gebe
 1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.973
  Beğenilen Mesajlar:
  1.316
  Ödül Puanları:
  113

  Ceyiz ve Önemi

  Konu, 'Ben Evleniyorum:))' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  ceyiz, çeyiz listesi, çeyizde neler olmalıdır, ceyizde bulunması gerekenler, ceyizin önemi, çeyiz ne demektir
  Çeyiz, en bilindik anlamı ile gelinin babanın evinden götürdüğü elbise, kap-kacak, örtü vs… eşya için kullanılmaktadır.Nekadar adı ceyiz illa olamlı deselerde zaten olma sebebi bizim ihtiyacımızın olmasıdır.

  Değişen hayat şartlarına rağmen, kökü Selçuklu ve Osmanlı döneminde olan çeyiz adeti bugün de devam etmektedir. Yöreden yöreye çeyiz envanteri büyük değişiklik gösterse de genelde çeyiz şu eşyalardan oluşur:

  Çeyiz sandığı

  El işlemeleri- Nakış, dantel…
  Mutfak eşyası- Geçmişte bakır kaplar başroldeyken şimdi çelik ve teflon tencere
  Değerli kumaşlar
  Yorgan-yatak

  [​IMG] Geçmişte de günümüzde de kız evladına verilen çeyiz, ailenin ekonomik durumunun bir göstergesi olduğu için aile anlayış ve görgüsüne göre çeyizi yapardı. Altında bir güç ve ekonomi faktörü de olduğu için zaman zaman aşırılığa kaçma, ihtiyaç fazlası eşya alma gibi durumlarda görülmektedir.

  Adetler Yöreden Yöreye Değişiyor

  Anadolu’nun birçok yöresinde ve büyükşehirlerde çeyiz bir seyirlik malzemesidir. “Çeyiz serme veya çeyiz yazma” denilen bu adet vesilesiyle kız ailesinin ekonomik durumu, kızına verdikleri kıymet de sergilenir.
  O kadar ki, Osmanlı saray düğünlerinde çeyiz alayları kurulur, halk sokaklarda bu muhteşem çeyizi seyrederdi. 1675’te IV. Mehmet, kızı Hatice Sultan’a verdiği çeyize o sıralar Edirne’de olan seyyahlar hayran olmuşlardır. Tabii ki sultan kızlarının elmas ve incilerle süslenmiş yatak örtüleri, porselen takımları, incili altınlı takunyaları, nalınları vs. devletin gücünün bir göstergesi aracıydı. Yani çeyiz dün de bugünde “gösteriş” vesilesi olmuştur.

  Çeyize karşı olan anlayış, batı yaşam felsefesindeki "birşey o an için işine yaramıyorsa lüzumsuzdur" anlayışıdır. Çeyizi bugün, günlük hayata yönelik fonksiyonel olarak kabul etmesek bile kültür aktarımında fonksiyonel olduğu gerçeğini gözden kaçırmayalım.
  [​IMG]
  Çeyiz, araştırmacılara göre önemli bir folklor malzemesidir. Bir kültür hazinesi, bir birikimin somut yansımasıdır. Folklor ve halk edebiyatı ürünleri modern sanatta yeniden yorumlanıyor. Yaşar Kemal’den Murathan Mungan’a, Mustafa Erdoğan’ın Dans Topluluğundan bazı televizyon dizilerine kadar ortaya çıkan ürünler rağbette görüyor. Halk kültürünün önemli bir unsuru çeyiz malzemelerinin de bu şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bazı kısıtlı imkanlarla çeyiz kültürünü yaşatmaya çalışan, çeyizi tanıtmaya ve ticarete dönüştüren girişimciler, el sanatları meslek okulları var tabiî ki ancak çeyizin iki önemli sahibi halk ve idari sorumlular bu servetimizin önemini kavrayamamış gibi duruyorlar.
  [​IMG]
  Çeyiz kültürü medeniyet birikiminin en önemli dışa vurumlarındandır. Adeta toplumsal hafızadır nakışlara işlenen. Bu hafızaya en güzel örneklerden biri Kastamonu Etnografya Müzesi’nde gördüğüm ejderha işlemeli örtü. Bu nakışı binlerce yıllık kültür birikiminin dışında bir şeyle açıklamamız mümkün değil. Kastamonu’da en son ejderha ne zaman görülmüştür de son yüzyılda genç kızlar ejderhayı sehpa örtülerine işlemişlerdir.

  Urfa’da Çulha tezgahlarında dokunan ipliklerle yapılan neçek örtüleri, kızların elinden nasıl ilginç stilize modellerle karşımıza çıkıyor. Boncuklu, pullu yazmalar, hamam örtüleri, ipekten yapılmış para keseleri, efsanevi yaratık Şahmeran işlenmiş kilimler, cibinlikler vs…

  Hepsinin ilmeğinde, motifinde, ruhunda biz varız. Bugün pek de bilmediğimiz eskiler, kaybetmek üzere olduğumuz Anadolu ruhu var.

  Biz Geline Gelmiş İdük, Erzincan yöresinden bir çeyiz türküsü.

  Dağdan indirdim cevizi
  Hani gelinin çeyizi
  Ağlama gelin ağlama
  Kaynın getirir çeyizi

  Verin gelini gelini
  Evin gülünü gülünü


   
Ceyiz ve Önemi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstihare ve İstişare'nin Önemi

  İstihare ve İstişare'nin Önemi

  istişare ve önemi istihare ile ilgili hadisler kuranda istihare istişare hadis İstişare o kadar önemlidir ki, Kur’anı-ı Kerimde çok yerde bu konuya değinilmiş, tavsiye edilmiştir. Hadis-i Şeriflerle de tekrar edilen bu hususu günümüzde çok kişi önemsememekte, bireyselleşme cereyanı ne yazık ki bu hususu da göz ardı etmemize sebep olmaktadır. İnsanlarımz, hatta Kur’an ile beslendiğini düşünen...
 2. Çayın faydaları ve önemi

  Çayın faydaları ve önemi

  çayın önemi Ülkemizin insanları tamamen bir çay tiryakisi:DÇaysız bir hayat düşünemiyorum bende.O kadar çok sevmem ama kahvaltının vazgeçilmezi bence. Çay kanser yapar çok içmeyin gibi uyarılar veriliyor.Ama bence kanser yapmaz çünkü sonuçta çay bir bitki.Eğer bitkiler kanser yapıcaksa bitkisel çaylarda yapabilir değil mi?Bu benim düşüncem:D Buyrunuz meleklerim çayın faydalarını hep birlikte...
 3. Uhruc Duası ve Önemi

  Uhruc Duası ve Önemi

  ''Uhruc duası ''olarak bilinen bu dua, hemen her derde deva dua olarak okunan yarı Arapça bir duadır.Yel (kulunç), bel ağrısı, şeytan ve cinlerden gelen rahatsızlıklar, vücuda giren periler için; migren ,baş, diş, göz, kulak gibi vücuda giren ağrıları çıkarmak için okuna gelmiştir. Euzü billahi mine'ş-şeytani'r-racim-Bismillahi'r-rahmani'r-rahim Bismillahirrahmanirrahim.Bismillahi uhruc ve...
 4. Bilgisayarın İcadı ve önemi

  Bilgisayarın İcadı ve önemi

  bilgisayarın icadı ve önemi bilgisayarın icadı kısaca özet önemi Bilgisayarın icadı, bilgisayarın icadı ve önemi, bilgisayarın icadı özet, bilgisayarın icadı ve mucidi gibi merak edilen soruları bu konuda bulabileceksiniz. Hiç düşündünüz mü meleklerim ? Bilgisayar nasıl icat edildi, kim buldu? Çağımızın bu çok önemli aleti hakkında kısa bilgileri sizlere sunmak istiyoruz . İnsanoğlunun ilk...
 5. Folik Asit ve Önemi

  Folik Asit ve Önemi

  folik asit, nedir, önemi, eksikliği, nelerde bulunur, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Folik asit, hücre yapı taşlarının, kırmızı kan hücrelerinin ve sinir dokularının oluşumunda etkili B grubundan bir vitamindir. Yeşil yapraklarda yaygın olarak bulunduğundan bu isimle anılmaktadır. Çünkü latincede folum yaprak anlamına gelir. Ayrıca folik asit ve folat aynı anlama...

Sayfayı Paylaş