1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Cennet ve Cehennem şimdi var mı?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bir tek Cehennem mi var yoksa birkaç tane mi? Şimdi bunlar mevcut mu?


  CEVAP
  Cehennem yedi tabakadır, kâfirler durumuna göre tabakaların birinde azap görecektir.

  Feraid-ül fevaid kitabında buyuruluyor ki:
  Cehennem yedi tabakadır. Birbirinin altındadırlar. Her tabakanın ateşi, üstündekinden daha şiddetlidir. Günahı affedilmemiş olan müminler; birinci tabakada günahları miktarı yanıp, sonra Cehennemden çıkarılarak Cennete götürüleceklerdir.

  Diğer altı tabakada çeşitli kâfirler sonsuz yanacaklardır.

  Cennet ve Cehennem şimdi mevcuttur. Bazı âlimlere göre, Cehennemin nerede olduğu kesin bilinmemektedir. Bazılarına göre, yedi kat yerin altındadır. Arz küresi, güneş ve bütün yıldızlar birinci sema [gök] içinde olduklarına göre, yeryüzünün neresinde olursak olalım, yedi kat yerin altında sema vardır. Cehennemin yedi kat semadan birinde bulunduğu anlaşılmaktadır.


  < Konu Resmi..>

  Her Müslüman bilir ki…
  Sual: Bugün Cennet ve Cehennem var mıdır?
  CEVAP
  Her Müslüman bilir ki, ilk insan ve bütün insanların babası olan Hazret-i Âdem, yıllarca Cennette yaşadı. Yasak ağaçtan yiyince, dünyaya indirildi. Bu hususta Kur'an-ı kerimde birçok âyet-i kerime vardır. Mesela Bekara suresinin 35 ve 36, Araf suresinin 17. âyet-i kerimesinden 27. âyet-i kerimesine kadar. Taha suresinin 117-119. âyet-i kerimeleri bu hususlardan bahsetmektedir. Kur'an-ı kerimde ayrıca müminler için Cennetin, kâfirler için de Cehennemin hazır vaziyette beklediği bildiriliyor:

  (Takva sahipleri için hazırlanmış olup genişliği gökler ve yer kadar olan Cennete koşun.) [Al-i İmran 133]

  (Kâfirler için hazırlanmış olan Cehennem ateşinden sakının!) [Al-i İmran 131]

  Peygamber efendimiz de, Miraca gidince, Cennet ve Cehennemi de gezdi. Gördüğü şeyleri anlattı. Bunlardan birkaçı şöyle:

  (Cennete girdim. İnciden kubbeler gördüm.) [Müslim]

  (Miraca çıktığım zaman Cennetin kapısı üzerinde "Sadakanın sevabı on, ödünç vereninki ise on sekiz mislidir" yazılı olduğunu gördüm.) [İbni Mace]

  (Miracda Cehenneme baktım. Kokmuş leşler yiyenler gördüm. Bunların kim olduğunu sordum. Cebrail aleyhisselam, "Bunlar, gıybet etmek suretiyle insanların etlerini yiyenlerdir" dedi.) [İ. Ahmed]

  Cennet nerede?
  Sual: Cennetin bildiğimiz gezegenlerden birinde olacağı mümkün müdür?
  CEVAP
  Bugün bildiğimiz bütün yıldızlar ve gezegenler birinci kat semadadır. Semalar ise yedi kattır. Diğer katların ise bilinen bu semadan çok büyük olduğu bildirilmiştir. Cennet hakkında Kur'an-ı kerimde ve hadis-i şeriflerde bilgi vardır. Cennetin genişliğinin yer ile göğün genişliği kadar olduğu Kur'an-ı kerimde bildirilmiştir. (Hadid 21)

  Bu durumda Cennetin gezegenlerde olması mümkün değildir. Cennet daha yukarı semalardadır. (Deylemi)

  Sekiz Cennet
  Sual: Sekiz Cennetin isimleri nelerdir?
  CEVAP
  1- Dâr-i celal,
  2- Dâr-i karar,
  3- Dâr-i selam,
  4- Huld,
  5- Meva,
  6- Adn,
  7- Firdevs,
  8- Naim.
   
  prenses 1989 bunu beğendi.
Cennet ve Cehennem şimdi var mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. cennet cehennem karikatürleri

  cennet cehennem karikatürleri

  cehennem karikatür cehennem karikatürleri cennet karikatürleri karikatür Cennet ve cehennem karikatürlerini sizler için paylaşıyoruz. Eğer yüzünüz de en ufacık bile tebessüm belirirse ne mutlu bize;)
 2. Cennet Ve Cehennem Sonuç

  Cennet Ve Cehennem Sonuç

  cennet ve cehennem melekleri cennet cehennem melekleri cenet ve cehenem CENNET VE CEHENNEM Kıyamet gününün son merhalesi, en büyük mükafat ile en büyük cezanın gerçekleşeceği merhaledir. O ana kadar tamamlanan işlemler sonunda, mümin olup sevapları günahlarından çok olduğu ortaya çıkanlar ebediyyen içinde kalmak üzere cennete girerler. Günahları sevaplarından çok olan müminler cezaları...
 3. Kur'an-ı Kerim 'de Bulunan Cehennem ve Cennetle İlgili Ayetler

  Kur'an-ı Kerim 'de Bulunan Cehennem ve Cennetle İlgili Ayetler

  Merhabalar herkese. Cennet ve cehennemi çok merak ediyorum, doğal olarak gitmeden bilemeyeceğiz ama Kur'an'da bulunan ilgili ayetleri buraya yazarmısınız lütfen, teşekkürler..
 4. Kur'an 'da Bulunan Cehennem ve Cenneti Anlatan Ayetler

  Kur'an 'da Bulunan Cehennem ve Cenneti Anlatan Ayetler

  Merhabalar Melekler. Sizden bir ricam var.Lütfen bu sayfaya Kur'an'da bulunan cennetle cehennemi tasvir eden, oraları anlatan ayetleri yazabilirmisiniz.Çok teşekkür ederim şimdiden..
 5. Cennet ve cennetin nimetleri

  Cennet ve cennetin nimetleri

  Kur'an-ı Kerim'de cennet ve cehennem gerçeği sık sık hatırlatılıyor. Cennete kimler gidecek? Hangi ameller, hangi durumlar, düşünce ve davranışlar insanı cennete götürür? Cennette müminleri hangi nimetler ve güzellikler bekliyor? Bunlar açık açık anlatılır. Aynı zamanda insanı cehenneme sürükleyen, durumlar, düşünce ve davranışlar, cehennem azabının korkunçluğu da sık sık dile getiriliyor....

Sayfayı Paylaş