1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Çıban Tedavisi Nasıl Olur ?

  Konu, 'Cilt Hastalıkları' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  çıban nasıl geçer,çıban nasıl iyileşir,çıban tedavisi nasıl olur,çıban nasıl giderilir,çıban en hızlı nasıl geçer,çıban hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Kişi çıbanını hem doğal drenaj yapmak hem ağrıyı dindirmek için sıcak kompres uygulayarak evde kolayca tedavi edebilir. Çıbanlar iki haftadan kısa sürede kendiliğinden iyileşir.

  Çıbanın üzerine nemli ve sıcak bez koyulması, çıbanın içindeki iltihabın akıtılmasını ve daha çabuk iyileşmesini sağlar. Çıbanın bulunduğu bölgeyi nemli ve sıcak bir bezle nazikçe gün boyunca birçok kez nemlendirin. Çıbanı asla sıkmaya çalışmayın. Çıbanı sıkarsanız enfeksiyon yayılıp daha da kötüleşir. Kanlı çıban ya da çıban çok büyükse (bazı çıbanlar golf topu büyüklüğünde olabilir), tedavisi içindeki iltihabın kesi yoluyla boşaltılması ve antibiyotik kullanımıyla mümkündür:
  Kesi ve drenaj
  Doktorunuz ilk olarak büyük bir kan çıbanının veya çıbanın başını küçük bir kesiyle açarak içindeki iltihabı boşaltır. Bu uygulama ağrıyı azaltır, iyileşme sürecini hızlandırır ve iz kalmasını önler. Yoğun olan ve tamamen boşaltılamayan enfeksiyonlarda çıbanın içinde kalan irinin akmaya devam edebilmesi için gazlı bezle sarılması gerekir.
  Antibiyotikler
  Doktorunuz, ciddi ve dirençli enfeksiyonların ya da MRSA’nın yol açtığı enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olması açısından antibiyotik kullanmanızı tavsiye edebilir. Bunun yanı sıra antibakteriyel sabunlar da bulunur.
  Temizlik, enfeksiyonun yayılmasını önlemede çok büyük önem taşır. Çıbana dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın. Havlu ya da el bezinizi tekrar kullanmayın ve kimseye kullandırmayın. El bezi, havlu, giysi ve çarşaflar ya da diğer eşyaların çok sıcak suda yıkanması gerekir. Sargı bezlerinin sık sık değiştirilmesi ve ağzı sıkıca kapatılmış poşetlere konularak atılması gerekir.


   
Çıban Tedavisi Nasıl Olur ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sperm alerjisi Nedir? Tedavisi nasıl olur?

  Sperm alerjisi Nedir? Tedavisi nasıl olur?

  sperm alerjisi belirtileri sperm alerjisi tedavisi antisperm antikor tedavisi sperme alerji Sizi bilmem ama ben ilk defa duyuyorum. Önemli bir konu olduğunuda anladıktan sonra sizle paylaşıyorum. Halk arasında ‘balayı hastalığı’ olarak bilinen cinsel ilişkiyi çoğu zaman bir ızdıraba dönüştüren alerjinin adı aslında “sperm alerjisi.” Birçok çift tarafından bilinmeyen bu hastalığın en önemli...
 2. PKO Tedavisi Nasıl Olur ?

  PKO Tedavisi Nasıl Olur ?

  Bu konu; pko tedavisi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, nedeni tam olarak bilinmeyen ve kadınlarda en sık rastlanan hormon bozukluğu polikistik over sendromudur. Genelde genç kızlarda ve ergenlik döneminde görülen bu rahatsızlığın, kız çocuğunun anne karnında olduğu dönemden itibaren beyindeki hormonların birtakım faktörler nedeni ile yanlış programlanması sonucunda ortaya...
 3. Geniz eti tedavisi nasıl olur

  Geniz eti tedavisi nasıl olur

  Arkadaşlar geniz etim olduğunu tahmin ediyorum.Dra gitmeden önce kendimce araştırma yapıyorum, eğer bu geniz etiyse nasıl tedavi olacağım, ameliyat şart mı ?
 4. reflü tedavisi nasıl olur

  reflü tedavisi nasıl olur

  Merhaba. Babama reflü olabileceğinin söylemiş aile hekimi.Şimdi tam teçhizatlı bir hastaneye gidecez ama reflü ise eğer nasıl bir tedavi süreci geçirecek ?
 5. Yarım sünnetli çocuğun tedavisi nasıl olur?

  Yarım sünnetli çocuğun tedavisi nasıl olur?

  yarım sünnet nedir,bebeğim yarı sünnetli,çocuğum yarım sünnetli,yarım sünnetin tedavisi,yarım sünnet hakkında bilgiler Hipospadias, halk arasında bilinen adları ile peygamber sünneti ya da yarım sünnet, ortalama 250 çocuktan birinde rastlanan, doğumsal ve genetik bir anomalidir. Genellikle bu sorun ile dünyaya gelmiş kişilerin çocuklarda da görülme olasılığı yüksektir. Hipospadias...

Sayfayı Paylaş