Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Charles Bukowski kimdir biyografisi sözleri ve şiirleri

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Charles Bukowski şiirleri en güzel Charles Bukowski sözleri Charles Bukowski güzel sözler Charles bukowski kimdir biyografisi hakkında kısa bilgiler burada meleklerim.
  Charles Bukowski kimdir


  < Konu Resmi..>


  Doğumu: 16 Ağustos, 1920, Andernach, Almanya
  Ölümü: 9 Mart, 1994 (73 yaşında), Los Angeles, Kaliforniya, ABD
  Mesleği: Romancı, şair

  Milliyeti: ABD
  Charles Bukowski (16 Ağustos 1920 – 9 Mart 1994), asıl adı Heinrich Karl Bukowski olan Amerikalı yazar ve şair. Yapıtlarında bazen Henry Chinaski ismini de kullanmıştır. Hayatının çoğunu ABD'nin Los Angeles şehrinde geçirmiştir.
  Eserlerinde genellikle toplum dışı insanları ve depresyonu konu alması ve alkolizme yakın bir hayat tarzını anlatmasıyla ünlüdür. Bunun nedeni olarak kendisinin bu hayatı yaşaması gösterilebilir. Bukowski’nin yazılarında kendi hayatını yazıp yazmadığı tartışma konusu olmuştur hayranlarının bir kısmı bunları kurguladığını, çoğunluğu ise yaşamadan bu tip kurguları yapmasının mümkün olmayacağını ve o karakterde bir insanın bu hayatı sürmesinin zaten doğal olduğu görüşünü savunmaktadır.

  Hayatı
  I. Dünya Savaşı'nın sonlarında Almanya'ya askeri hizmet nedeniyle gelen Polonya asıllı Amerikan bir babanın ve terzilikle uğraşan Alman bir annenin çocuğu olan Charles Bukowski 1920 yılında Andernach, Almanya'da doğdu. 2 yaşındayken Los Angeles'a taşındılar. 1929 Krizi sırasında Bukowski'nin babası genelde işsizdi ve Bukowski'ye şiddet uygulardı. Çocukluğunda genelde sessiz ve bu nedenle dikkat çeken yazar bazen çıldırış noktasına geliyor kendinden hiç beklenmedik kabadayılıklar yapıyordu. İlk okul yıllarındandan itibaren korkusuz olan Bukowski kendi yazdığı bir eserinde ilkokul öğretmenine "sevişelim" dediğini söylemektedir. Daha o zamandan nasıl birisi olacağı netlik kazanan Bukowski, Los Angeles Lisesi'nden mezun olduktan sonra sanat, gazetecilik ve edebiyat dersleri aldığı Los Angeles Şehir Üniversitesi'nde 1 yıl okudu.
  Yazmaya başladığı günden itibaren yazılarını yayımlanması için dergilere gönderen Bukowski’nin yazıları hep geri gönderilmiştir.
  Ancak 24 yaşındayken "Aftermath of a Lenghty Rejection Slip" isimli kısa öyküsü yayımlandı. İki yıl sonra bir başka kısa öyküsü olan "20 Tanks From Kasseldown" isimli eseri yayımlandı. Bukowski yayıncılık yönteminlerinden hayal kırıklığına uğradı ve neredeyse 10 yıllığına yazmayı bıraktı. Hayatının bu bölümünü A.B.D.'yi gezerek, çeşitli işlerde genellikle kısa vadeli çalışarak ve ucuz pansiyonlarda konaklayarak geçirdi. Hayatının diğer bölümlerinde olduğundan daha yoğun bir tempo ile açlık ile boğuşan ve kadınlarla zaman geçiren Bukowski daha sonra bu yıllarını Factotum isimli kitabında da anlatmıştır. Bu dönemde ki işlerinin kısa vadeli olmasının nedeni de düzen tanımaz kişiliği ve alkol bağımlılığındandı. Bukowski babasına olan nefretini onun aksine bir hayat yaşayarak göstermiş ve bir yazısında da bu yüzden bir hiç olmayı seçtiğini söylemiştir. O babasının aksine olduğu gibi görünen ve bir şey olmamayı hedefliyen birisi olarak kazandığı paraya önem vermiyor ve barlarda günü birlik bir hayat sürüyordu. Zengin amerikalı kadınlarla ilişkiye girdiği dönemlerde onlara kaba dahi davransa etkiliyor onların evlerinde yaşamaya başlıyor ama bir türlü o hayata adapte olamayarak eski hayatına geri dönüyordu ki 1969’da da bunu aç kalmayı seçtiğini söyleyerek ispat etmiş oluyor adeta.Ayrıca ömrünün çoğu denilebilinecek kadar kısmını da hipodromlarda gecirmiş ve bundan yazılarında sık sık sözetmiştir. 1950'lerin başında Bukowski, iki yıldan az bir süre A.B.D. Posta İdaresi'nde posta kuryesi olarak çalıştı. 1955'te ölümün ucundan döndüğü alkol komasından dolayı hastaneye kaldırıldı. Taburcu olduktan sonra bir daktilo satın aldı ve şiir yazmaya başladı.1957'de Barbara Fry ile evlendi fakat 1959'da boşandılar. Bukowski, şiir yazmaya ve içki içmeğe devam etti ve sonra Los Angeles'taki postaneye geri döndü. 1965'te hiç evlenmediği Francis Smith'ten bir kızı oldu. 1969'da Black Sparrow Yayınevi'nden ömür boyu 100 dolar maaş teklifini alınca postaneden ayrıldı. Bir mektubunda şöyle bir açıklaması vardı "İki seçenekten birini seçmek zorundaydım: Posta ofisinde kalıp delirmek ya da yazmaya oynayıp açlıktan ölmek. Ben aç kalmayı seçtim." Posta ofisini bırakalı bir ay olmayalı Bukowski Postane ismindeki ilk romanını bitirdi. 1976'da Bukowski, Linda Lee Beighle ile tanıştı. İki yıl sonra birlikte Los Angeles'ta bir liman şehri olan San Pedro'ya taşındılar. Bukowski ve Beighle 1985'te evlendiler.
  Bukowski, Pulp romanını henüz bitirdikten sonra 9 Mart 1994'te 73 yaşındayken omurilikten yayılan lösemi sebebiyle San Pedro, Kaliforniya'da öldü. Ölüm töreni budist rahipler tarafından yönetildi.
  Bu tip bir hayat yaşadığı için bir çok kez tutuklanmış, dayak yemiş hatta bazı kitaplarında adam öldürdüğünü dahi söylemiş olan Bukowski hayatı, özgün dili ve tarzı ile Amerikan edebiyatına damgasını vurmuş, ülkemizde ise ilk kez Sokak dergisi’nde çıkan öyküleri ile tanınmıştır.

  Eserleri
  Bukowski’nin şiir ve öykülerinden oluşan toplam 45 kitap bulunmaktadır. Pek çok dile çevirisi olan yazıları bir çok dergide de yayımlanmış olan yazarın kitaplarının çevirisi Avi Pardo’ya aittir.

  Kadınlar

  Yazarın hayatına giren kadınlardan bahsettiği kült olmuş kitabıdır.

  Sıcak Su Müziği
  Bir Tek Ben miyim Böyle Yaşayan
  Dünyevi Şiirlerin Son Gecesi (2 Cilt)
  Kapalı Bir Kapıdır Cehennem
  Gülün Gölgesinde
  Postane (roman)

  Bir dönem çalıştığı postaneden ayrıldıktan sonra yazdığı ilk kitabıdır.

  Pis Moruğun Notları
  Sevimli Bir Aşk Hikayesi
  Sıradan Delilik Öyküleri
  Kendimizde Açtığımız Yaralar
  Sarhoş Çal Piyanoyu, Vurmalı Çalgı Gibi, Parmaklar Biraz Kanamaya Başlayana Dek

  Ülkemizde ismi duyulmuş bir şiir kitabıdır. Özgün şiir tarzı ile dikkat çeker.

  Pansiyon Manzumeleri
  Gece Çılgın Ayak Sesleriyle Yırtıldı
  Ölüler Böyle Sever
  Shakespeare Bunu Asla Yapmazdı

  Doğum yeri olan Almanya’ya yaptığı ziyaretini düz yazı ve şiirlerle hatta resimlerle anlattığı kitabıdır.

  Güneşe Uzan

  Bukowski'nin 9 Mart 1994'teki ölümüne kadar yazmış olduğu mektupları içerir.

  En Kısa Andır Mucize
  Güneş İşte Burdayım
  Kimse Bilmez Ne Çektiğimi
  Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi
  Pulp
  Factotum

  Evden kaçtığı dönemde ki hayatını anlattığı kült eserlerinden birisidir. Kendini en iyi anlattığı kitaplarındandır.

  Ekmek Arası

  Çocukluğu, lise yıllarını, ailesini vesaireyi anlattığı kült eserlerinden birisidir.

  Kaybedenin Önde Gideni
  Bana Aşkını Getir
  En İyi Adamlar Yalnızken Güçlüdür
  Hollywood
  Charles Bukowski Sözleri

  İnsan; Geçmişin hasretçisi, geleceğin özlemcisi, yaşadığı anın şikayetçisidir.

  Etik değerleri olmayanlar genelde kendilerini daha özgür görürler ama çoğunlukla sevme ve hissetme yetisinden yoksundurlar.

  Toplumun hem en fakir hem en zengin uçlaında deliler kabul görür.

  Tabi Ki Bir Insanı Sevebilirsiniz, Eğer Onu Yeterince Tanımıyorsanız.

  Yaşam Felsefemi Sordular Cevapladım .. Sonsuza Dek Yaşayacakmış Gibi Düşün, Yarın Ölecekmiş Gibi Yaşa.

  Aşk bir önyargıdır.

  Siz dünyayı kurtarın , bende nasıl kurtardığınızı yazayım.

  Sığınak Çukurlarında Melek Bulunmaz.

  Hiçbir Şey Gerçek Kadar Sıkıcı Olamaz.

  Dostun Kimmiş Öğrenmek Istiyorsan Kodese Gir.


   
Charles Bukowski kimdir biyografisi sözleri ve şiirleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adile Naşit kimdir ve biyografisi

  Adile Naşit kimdir ve biyografisi

  Adile Naşit Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Adile Naşit, 17 Haziran 1930’da İstanbul’da doğdu. Asıl adı Adile Keskiner’dir. Tiyatro oyuncusu Amelya Hanım ile ünlü komedyen Naşit’in kızıdır. Babasının ölümü üzerine öğrenimini yarım bırakarak, 1944 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Tiyatrosu’na girdi. Herşeyden Biraz oyunuyla sahneye çıktı. Aynı yıl Halide Pişkin’in grubuyla İstanbul’da...
 2. Mehmet Metiner Kimdir Biyografisi ve bilgiler

  Mehmet Metiner Kimdir Biyografisi ve bilgiler

  Selamlar meleklerim, gündeme bomba gibi düşen habere göre Ak Parti Adıyaman millet vekillerinden Mehmet Metiner, Başbakan Tayyip Erdoğanın Kürt Siyasetini inanılmaz derecede eleştirdiği ortaya çıkmıştı. Bizlerde sizler için Mehmet Metiner Kimdir diye araştırdık. 1960 yılında Adıyaman’ın Kahta ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Girişim, Yeni Zemin ve...
 3. Nalan Kimdir?? Nalan Hayatı Ve Biyografisi...

  Nalan Kimdir?? Nalan Hayatı Ve Biyografisi...

  Nalan Kimdir Nalan Hayatı Nalan Biyografisi Of Aman Nalan diye de tanıdığımız şarkıcımızı merek edenler...İşte Nalan....Kimi zaman şarkılarını severek dinledik...Kimi zaman ortadan kayboldu..yeni albümle tekrar ortaya çıktı..:D:D Beğenerek dinlediğimiz şarkılardan birkaçı Acemi Balık...Nalan şu sıralar yeni albüm çıkardı ve ilk klibi çekti işte haberi... 15 Kasım 1973'te, polis bir...
 4. Robin Williams Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

  Robin Williams Kimdir? Hayatı ve Biyografisi

  robin willams kimdir, robin williams filmleri, robin williams hayatı Robin Williams şimdiye kadar rol aldığı dizi ve sinema filmleri ile birçok kişiyi güldürmüştü ama bu sefer hayatının başrol filmini oynayarak ne yazık ki ağlattı... Ünlü oyuncu Robin Williams bu sabah 12/08/2014 tarihin de evin de ölü bulundu.. Hayranlarını ve sevdiklerini göz yaşına boğan ünlü oyuncunun tam olarak neden...
 5. Şükrü Özyıldız Kimdir ? Resimleri ve Biyografisi

  Şükrü Özyıldız Kimdir ? Resimleri ve Biyografisi

  şükrü özyıldız hayatı,şükrü özyıldız görselleri,şükrü özyıldız fotoğrafları,şükrü özyıldız resimleri,şükrü özyıldız galerisi,şükrü özyıldız biyografisi,şükrü özyıldız nereli,şükrü özyıldız hayatı hakkında bilgiler Şükrü Özyıldız; 18 Şubat 1988 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Annesi Rum, babası ise Karadenizli’dir. Kendisinden iki yaş küçük bir kız kardeşi vardır. İstanbul Teknik...

Sayfayı Paylaş