1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Cevİz Mucİzesİ!

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  ceviz mucizesi cevizin mucizeleri Günlük hayatımızda çerez olarak kullandığımız
  ceviz aslında doğal bir ilaçtır.
  Ceviz yaprakları ve kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar
  kanı temizler, kansızlığı giderir.
  İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir.
  Bitki bilimcilere göre bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri ile Chinon Juglon adlı aktif madde içeren cevizin hem içi, hem ağacının kabukları hem de yaprakları pek çok sağlık sorununa iyi geliyor.

  Her sabah kahvaltıda bir miktar ceviz içi yenmesinin

  zekayı geliştirdiğini belirten uzmanlar, yeşil ceviz meyvelerinin kabukları kaynatılarak içildiğinde erkeklerde cinsel gücü artırdığını belirtti.
  Vücudu besleyip güçlendiren cevizin yararlarından bazıları şöyle sıralanıyor:
  Nasırlar üzerine konulan ceviz yağı zamanla bunların yok olmasını sağlar.
  Taze dalların kabukları ve meyvelerinin kabukları ile karıştırılıp
  kaynatılarak elde edilen sıvı mideyi kuvvetlendirir.

  Ceviz yapraklarından yapılan çay iştah açar, mideyi kuvvetlendirir, boğaz hastalıklarına iyi gelir. Bir miktar ceviz yaprağı banyo suyuna karıştırılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir. Ceviz yaprakları pişirilerek çıbanların üzerine sarılırsa iyileşmesini sağlar. Ceviz yağı yüz lekelerinin üzerine sürülüp masaj yapılırsa lekeler yok olur.


  Cevizin faydalarını sıralamaya devam edicek olursak;
  ceviz içerdiği fosfor ve kalsiyum nedeniyle zihni
  yorgunluğu giderir, kemik ve dişleri güçlendirir.
  Potasyum açısından oldukça zengindir. Potasyum,
  sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gereklidir. Magnezyum içerdiği için kasları rahatlatıcı
  Kırmızı kan hücrelerinin biçimlenmesine, akciğerlerden dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olan ve kansızlığı önleyen "demir" açısından, oldukça zengin bir besin maddesidir. Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde soğuk almış mideye iyi gelir damar sertliğini önler. Enerji sağlar.
  Şeker hastaları için hayati önemi olan insülini artırır
  Verem mikrobuna karşı korur.  Ceviz yağı, mide ve bağırsakları temizleyerek, yumuşak kalmalarını sağlar.
  Hazmı zor olduğundan karaciğeri rahatsız olanlar ceviz yememelidir.
  Mayıs ve haziran ayında çiçek açan ceviz ağacı bünyesinde yağ, tuz, albümin, karbonhidratlar, gümüş iyonu, sodyum, potasyum, B1, B2, B3, B6 ve E vitamini barındırır.
  Yaklaşık 20 değişik türü olan ceviz ağacının, meyvesi kuruyemiş olarak tüketilen türü
  "adi ceviz " olarak bilinir ve Türkiye'nin hemen hemen her yöresinde yetişir.
  Sert kabuğun içinde yer alan ceviz içi, yüzeyi çok kırışık bir beyin görünüşündedir.
  Yüksek oranda protein ve yağ içeren ceviz içi, kuruyemiş olarak tüketilmesinin
  yanı sıra, şeker hastalarına besin olarak da verilir. Basur için faydalı olduğu rivayet edilmekte ve bunun için balla karıştırılarak yenilmesi tavsiye edilmektedir. Aromatik kokulu yaprakları kabızlığa, iştahsızlığa, kan temizlenmesine ve
  hazımsızlığa karşı yararlıdır. Ciğere, mideye ve dimağa kuvvet verip
  ağız kokusunu da giderir.
  < Konu Resmi..>   
Cevİz Mucİzesİ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cevİz YaĞi

  Cevİz YaĞi

  CEVİZ YAĞI Kuru ciltlerde yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. Doğal nemlendiricidir. Saç diplerini ve saçları besler. Ayrıca romatizmaya iyi gelir. Güneşte bronzlaştırıcı olarak kullanılır. İÇİNDEKİLER: %70 civarında yağ taşıdığı saptanmıştır. KULLANILIŞI: Haricen cilde masaj şeklinde uygulanır.
 2. Ceviz tatlısı

  Ceviz tatlısı

  MALZEMELER 1 su bardağı sıvı yağ 1 adet eritilmiş sana yağı 1 su bardağı su Un Kabartma tozu İçi için : 250 gr ceviz içi Tarçın Şeker Şerbeti için : 4 bardak su 3 bardak şeker 1 yemek kaşığı limon suyu HAZIRLANIŞI Sıvı yağı, eritilmiş sana yağını, suyu, unu ve kabartma tozunu karıştırıp hamur haline getirin. Cevizi bir kabın içerisinde iyice ezin. İçine tarçın ve şekeri karıştırın. Hamuru...
 3. ceviz

  ceviz

  Güçlük ve zahmetle kazanılmış olan malın semeresine; Ceviz ağacı görmek huysuz ve asabi bir kimseye, Bu ağaca çıkmak böyle biriyle dost olmaya, Ceviz ağacının yaprakları böyle bir adamdan mal elde etmeye delalet eder. (Ayrıca Bakınız; Çerez.)Rüyada ceviz yemek maddi kazanç belirtisidir. Ceviz toplamak mutlu bir aile yaşantısına işaret eder. Rüyada ceviz yemek para kazanmak demektir. Ceviz...
 4. Ceviz

  Ceviz

  CEVİZ : Yaprakları ve kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar kanı temizler, kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. Bitki bilimcilere göre bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri ile Chinon Juglon adlı aktif madde içeren cevizin hem içi, hem ağacının kabukları hem de yaprakları pek...
 5. Kızarmış Ceviz

  Kızarmış Ceviz

  balda kızarmış ceviz kızarmış ceviz ballı ballı tarifi Malzeme - 1 su bardağı ceviz - 2 yemek kaşığı sıvı Sana - 1 yemek kaşığı bal - 2 yemek kaşığı toz şeker Hazırlanışı Tavada sıvı Sana’yı kızdırıp, balı ekleyip, kavurunuz. İçine bütün cevizleri ve toz şekeri ekleyip sote ediniz. Sıcak olarak servis ediniz.

Sayfayı Paylaş