1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Cennetliklerin özellikleri

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  cennetliklerin vasıfları cennete kimler girer Cennetlikler Kimlerdir?


  Az önce yine bir misafirimiz Cennetlikler kimlerdir diye sormuş. Gönül ister ki cennetlikler hepimiz olalım diyoruz ama gönül istiyor diyede bu sadece istemekle olmuyor da demeyi biliyoruz. Evet Melek'ler, bu sayfamızda cennete kimler girer edindiğimiz bilgilerle öğrenelim.

  [​IMG]


  Kur'an ve Sünnet'te ifade buyrulduğuna göre, peygamberlerin davetine uyup iman eden ve amel-i sâlih işleyen kimseler Cennet'e gireceklerdir. Bu kimseler Cennetliktir. Esasen Allah'a ve insanlara karşı görevlerini yerine getirmekle insan daha dünyada iken manevî bir huzura kavuşur, maddî refah sağlanır ama tam manasıyla huzur ve kardeşlik Cennet'te gerçekleşir:

  "Takva sahipleri, elbette Cennet'lerde ve pınarlardadırlar. Girin oraya selâmetle, emin olarak. Biz, O Cennetliklerin kalblerindeki kinleri çıkarır atarız. Hepsi kardeşler olarak tahtlar üzerinde karşı karşıya otururlar. Orada kendilerine hiç bir zahmet dokunmaz ve onlar oradan çıkarılacak da değiller." (Hicr,45-48).
  Kur'an-ı Kerîm de:

  -Namazını eksiksiz kılanlar, malından bir kısmını yoksullara ayıranlar, ceza-hüküm gününe inananlar, Allah'ın gazabından korkanlar,ırzlarına sahip olanlar, sözlerine ve emânete sadık kalanlar, doğru şahitlikte bulunanlar (1).

  -Cenâb-ı Hakk'ın rızasını dileyerek sabredenler (2);
  -Şükredenler (3)
  -Yürekten tövbe edenler (4)
  -Allah yolunda canını feda eden şehitler (5)
  -Allah'a yönelmiş bir kalble idealize olmuş müslümanlara "Allah'ın ölçüsünde Allah'a yönelenlere" (6) içinde ebedî kalınacak Cennet'e girecekleri yüce Rabbimiz tarafından müjdelenmiştir.

  "İmran b. Husayn (r.a.)'dan rivayete göre Hz. Peygamber (s.a.s.) Cennet ehlinin çoğunun fakirler olduğunu ifade buyurmuşlardır . Hadis yorumcuları bunu şöyle açıklarlar. Bir çok kötülükleri insana mal işletir. Çoğu insan mal yüzünden azar. Onun için maldan mahrum fakirler çoğunluğu oluşturduğundan bunların Cennet ehlinin çoğunluğunu teşkil etmesi de olağandır.

  Kaynak: Cennet, Durak PUSMAZ, Şamil İslam Ansiklopedisi

  1) Meâric, 70/23, 24, 25, 26, 27, 29, 33
  2) Ra'd, 13/20, 21, 22, 23
  3) Ahkâf, 35/15-16
  4) Tahrim, 66/8
  5) Bakara, 2/154
  6) Kaf, 50/31-34

   
Cennetliklerin özellikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. emoLarin özeLLikLeri

  emoLarin özeLLikLeri

  emoların özellikleri emo’cu olma durumunun en belirgin ortak özellikleri şunlar: - Şiir veya şarkı sözü yazıyorlar. - Günlükleri var. Çoğu myspace’i tercih etse de, sadece defter kullananlar da var. - Çizim yapmayı seviyorlar. - Çoğu en az bir enstrüman çalabiliyor. - Saçlarını boyuyorlar [genelde siyah veya kırmızı] - Saç yüze gelecek şekilde fönleniyor. Çoğunda tek göz kapanıyor. - Makyaj...
 2. Cennetlikler Kimlerdir?

  Cennetlikler Kimlerdir?

  Allah hepimize cennetinden yer versin isteriz ama ne yazık ki cennete hepimiz gidemeyiz. Arkadaşlar Cennetlikler Kimlerdir? bu konuda her hangi bir bilgi var mı ?
 3. Antrenörün özellikleri

  Antrenörün özellikleri

  arkadaşlar Antrenörün özellikleri nelerdir ve iş imkanları nelerdir, bilgi bekliyorum. şimdiden tşkler.
 4. meleklerin özellikleri

  meleklerin özellikleri

  Merhaba , meleklerin özelliklerini kısaca yazabilirmisiniz ?

Sayfayı Paylaş