Chihuahua cinsi köpek ( şivava) hakkında bilgiler

Uzman SühaN

Administrator
Chihuahua cinsi köpek ( şivava) hakkında bilgiler
Chihuahua komik, eğlenceli ve sadık küçük köpekler. Çoğu zaman diğer ırklarla karşılaştırılmayan ilginç ve eksantrik bir kişilikteler. Canlı sakin ve son derece değişken olan bu köpekler ayrıca cesur yada ürkek olabilir. Chihuahua köpek ırkının cazibesi , küçük boyu, cüzi kişiliği ve renk çeşitliliğidir. Dünyanın en küçük cinsi olarak bilinirler, ancak bu küçük köpekler çok donanımlıdır.

Chihuahua.jpg
Meksikada ilk keşfedilen Chihuahua, dünyadaki en küçük köpek ırkı olarak bilinir. Sahiplerine son derece sadık olan cins, kısa süre önce Amerika Birleşik Devletlerinde popüler bir kültür simgesi haline geldi. Ünlü ve sosyetik grupların oyuncak köpekleridir. . En meşhur ünlüler arasında bulunan Paris Hilton un çantasın da kucağın da Chihuahuas köpeğini görmüşsünüzdür.
Çoğu küçük köpek gibi, Chihuahuas da kendi boyutlarının farkında değildir ve kendinden büyük bir köpeğe meydan okumaktan tereddüt etmeyecektir.


Fiziksel özellikler

Chihuahuanın tüyleri yumuşak ve düzdür.Kısa ve uzun tüylüsü vardır. Zarif bedeni, yüksekliğine oranla biraz uzun olsa da, kompakt ve küçüktür. Chihuahua, ayrıca tetikte uyanıklık, tutum ve canlı ifade ile benzerlik taşır.Tüy renkleri, sarı, kahve, siyah ve gümüş renklerdedir.

Chihuahua dikkat çekmeyi seven, küçük ama kendine güvenen bir köpektir. Onun küçük ve kırılgan görünümüne rağmen, cins oldukça cesur kabul edilebilir. Geniş gözleri ve büyük kulakları en iyi bilinen özellikleri. Kulaklar genellikle küçük başı ve vücuduyla bağlantılı olarak dik ve çok büyüktür. Chihuahua eşsiz bir kişiliğe sahiptir ve oldukça sevimli, sadık bir arkadaş köpek olabilir.Zaman zaman inatçı olmasına rağmen, cins akıllıdır ve sahibinden bağlılık ve tutarlılıkla iyi davranılabilir.
Boyut: 2-6 kiloKişilik ve mizaç

Chihuahua köpek ırkı çeşitli mizaçlarıyla bilinir. Örneğin, Chihuahua yabancılarla ilgilenmekle birlikte, evcil hayvanlar ve diğer ev köpekleri ile dostça davranır. Köpek ayrıca koruyucu davranmaya çalışabilir, ancak bu cesaret genellikle havlamaya benzer şekilde gösterilir ve bu nedenle koruma köpeği olarak çok etkili değildir. Bununla birlikte, bu şımarık köpek, özellikle ustasına olan aşırı bağımlılığı nedeniyle, oyuncak köpek severler arasında favori haline geldi.

Bakım

Chihuahua genelde soğuktan hoşlanmaz, daha sıcak bölgeler tercih eder. Chihuahua iki kez veya haftada üç kez fırçalanmaya ihtiyaç duyar . Kısa yürüyüşlerden hoşlanmasına rağmen, Chihuahua nın egzersiz ihtiyaçları evin çevresini dolaşarak karşılanabilir.


SAĞLIK

Ortalama ömrü 14 ve 18 yıl olan Chihuahuanın kuru göz sendromu, hipoglisemi, pulmonal stenoz, patellar dekompozisyon ve hidrosefali gibi bazı küçük sağlık sorunları yaşandığı biliniyor . Chihuahuanın gözleri ve burnunun şekli , hırıltılı solunum, soğuk algınlığı ve glokom dahil olmak üzere sorunlara elverişlidir. Romatizma ve stres, ırkın üyeleri arasında da yaygındır.

Chihuahualar büyük köpekler kadar fazla egzersiz yapmamalarına rağmen, günlük yürüyüşlere ihtiyaç duyuyorlar. Ve ayrıca sıcak olmayı severler, bu nedenle kış yürüyüşleri için küçük bir kazak düşünebilirsiniz. Seçici yiyiciler dir. Bir obez Chihuahua, diyabet için daha hassastır ve daha kısa bir ömrü vardır.

Sosyal Davranışlar

Chihuahualar genellikle yabancıların yanında şüphelidir ve çocuklar için önerilmemektedir. Diğer köpek ırkları ve farklı hayvan türleri çevresinde agresif olabilirler.


Chihuahua nın geçmişi oldukça tartışmalıdır. Bir teoriye göre, başlangıçta Çinde geliştirildi ve daha sonra İspanyol tüccarları tarafından Amerika ya getirildi. Diğerleri, Güney ve Orta Amerika kökenli olduklarını, zaman zaman Toltec dini ayinleriyle feda edilen yerli Techichi olan küçük, sessiz bir köpekten geldiğini tahmin ediyorlar. Bu küçücük köpeğin ölümünden sonra yeraltı dünyasına ruhu yönlendirdiğine inanılıyordu. Böylece tüm Aztek aileleri bu köpeği ölmüş olan ailenin üyesiyle gömdü.
 

Uzman SühaN

Administrator
Chihuahuanın arka planı biraz puslu olduğundan, bu ırkın soyağacını bulmak biraz zor. Bilinen şey, bu küçük köpeklerin törenler ve arkadaşlık için kullanılmasıydı. Bazı uzmanlar, Chihuahuanın büyük gözleri ve kulakları olan küçük bir hayvandan olan Fennec Foxdan doğmuş olabileceğini düşünüyor , küçücük köpeğin özelliklerine oldukça benziyor . Temel püf noktaları söz konusu olduğunda, Chihuahua ların eğitilmesi kolaydır. Çoğu köpek ırkı gibi, farkında olmanız gereken Chihuahualarla ortak olan çeşitli sağlık sorunları da vardır. hemofili, hipoglisemi, epilepsi ,kalp problemleri gibi. Ayrıca mesane ve böbrek taşlarına eğilimlidirler.
 

Uzman SühaN

Administrator
Küçük ve gösterişli olan Chihuahua, genelde dört kilo ağırlığında ve tüm köpek ırklarının en küçüğüdür.. Kişilikleri utangaç ve çekingendir . Tüm Chihuahualar sevdikleri insanlara karşı sadık bir şekilde sadıklar ve alabilecekleri kadar dikkat çekiyorlar. Çok yemek yemediği için ekonomik bir arkadaştırlar ve ilk kez köpek sahipleri için iyi bir seçimdir. . Zaman zaman inatçı olmasına rağmen, cins akıllıdır ve sahibinden bağlılık ve tutarlılıkla iyi davranılabilir.Chihuahuanın çok fazla faaliyete ihtiyacı yoktur, bu yüzden daireler ve mülkler için çok uygundur
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Ya ben bu şivava itine bayılıyorum :D Çok sevimliler ama kızdılarmı fena ısırıyorla öyle küçük olduğuna bakmayın. Bunlar bir karış boylarıyla büyük köpekçiklere meydan okuyorlar :D Evde beslemek günah olmasa vallahi bu köpekçiği evimde mutlaka beslerdim. Böyle şirinlik sevimlilik yok.
 
Üst