1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Cenneti Sırtında Taşıyan Adam

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  dünyayı sırtında taşıyan adam CENNETİ SIRTINDA TAŞIYAN ADAM 20 Yılı aşkın süredir oturmakta olduğum mahallemizde, evliya olduğu söylenen asırlık bir ihtiyar vardı. İsmi pek bilinmediği için kısaca "Nur Dede" diye çağırılan bu ihtiyar, insanın karşısına hiç umulmadık zamanlarda çıkar ve kerametli sözleriyle onların dertlerine derman olurdu.

  Bir gün karşılaştığımızda, kısa bir sohbetten sonra:

  — "Bana da dua et dede. Dünyanın yükü, benim omuzlarımda sanki." dedim.

  Titrek elleriyle kulağımı çeker gibi yaparak:

  — "Cenneti taşıyanların yanında dünyayı taşıyanların lâfı olmaz evlât", dedi. Ve hemen sonra, Cenneti yüklenen o adamı nerede görebileceğimi tarif etmeye çalıştı.

  Nur Dedenin bahsettiği kişi, yakın köylerin birinde oturan ve her cuma günü şehre gelen bir gençti. Bu bahtiyar insan, dedenin anlattığına göre son zamanlarda hep aynı binaya uğruyor ve sırtındaki o mübarek yükü, bir an bile olsun bırakmıyordu.

  Nur Dede ile karşılaşmamızdan sonraki ilk cuma günü, tarif ettiği yere giderek beklemeye koyuldum. Burası, merkezî bir binanın en üst katıydı. Büroların açıldığı koridorda uzun süre gezindikten sonra, merdivenlerde ayak sesleri duydum. Atılan adımların yorgunluğu sebebiyle onların bir gence ait olduğunda tereddüt etmeme rağmen, Cennet´i taşıyan adamın geldiğini hissediyordum. Merakımı yenemeyip merdivene doğru ilerlediğimde, bir anda onunla karşı karşıya geldim. 25-30 yaşları arasında çelimsiz bir insandı ve yaşlı annesini sırtına almış vaziyette, asansörü her zaman bozuk olan işyerinin beşinci katındaki doktor muayenehanesine tırmanmaya çalışıyordu. Delikanlının annesi, güçsüz kollarını evlâdına dolamış ve işlemeli yemenisi ile çevrelediği nurlu yüzünü, hafifçe yana çevirmiş vaziyette oğlunun omuzlarına dayamıştı.

  Sırtındaki mukaddes yükü rahatsız etmekten korktuğum için o gence yardım edemedim. Ama yanına yaklaşarak:

  — "Allah senden razı olsun kardeşim. Cennet´i taşıdığının farkında mısın?" dedim.

  Delikanlının terli ve solgun yüzü, sıcak bir tebessümle aydınlandı. Fakat nedense tek kelime bile konuşmadı. Ama Rabbim biliyor ki, o tebessümde, ömrüm boyunca hiç kimsede görmediğim bir sıcaklık ve güzellik vardı. Belki de haşir ve sırattan sonra, ebedî saadet diyarına doğru uçan Cennet insanlarının mutluluğu.

  90´lı yılların hemen başında, Adapazarı´nda, Ordu Evi karşısındaki bir iş hanında yaşadığım bu hatırayı, kardeşlerimin arzusuyla kaleme aldım. O günden sonra anne veya babasına hizmet eden bir genç gördüğümde, Cennet´i taşıyan o adamı hatırlarım. Tabi ki bir de, Fahr-i Kâinat Efendimiz´in (S.A.V.) "Anne ve babasının ihtiyarlığına yetişip de Cennet´i kazanamayanlara şaşarım" şeklindeki mübarek sözlerini.

  Bir hadiste diyor ki Efendimiz aleyhis selatu ves selam

  "Anne babanın yüzüne şefkatle bakmak hacca gitmek gibidir."

  Annemiz babamız onlar herşeyimiz.Onların rızasını kazanmak ALLAH ´ın c.c rızasını kazanmak demek.Fakat ne yazıkki haberlerde izliyoruz annelerini öldürenler var ALLAH c.c anne ve babalarımzın kıymetini bilenlerden eylesin bizi

   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Cenneti Sırtında Taşıyan Adam
  amin emeğine sağlık keşke herkes bilse
   
Cenneti Sırtında Taşıyan Adam konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Küfe Taşıyan Adam

  Küfe Taşıyan Adam

  Zaman ahir zaman... Üçyüz yıldır uyuyan mağaradakiler... Onlar içinde biri var ki uyumuyor, uyuyamıyor... Sırtında bir mukaddes emanet; küfe. Küfede yumurtalar... Kimisi çatlamış, kimisi çatlamaya hazır, kimisinden civcivler başını çıkarmış şaşkın şaşkın zalim zamanı seyretmekteler... Artık mağaradakiler yakaza uyku ile uyanıklık arası hâlinde... Mağara dışında fırtınalar. Kar diz boyu......
 2. Cennet

  Cennet

  cennet görmek camiye, zikir meclisine, hacca, cihada, salih amellere, gerçek ilme ve çarşı-pazara; Cennete girdiğini görmek sevincç ve sürura ermeye, hayır ve berekete, nimet ve güzel rızka nail olmaya, Cennette olduğunu ve oranın meyvelerinden yediğini,, ırmaklarında yüzdüğünü ve gölgesinde oturduğunu görmek salih amellerin güzel sonuçlarını almaya, mutlu evliliğe ve hayırlı evladlara nail...
 3. Sırtına Kene Yapışmış Adamın Resimleri

  Sırtına Kene Yapışmış Adamın Resimleri

  kene çeşitleri kene resmi kenenin yapışmış hali yapışmış Aşağıdaki resimden görüldüğü üzere bir kişinin sırtına kene yapışmıştır.
 4. Cennet-Tatilciler, kampçılar ve kayıkçılar için "Bin Adalar"

  Cennet-Tatilciler, kampçılar ve kayıkçılar için "Bin Adalar"

  . Bin Adalar, A.B.D-Kanada sınırındaki Saint Lawrence Nehri üzerinde bulunan bir adalar zinciridir. Bu adalar Kingston / Ontario'dan aşağıya doğru 80 km boyunca uzanır. Kanada tarafında kalan adalar Ontario eyaletine bağlıdır. Amerikan sınırında kalanlar ise New York eyaletine bağlıdır. Sayıları toplamda 1865 olan bu adaların büyüklükleri 100 km2 ile tek konutlu küçük adalar - hatta...
 5. Sırt detayı

  Sırt detayı

  moda kıyafetler 2011 burada arkadaşlar. Ne kadar hoş bi detay demi kızlar.Bu yıl böyle ufak detaylar çok moda:)

Sayfayı Paylaş