Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Cennetliklerin özellikleri

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  cennetliklerin vasıfları cennete kimler girer
  Cennetlikler Kimlerdir?  Az önce yine bir misafirimiz Cennetlikler kimlerdir diye sormuş. Gönül ister ki cennetlikler hepimiz olalım diyoruz ama gönül istiyor diyede bu sadece istemekle olmuyor da demeyi biliyoruz. Evet Melek'ler, bu sayfamızda cennete kimler girer edindiğimiz bilgilerle öğrenelim.

  < Konu Resmi..>  Kur'an ve Sünnet'te ifade buyrulduğuna göre, peygamberlerin davetine uyup iman eden ve amel-i sâlih işleyen kimseler Cennet'e gireceklerdir. Bu kimseler Cennetliktir. Esasen Allah'a ve insanlara karşı görevlerini yerine getirmekle insan daha dünyada iken manevî bir huzura kavuşur, maddî refah sağlanır ama tam manasıyla huzur ve kardeşlik Cennet'te gerçekleşir:

  "Takva sahipleri, elbette Cennet'lerde ve pınarlardadırlar. Girin oraya selâmetle, emin olarak. Biz, O Cennetliklerin kalblerindeki kinleri çıkarır atarız. Hepsi kardeşler olarak tahtlar üzerinde karşı karşıya otururlar. Orada kendilerine hiç bir zahmet dokunmaz ve onlar oradan çıkarılacak da değiller." (Hicr,45-48).
  Kur'an-ı Kerîm de:

  -Namazını eksiksiz kılanlar, malından bir kısmını yoksullara ayıranlar, ceza-hüküm gününe inananlar, Allah'ın gazabından korkanlar,ırzlarına sahip olanlar, sözlerine ve emânete sadık kalanlar, doğru şahitlikte bulunanlar (1).

  -Cenâb-ı Hakk'ın rızasını dileyerek sabredenler (2);
  -Şükredenler (3)
  -Yürekten tövbe edenler (4)
  -Allah yolunda canını feda eden şehitler (5)
  -Allah'a yönelmiş bir kalble idealize olmuş müslümanlara "Allah'ın ölçüsünde Allah'a yönelenlere" (6) içinde ebedî kalınacak Cennet'e girecekleri yüce Rabbimiz tarafından müjdelenmiştir.

  "İmran b. Husayn (r.a.)'dan rivayete göre Hz. Peygamber (s.a.s.) Cennet ehlinin çoğunun fakirler olduğunu ifade buyurmuşlardır . Hadis yorumcuları bunu şöyle açıklarlar. Bir çok kötülükleri insana mal işletir. Çoğu insan mal yüzünden azar. Onun için maldan mahrum fakirler çoğunluğu oluşturduğundan bunların Cennet ehlinin çoğunluğunu teşkil etmesi de olağandır.

  Kaynak: Cennet, Durak PUSMAZ, Şamil İslam Ansiklopedisi

  1) Meâric, 70/23, 24, 25, 26, 27, 29, 33
  2) Ra'd, 13/20, 21, 22, 23
  3) Ahkâf, 35/15-16
  4) Tahrim, 66/8
  5) Bakara, 2/154
  6) Kaf, 50/31-34


   
Cennetliklerin özellikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Renkler ve Özellikleri

  Renkler ve Özellikleri

  renkler ve özellikleri merhaba melekler renklere uyarak bazı şeyler elde edebiliriz :) Pembe Aşkın rengidir.Eğer pembe bir elbise ya da gömlek giyerseniz aşkı kolayca kendinize çekebilirsinz.Havada romantizm olacaktır.Çevrenizdekileri insanlar sizi çekici bulacaktır.Pembe giymek aşkı sunmaya ve kabul etmeye hazır olduğunuzu gösterir. Yeşil Bir başka güzel renktir.Ama aşk titreşimi için en...
 2. Hz. Mehdinin Özellikleri

  Hz. Mehdinin Özellikleri

  hz. mehdi kimdir nasıl ortaya çıkacak nasıl taınacak özellikleri nedir nasldır hakkında genel bilgiler burda melekler hz. mehdi kıyametten önce ortaya çıkacak ve kıyametin büyük alemetlerinden biridir tıpkı hz. İsa ve deccal gibi kıyametten önce ortaya çıkacaktır hz. mehdide nasıl ortaya çıkacak özellikleri hakkında bilgisi olmayan ve merak edenler için aşağıdaki bilgileri veriyoruz...
 3. Yeşim Taşının Özellikleri

  Yeşim Taşının Özellikleri

  yeşim taşı özellikleri şifalı taşlar faydaları burçların taşları özellikleri hakkında detaylı bilgiler Meleklermekanı.com'da Şifalı taşlardan en çok bilinenlerinden biri olan yeşim taşı genellikle yeşil renkte bulunur ve kullanan kişiye huzur ve güven verir...Değerli taşların kişi üzerindeki etkilerini bilmek isteyenler ve özellikle yeşim taşının faydalarını öğrenmek isteyenler bu yazımızı...
 4. Cennetlikler Kimlerdir?

  Cennetlikler Kimlerdir?

  Allah hepimize cennetinden yer versin isteriz ama ne yazık ki cennete hepimiz gidemeyiz. Arkadaşlar Cennetlikler Kimlerdir? bu konuda her hangi bir bilgi var mı ?

Sayfayı Paylaş