1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  Cicero Kimdir ?

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  cicero kimdir, cicero, filozof, felsefe, dusunur konularini incelemektesiniz

  < Konu Resmi..>  Merhaba Melekler,

  Unlu filozof Cicero' nun hayatini sizler icin arastirdik,


  Marcus Tullius CICERO (İÖ 106-43)

  Cicero (M.Ö. 106 - 43), Lâtin Romalı devlet adamı, bilgin, hatip ve yazardır. Felsefe öğrenimini, Epikürosçu Phaedros, Stoacı Diodotos ve Akademi'ye bağlı Philon'dan almış olan Cicero'nun önemi, Yunan düşüncesini daha sonraki kuşaklara aktarmasından oluşur. Bilgi kuramı açısından, kesinliğe bağlanmak yerine olasılıkların yolunu izlemeyi yeğleyen, buna karşın ahlak alanında, dogmatik bir tavır sergileyip, Stoacılara ve bu arada Sokrates'e yönelen Cicero, Latincenin felsefe dili olarak gelişmesine katkı yapmış ve bu arada, dinsel görüşleri açısından daima agnostik kalmıştır.
  Cicero, Romalı bir devlet adamı ve ünlü bir avukattı. Mahkeme salonla*rında ve Roma Senatosu'ndaki özgürlük ve eşitlikten yana parlak konuşmalarıyla ünlen*di. Bunlardan kimi yazılı olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Cicero Roma'da yaşamın örgütlenme biçiminin ve cumhuriyet yasaları*nın büyük bir savunucusuydu.
  İtalya'da, Arpino'da doğan Cicero 26 ya*şındayken, babasını öldürdüğü savıyla haksız yere suçlanan Sextus Roscius'un savunmasını üstlenince her yerde tanındı. Diktatör Sulla' nin kölelerinden biri, efendisinin düşmanı olan Sextus Roscius'u ortadan kaldırmak amacıyla bu suçlamayı uydurmuştu ve Sulla' mn korkusundan hiçbir avukat Sextus'u savunmak istemiyordu. Cicero davayı üstlen*di ve jüriye "suçsuz" kararı verdirmeyi ba*şardı.
  Cicero İÖ 75'te Roma ile Sicilya arasındaki tahıl ticaretinin düzenlenmesi için devlet gö*revlisi olarak Sicilya'ya gönderildi. Burada ticaret ilişkilerindeki dürüst ve sağduyulu tutumuyla Sicilya halkının güvenini kazandı. Beş yıl sonra, rüşvetçi vali Verres'e karşı açıla*cak bir davada halk Cicero'dan yardım istedi. Cicero'nun suçlamaları öyle etkili oldu ki, ken*dini savunamayan vali kentten sürüldü.
  İÖ 66'da Cicero praetor yani yüksek yöneti*ci oldu. Roma'da ayrıcalıklı sınıfın üyeleri patriciler, soylu olmadığı için Cicero'dan hoş*lanmıyorlardı. Ama rakibi olan genç ve soylu Catilina'yı tehlikeli bularak Cicero'nun 63'te konsül seçilmesini desteklediler.
  Konsül olduğu yıl Catilina'nın önderliğinde çıkan ayaklanma Cicero'nun zeki ve soğuk*kanlı yönetimi sayesinde bastırıldı. Devleti kurtardığı için ona, "Ülkenin Babası" unvanı verildi. Konsül olarak görevi sona erince, düşmanları tarafından, ayaklanmaya katılan Roma yurttaşlarını yargılanmadan ölüm ceza*sına çarptırmakla suçlandı ve İÖ 58'de sürgü*ne gönderildi. Ertesi yıl geri dönen Cicero, bugün Türkiye sınırları içinde yer alan eski Roma eyaleti Kilikya'ya vali atandı.
  İÖ 49'da başlayan Pompeius ile Jül Sezar arasındaki iç savaşta Cicero Pompeius'un yanında yer aldı. Barış zamanı Roma'ya geri dönmesine izin verildiyse de savaşı kazanmış olan Sezar'ı hiç desteklemedi. Sezar'ın dikta*törlüğü boyunca ve ölümünden sonra kısa bir süre toplumsal yaşamdan elini eteğini çekti ve kendini felsefeye verdi.
  İÖ 44'te Sezar'ın arkadaşı Marcus Antonius' un yönetimi ele geçirmeye hazırlandığı sıra*da Cicero Antonius'a saldıran konuşmalar yaptı. Bu konuşmaların ardından, Antonius Roma'dan ayrılmak zorunda kaldı. Cicero cumhuriyeti korumak amacıyla bir süre daha çalışmalarını sürdürdü. Ama Sezar'ın vârisi Octavius ve Lepidus ile birleşen Antonius Roma'da egemenliği eline geçirdi. Üçler Mec-lisi'ni oluşturarak, Cicero'nun öldürülmesini istedi. Cicero kentten ayrılmaya çalışırken öldürüldü. Başı ve elleri kesilerek Roma Forumu'nda, konuşmacılar için ayrılmış yer*de sergilendi.
  Eski Yunan felsefesini daha sonraki kuşak*lara aktaran ve bir felsefe dili oluşturan Cicero'nun yazılarından yapılmış bir derleme, 1967'de Seçmeler adıyla Türkçe olarak yayım*lanmıştır.
  Hayatı
  3 Ocak M.Ö. 106 yılında Arpinum'da doğmuştur. Çocukluğundan itibaren harika bir öğrenci olmuş, eğitime olan tutkusu ve sevgisi ile ünlenmiştir. Yoğun bir hukuk öğrenimi görmüş, daha sonraları ise edebiyat ve felsefeyle daha çok ilgilenmeye başlamıştır. Savaşı hiç sevmezdi, yine de orduya katıldı. Mahkemelere başkanlık yaptı, ünlü ve başarılı bir hukukçu oldu. Daha sonraları ise konsül oldu, daha önce ailesinden hiçbir kimse konsül olmamıştı, yani o bir novus homo idi. M.Ö. 60 yılında Sezar, ilk Triumvirliği başlattı. M.Ö. 58 yılında Publius Clodius Pulcher'in koyduğu yasa ve aralarında gelişen sürekli muhalefet yüzünden İtalya'yı bir yıllığına terk etti. M.Ö. 50'li yıllarda, Cicero popülist Milo'yu Clodius'a karşı destekledi. Sonra 50'li yılların ortasında Clodius Milo'nun gladyatörleri tarafından Via Appia'da öldürüldü. Cicero Milo'yu savundu, bariz kanıtlar yüzünden pek başarılı olduğu söylenemez. Nitekim Milo sürgüne gitti ve uzun bir süre Massilia'da yaşadı.
  M.Ö. 50 yılında Sezar ile Pompey arasındaki gerilim iyice artmıştı, Cicero bu yıllarda Pompey'in tarafını tuttu, yine de Sezar'ın düşmanı olmak istemiyor buna göre daha yumuşak bir politika izliyordu. M.Ö. 49 yılında Sezar İtalya'yı işgal ettiğinde, Cicero kaçmak zorunda kaldı. Daha sonraları Sezar onun geri dönmesi için ikna etmeye çalışınca, Cicero İtalya'yı terk ederek Selanik'e gitti. M.Ö. 48 yılında Pompey taraftarlarıylaydı, bu dönemde onlarla arası açıldı, Sezar'ın Pharsalus'daki zaferinin ardından Roma'ya geri döndü. Sezar'ın hükümranlığı altında sesini çıkarmadı, yazılarına konsantre olmuştu.
  M.Ö. 45 yılının şubatında kızı Tullia öldü. Hayatı boyu bu şoktan kurtulamadı.
  M.Ö. 44 yılında Sezar öldürüldü. Bu dönemde popüleritesi arttı, Senato'nun en güçlü, en sözü geçer adamı haline geldi. Sezar'dan sonra giderek güçlenen Mark Antony'yi sevmiyordu. Yine de Mark Antony ve Cicero dönemin en güçlü iki adamı olarak diğerlerinden daha öne çıkıyordu. Sezar'ın veliahtı Oktavian İtalya'ya varınca, Cicero Antony'ye karşı onu savunmaya başladı. Sürekli Antony'yi eleştiriyor, Oktavian'ı ise övüyordu. Senato'yu da Antony'ye karşı kışkırtmıştı. Cicero'nun ününün doruğuydu bu dönemler. Zamanla Cicero'nun Antony'ye olan kini arttı, kafasındaki plan hem Oktavian hem de Antony'yi aradan çıkarmaktı. Ama bu ikisi Lepidus ile beraber ikinci Triumvirliği kurunca, Cicero'yu devlet düşmanı ilân ettiler. Cicero kaçtı, fakat yakalandı. M.Ö. 43 yılının 7 Aralık günü başı kesilerek idam edildi. Başı ve elleri Forum Romanum'daki Rostra'da gösterildi.

  Çalışmaları
  Konuşmaları
  Hiç kuşkusuz Cicero'yu bu kadar büyük ve ünlü kılan özelliği onun inanılmaz hatipliği idi. 88 konuşması kayda geçirilmiş, bunlardan sadece 58'i bugüne ulaşabilmişti
  Politik Konuşmaları

  • Pro Lege Manilia veya De Imperio Cn. Pompei (M.Ö. 66)
  • De Lege Agraria contra Rullum (M.Ö. 63)
  • In Catilinam I-IV (M.Ö. 63)
  • Pro Marcello (M.Ö. 46)
  • Pro Ligario (M.Ö. 46)
  • Pro Rege Deiotaro (M.Ö. 46)
  • Philippicae (M.Ö. 44)
  Felsefesi
  Retorik

  • de Inventione (M.Ö. 84)
  • de Oratore (M.Ö. 55)
  • de Partitionibus Oratoriae (M.Ö. 54)
  • de Optimo Genere Oratorum (M.Ö. 52)
  • Brutus (M.Ö. 46)
  • Orator ad M. Brutum (M.Ö. 46)
  • Topica (M.Ö. 44)
  Diğer Felsefi Çalışmaları

  • de Republica (M.Ö. 51)
  • Hortensius (M.Ö. 45)
  • Lucullus or Academica Priora (M.Ö. 45)
  • Academica Posteriora (M.Ö. 45)
  • De Finibus, Bonorum et Malorum (M.Ö. 45)
  • Tusculanæ Quaestiones (M.Ö. 45)
  • de Natura Deorum (M.Ö. 45)
  • de Divinatione (M.Ö. 45)
  • de Fato (M.Ö. 45)
  • Cato Maior de Senectute (M.Ö. 44)
  • Laelius de Amicitia (M.Ö. 44)
  • de Officiis (M.Ö. 44)
  • Paradoxa Stoicorum (M.Ö.-)
  • de Legibus (M.Ö.-)
  • de Consulatu Suo (M.Ö.-)
  • de temporibus suis (M.Ö.-)
  • Commentariolum Petitionis (M.Ö.- , Cicero'ya atfedilse de büyük ihtimalle kardeşi Quintus Tullius Cicero tarafından yazılmıştır.)
  Mektuplar

  • Epistulae ad Atticum (M.Ö. 68-43)
  • Epistulae ad Quintum Fratrem (M.Ö. 59-54)
  • Epistulae ad Brutum (M.Ö. 45)
  • Epistulae ad Familiares (M.Ö. 43)   
Cicero Kimdir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kimsin

  Kimsin

  Usul usul aralanır gözkapaklarım..... Baykuşun biri yakar yeşillerini,"günaydın,gece oldu"der,eyvallah, derim. Odaları dolaşan ıssızlık,bana uğramadan geçer,karşımda uyuyan denizin derinlerinden. -Issızlığa bulanacak kadar ussuz ve kalabalık değilim henüz...-ağaçlarım var,iki kapak arasında büyüyen,sen varsın,gecelerimi dilimleyen.. okumaya başlarım, jane tırmanır merdivenlerime,kör...
 2. Kunta kinte icecegi

  Kunta kinte icecegi

  Malzemeler 3 cl kakao şurubu 3 cl süt 1 cl hindistancevizi şurubu 1 çay kaşığı bal Rendelenmiş bitter çikolata 5 küp buz Yapilis Tarifi Kakao şurubu, süt ve hindistancevizi şurubunu buzla birlikte mikserden geçirin. Daha sonra 1 çay kaşığı balı ilave edin. İyice köpürtün. Bardağa döküp üzerine rendelenmiş çikolata serperek servis yapın. Not: Bardağa döküldükten sonra nektarı dibe çöktüğü...
 3. kuma

  kuma

  Kuma (ortak) Rüyada üzerine bir kuma getirildigini gören kadin, hasta olur. Bu rüyayi bir erkegin görmesi, islerinin bozulacagina delildir. Bir rivayete göre kuma görmek, üzüntü ve kederle de tabir olunur. Bir baska rivayete görede: Rüyada kuma kadinlari görmek, hastaliga, zarara ve körlüge isarettir. Bazen de kuma görmek, kötü amele, sirlari açiklamaya, üzüntü ve ugursuzluga isarettir
 4. Kimken kimse olmuşsun...

  Kimken kimse olmuşsun...

  İçinden çıkamadığım yollarda geçer oldu vaktim. Ve ben senden çıkıp başkasına gittiğime inandıkça, sana geri döner oldum. Meğerse senden başkasına gidemezmişim de kendimi kandırıp uyanır olmuşum. En büyük rüyamken, en geniş gerçeğim olmuşsun. Ertesi günün sabahında ne olacağını bilmeden harcadığım vaktimdin. Bir an mutlulukla hayal kurarken, o anın sonunda ağlar oldum. Göz yaşlarımı...
 5. Cicero' nun Meshur Sözleri!

  Cicero' nun Meshur Sözleri!

  cicero, cicero sozleri, filozof, guzel sozler, meshur sozler konusunu incelemektesiniz Marcus Tullius Cicero Sözler :kutlama: Memleketler parasızlıktan değil, ahlaksızlıktan çökerler. Dostluk, toprak bir maşrapa gibidir, önemsiz bir nedenden birdenbire kırılır ve bir daha kullanılmaz. Çalışarak ün kazananlar, doğuştan ünlü olanlardan daha fazladır. Yarınlar yorgun ve bezgin...

Sayfayı Paylaş