Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Chihuahua Cinsi ve Özellikleri

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Temel Özellikleri Chihuahua soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalardabir kazak giydirilmesi faydalıdır. Apartman hayatı için uygundur.

  Bu şirin küçük köpekleri kucakta taşımak çok kolay olsa da düzenli olarak yürütülürse çok daha sağlıklı ve zinde olacaklardır.

  Düz ve kısa tüylü olanı haftalık bakımla temiz tutulabilir. Uzun kürklüolanlar yumuşak bir tarakla hergün fırçalanmalıdır. Her iki tipte kulakve gözlerine su kaçırmamaya dikkat edilerek ayda bir yıkanabilir.Kulaklar düzenli olarak kontrol edilmeli ve tırnaklar kısatutulmalıdır. Irk orta derecede tüy döker.

  Neler Yapar?
  Chihuahua iyi bir eşlik köpeğidir. Cesur, hayat dolu, kibirli veatılgan bu köpek verdiği sevginin karşılığını ister. çevik oluşu ayakaltında kalmadan seri manevralar yapmasına imkan verir.

  İnatçıdır ve kıskanacak kadar ailesine bağlanır. Sahiplerinin yüzleriniyalamaktan hoşlanırlar. Sahibi dışında yabancılara şüpheci yaklaşır.Yabancılar varken her adımında sahibini takip eder ve ona yakın olmakister.

  Bazıları için eğitimi biraz zor olsa da zeki, öğrenmeye açık ve pozitifpekiştirmeye dayanan kibar bir eğitime iyi yanıt verir. Bu ırk,kızdırılırsa çocukları ısırmayı seçebilir. Sonuçta kaçamayacak kadarküçüktür.

  Chihuahua savunma için keskin dişlerine güvenmek zorundadır. Kısaca birçocuk köpeği değildir. Gürültücü bir köpektir ve tuvalet eğitimi birazsabır isteyebilir. Pek çok köpek sahibi gazete kağıdı eğitimini terciheder.

  Chihuahua'nın diğer köpeklere karşı saldırganlığı ve yabancılara karşışüpheciliği kontrol altında tutulması için daha yavruyken (2-4 ay) çokiyi sosyalleştirilmesi gerekir. Diğer köpeklerden hoşlanmama eğilimivardır; hatta Chihuahualar kendi ırklarını diğerlerinden ayırabilir.Yine de çok iyi sosyalleştirilmiş bir Chihuahua her ırktan köpekleanlaşabilir.

  Daha büyük köpeklere karşı kendisini savunmayı bilir. Egzersizeihtiyacı vardır. Sağlığı açısından bir apartman katında sürekli kapalıtutulması hatalı olur.

  Tarihçesi
  Chihuahua Amerikan kıtasının en eski ve dünyanın en küçük köpekırkıdır. Meksika'ya ait olsa da görünüşe göre bu ülkeye çin'dengetirilmiştir. Avrupa'ya getirilmesi 19. yüzyılın sonlarındadır.

  Chihuahua adını Meksika'nın aynı adlı eyaletinden almıştır. Bu ırk,eski Güney Amerika yerlilerince kutsal kabul edilmekteydi. Bazıları birinsanın avucunun içine bile sığabilir. Yarışmalarda uzun kürklü tipiaynı köpek olmasına rağmen kısa tüylü olanlardan ayrı değerlendirilir.Chihuahua popüler ve ekonomik bir ev köpeğidir.

  Familya: Arkadaş, kuzeyli sokak köpeğiDiğer Adları: Cihao, Chiuahua, çihao, şivavaRengi: Herhangi bir renkÇıkış Yeri: MeksikaÇıkış Tarihi: 1500'lerOrjinal İşlevi: Tören (merasim)Günümüzdeki İşlevi: ArkadaşOrtalama Ömür: 14-18 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 2-3/2-3 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 15-23/15-23 cm


   
Chihuahua Cinsi ve Özellikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Rottweiler Cinsi ve Özellikleri

  Rottweiler Cinsi ve Özellikleri

  rottweiller özellikleri rottweiler özellikleri rottweiler cinsleri cinsi Kökeni antik çağlara kadar dayanır. Romalılar avcılık, bekçilik ve taşıyıcılık için kullanırlardı. Çok eskiden hayvancılıkla uğraşanlarla kasaplar, hayvanlarını pazara veya mezbahaya köpeklerin yardımı ile götürürdü. Rottweiler kasap köpekleri o zamanlardan beri kullanılarak, aynı görüntüsüyle günümüze geldi. Bugün...
 2. Affenpinscher Cinsi ve Özellikleri

  Affenpinscher Cinsi ve Özellikleri

  affenpinscher özellikleri pincher bakımı affenpinscher cinsi fiyatları fiyatı Affenpinscher Temel Özellikleri Affenpinscher isminin anlamını hem görünüm hem de davranışlar açısından çok güzel yansıtmaktadır. Almanca "Affen" kelimesi maymun, "pinscher" ise terrier anlamına gelmektedir. Fransada ise bu ırk bıyıklı küçük şeytan anlamına gelen "diablotin...
 3. Brittany Cinsi ve Özellikleri

  Brittany Cinsi ve Özellikleri

  brittany özellikleri epegneul breton beyaz çin aslanı Brittany Temel Özellikleri Zekidir,eğitilebilir. Belirli bir hareket tarzı vardır. Sevimli ve oyuncudur.Sert bir eğitime tabi tutulursa hırçın olabilir. Evde uyuması gerekir.İyi huyludur. Neler Yapar? Ormanlık, düzlük ve tepelik, her türlü araziye uyum sağlayabilir.So---güg---a ve neme dayanıklıdır. özellikle çulluk, keklik,...
 4. Beagle Cinsi ve Özellikleri

  Beagle Cinsi ve Özellikleri

  beagle bakımı beagle özellikleri cinsi bigıl av köpekleri bigil av köpeği Beagle Temel Özellikleri Beagleherkesi seven, nazik, tatlı, hayat dolu ve meraklı bir köpektir.Mutlulukla kuyruk sallar, sosyaldir, cesurdur ve akıllıdır. Sakin vesevecendir. çocuklarla mükemmel anlaşır, genelde diğer köpeklerle dearası iyidir, ama kedi gibi diğer hayvanlarla ve ev hayvanlarıylaküçüklükten beri...
 5. Aidi Cinsi ve Özellikleri

  Aidi Cinsi ve Özellikleri

  Aidi, cinsi, özellikleri, kökeni, temel özellikleri hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Aidi cinsi köpek hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Temel Özellikleri Güçlü, dayanıklı bir köpektir. Airedale Terrier'e biraz benzer. Meraklı, sinirli, iyi arkadaştır ve eğitime çok yatkındır. Neler Yapar Fas dışında çok az bilinir. çoban, bekçi, muhafız, çakal avcısı olarak...

Sayfayı Paylaş