1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Cidal ve mira

  Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  CİDAL MİRÂ

  1131 - Ebu Ümâme (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
  "Bir kavm, içinde bulunduğu hidayetten sonra sapıttı ise bu, mutlaka cedel sebebiyle olmuştur."
  Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bunu söyledikten sonra, delil olarak) şu âyeti okudu: "Onlar: "Bizim tanrımız mı yoksa O mu daha iyidir?" dediler. Sana böyle söylemeleri, sırf tartışmaya girişmek içindir. Onlar şüphesiz münakaşacı bir millettir" (Zuhruf 58).
  Tirmizî, Tefsir, Zuhruf, (3250); İbnu Mâce,Mukaddime 7.
  1132 - Yine Ebu Ümâme (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
  "Kim haksız olduğu bir münakaşayı terkederse kendisine cennetin kenarında bir ev kurulur. Haklı olduğu bir münâkaşayı terkedene de cennetin ortasında bir ev kurulur."

  Tirmizi, Birr 58, (1994); Ebu Dâvud, Edeb 8, (4800); İbnu Mâce, Mukaddime 7, (51); Nesâî, Edeb (6, 21). 1133 - Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) hazretleri anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular: "Kur'an hakkında münakaşa küfürdür"
  Ebu Davud, Sünnet 5, (4603).
  1134 - Hz. Aişe (radıyallahu anha) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah'ın en ziyade buğzettiği erkek, şiddetli düşmanlık yapan hasımdır."
  Buhari, Ahkâm 34, Mezâlim 15, Tefsir, Bakara 37; Müslim, İlm 5, (2668); Tirmizî, Tefsir, Bakara, (2980); Nesâî, Kadât 33, (8, 247, 248).
  1135 - Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Biz kader hususunda münâkaşa ederken Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) çıkageldi. Öylesine kızdı ki, öfkenin hâsıl ettiği kızıllıktan, yüzünde sanki nar taneleri ortaya çıkmıştı. Bize şöyle çıkıştı:
  "Bununla mı emredildiniz, yoksa ben size bunun için mi gönderildim. Bilin ki, sizden öncekileri, dinî meselelerdeki münâkaşalarını çokluğu ve peygamberleri hakkında düştükleri ihtilafları helâk etmiştir."
  Bir rivayette şu ziyade mevcuttur: "Kader hususunda münakaşa etmemeniz için yemin verdim. "
  Tirmizî, Kader 1, (2134); İbnu Mâce, Mukaddime 10, (85).
  1136 - İbnu'l-Müseyyeb (rahimehullah) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ashâbının (radıyallahu anhüm) arasında otururken, bir adam Hz. Ebu Bekir'e hakaretâmiz sözler sarfederek cefa verdi. Ancak Hz. Ebu Bekir (radıyallahu anh) adama karşı sükût etti. Adam ikinci sefer aynı şekilde hakaret ederek eziyet verdi. O yine sükût etti. Adam üçüncü sefer de eziyet verince Hz. Ebu Bekir (adama hak ettiği cevabı vererek) intikamını aldı. Bunun üzerine Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) hemen kalktı. Hz. Ebu Bekir:
  "Ey Allah'ın Resûlü, yoksa bana darıldınız mı?" diye sordu.
  "Hayır"dedi. "Ancak semadan bir melek inmiş, sana söylediklerini tekzib ediyordu. Sen intikamını alınca melek gitti, şeytan oturdu. Bir yere şeytan oturdu mu ben orada duramam. "
  Ebu Dâvud, Edeb, 49 (4896, 4897).
  1137 - İbnu Abbas (radıyallahu anhümâ) hazretleri şöyle buyurmuştur: "Kardeşinle münâkaşa etme, zîra münâkaşanın hikmeti anlaşılmaz, sıkıntısı eksik olmaz, tutamayacağın bir vaadde de bulunma."
  Rezîn ilavesidir.


   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Cidal ve mira
  emeğine sağlık
   
Cidal ve mira konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nicolas Roeg ve Miranda Richardson Antalya’ya geliyor

  Nicolas Roeg ve Miranda Richardson Antalya’ya geliyor

  Sinemanın kült yönetmenlerinden Nicolas Roeg, 11 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği ilk uzun metrajlı filmi “Puffball”un sunumunu yapmak için 3. Avrasya Film Festivali’ne katılacak. “Puffball”un iki kez Oscar’a aday gösterilen başrol oyuncularından Miranda Richardson da Antalya’ya gelecek. 2006 İstanbul Film Festivali’ndeki toplu gösterisiyle yaratıcılığına bir kez daha tanık olduğumuz...
 2. Mirasin Kazanilmasi

  Mirasin Kazanilmasi

  cüzi halef külli halefiyet cüzi halefiyet külli nedir nedir a-Külli halefiyet ilkesi (Tamamıyla intikal ilkesi) Terekeye dahil haklar ve borçlar mirasçılara bir bütün olarak intikal eder. Mirasçılar sadece terekedeki mal ve hakları kazanmazlar, aynı zamanda murise ait borçları da üstlenmiş olurlar. Terekenin bir bütün olarak ve kanundan dolayı mirasçılara geçmesine “külli halefiyet ilkesi”...
 3. Miranda KERRi'İN NY.DAKİ EVİ

  Miranda KERRi'İN NY.DAKİ EVİ

  miranda kerri VİCTORİA'S SECRET'IN GÜZEL MELEĞİ MİRANDA KERR'İ TANIYORSUNUZDUR MASUM VE SEXY MODEL PARAYA PARA DEMİYORDUR O KADAR ÇALIŞMAYA PEKİ EVİ NASIL MI ? İŞTE DAİRELERİNDEN BİRİ KİM BİLİR DAHA NASILLARI VAR :) VALLA EN COK DUŞUNU BEGENDİM TAM BNM TARZIM :)
 4. Mirasın Reddi

  Mirasın Reddi

  MİRASIN REDDİ Ölümü tarihinde mirasbırakanın ödemeden aczi açıkça belli ise miras reddedilmiş sayılır. Mirası hükmen red etmiş sayılan kişi, tereke alacaklıları aleyhine husumet yönelterek bu durumun tespitini isteyebileceği gibi, bunu defi yolu ile de ileri sürebilir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 605. maddesi “B. Ret; I. Ret beyanı; 1. Ret hakkı” başlığı ile düzenlenmiştir....
 5. Medcezir -Mira ve Yaman düeti.(Beni benimle bırak giderken şarkısı)

  Medcezir -Mira ve Yaman düeti.(Beni benimle bırak giderken şarkısı)

  medcezir mira yaman düeti,medcezir mira yaman beni benimle bırak giderken,mira yaman beni benimle bırak giderken düeti,medcezir beni benimle bırak giderken,serenay sarıkaya çağatay ulusoy beni benimle bırak giderken şarkısı Yaman ve Mira'nın muhteşem düeti izleyenleri mest etti. Yaman ve Mira'nın atışması gibiydi bu düet. Çağatay Ulusoy ve Sereney Sarıkaya'nın rol aldığı ekranların fenomen...

Sayfayı Paylaş