  Takva sahiplerine vadedilen cennet; onun altından ırmaklar akar, yemişleri ve gölgelikleri süreklidir. Bu korkup-sakınanların (mutlu) sonudur, inkâr edenlerin sonu ise ateştir. (Rad Suresi, 35)
  Cennetü'l-Me'va

  Andolsun, onu bir de diğer inişte görmüştü. Sidretü'l-Münteha'nın yanında. Ki Cennetü'l-Me'va onun yanındadır. (Necm Suresi, 13-15)

  Adn Cennetleri

  Onlar, Adn cennetlerine girerler. Babalarından, eşlerinden ve soylarından 'salih davranışlarda' bulunanlar da (Adn cennetlerine girer). Melekler onlara her bir kapıdan girip (şöyle derler< Konu Resmi..>
  (Rad Suresi, 23)

  Adn cennetleri (onlarındır); oraya girerler, orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler. Ve orada onların elbiseleri ipek(ten)dir. (Fatır Suresi, 33)

  Adn cennetleri; kapılar onlara açılmıştır. (Sad Suresi, 50)

  Firdevs Cennetleri

  Ki onlar Firdevs (cennetlerin)e de varis olacaklardır; içinde de ebedi olarak kalacaklardır. (Müminun Suresi, 11)

  Cennet Bahçeleri

  Böylece iman edip salih amellerde bulunanlar; artık onlar 'bir cennet bahçesinde' 'sevinç içinde ağırlanırlar'. (Rum Suresi, 15)

  Gölgelikler

  Kendileri ve eşleri, gölgeliklerde, tahtlar üzerinde yaslanmışlardır. (Yasin Suresi, 56)

  Yayılıp-uzanmış gölgeler, (Vakıa Suresi, 30)

  Cennetin Genişliği

  Rabbinizden olan bir mağfirete ve cennete (kavuşmak için) 'çaba gösterip-yarışın,' ki (o cennet) genişliği gök ile yerin genişliği gibi olup Allah'a ve Resûlü'ne iman edenler için hazırlanmıştır. İşte bu, Allah'ın fazlıdır ki, onu dilediğine verir. Allah büyük fazl sahibidir. (Hadid Suresi, 21)

  Yüksek bir cennette. (Hakka Suresi, 22)

  Durmaksızın Fışkırıp Akan Pınarlar

  İçlerinde durmaksızın fışkırıp-akan iki pınar vardır. (Rahman Suresi, 66)

  Otağlar

  Otağlar içinde korunmuş huri kadınlar. (Rahman Suresi, 72)   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.135
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: cennet mekanları kuran'ı kerimden
  ay allah hepimize nasip etsin inşallah ellerine sağlık gülcüm
   
 3. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: cennet mekanları kuran'ı kerimden
  inşallah canım inşallah cennet bahçesine girenlerden eyle bizi yarab emeğine sağlık canım
   
 4. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: cennet mekanları kuran'ı kerimden

  emeğine sağlık
   
cennet mekanları kuran'ı kerimden konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kuran'ı kerimde oruçla ilgili ayetler

  kuran'ı kerimde oruçla ilgili ayetler

  kuranda oruçla ilgili ayetler oruçla ilgili ayetler orucla videolar oruç ile kuranı kerimde Kuran'ı Kerim deki oruç hakkındaki ayetler Bakara Suresi 183. Ayet Ey iman edenler, oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de korunasınız diye farz kılındı. Bakara...
 2. Kuran'ı Kerim deki oruç hakkındaki ayetler

  Kuran'ı Kerim deki oruç hakkındaki ayetler

  kuranı kerim oruç Bakara Suresi 183. Ayet Ey iman edenler, oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de korunasınız diye farz kılındı. Bakara Suresi 184. Ayet Sayılı günler... İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerden sayısınca tutar. Ona dayanıp kalanlar (dayanamayanlar) üzerine de bir yoksulu doyuracak fidye vermek gerekir. Her kim de hayrına fidyeyi artırırsa...
 3. selim güngören cennet sevdim kaç kere bilemem şarkı sözü var mı

  selim güngören cennet sevdim kaç kere bilemem şarkı sözü var mı

  selim gülgörenin seslendirdiği cennet sözleri şarkısını arıyorum. lyrics sevdim kaç kere bilemedim vs diye bi şarkıydı melodisi aklımda ama sözlerini bulamadım yardımcı olur musunuz lütfen bana.
 4. Kur'an-ı Kerim 'de Bulunan Cehennem ve Cennetle İlgili Ayetler

  Kur'an-ı Kerim 'de Bulunan Cehennem ve Cennetle İlgili Ayetler

  Merhabalar herkese. Cennet ve cehennemi çok merak ediyorum, doğal olarak gitmeden bilemeyeceğiz ama Kur'an'da bulunan ilgili ayetleri buraya yazarmısınız lütfen, teşekkürler..
 5. Karadenizin Cennet Mekanları

  Karadenizin Cennet Mekanları

  Karadenizi sevenler zaten biliyordur. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında Karadeniz bölgesi insanı serinletir hatta üşütebilir. Eğer sizlerde sıcaktan bulanmış ve yemyeşil bir bitki örtüsüyle buluşmak istiyorsanız ve serin bir tatil yeri arıyorsanız size tavsiyem Karadeniz. Serin, huzur dolu güzel bir tatil için en uygun tatil seçeneklerinden biridir. Tarihi yerleri, yaylaları, denizi,...

Sayfayı Paylaş