Çift Cinsiyetlilik Nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Çift Cinsiyetlilik Nedir?
çift cinsiyetliliğin belirtisi,çift cinsiyetli olmak,çift cinsiyetli olanlar,çift cinsiyetli olmanın tedavisi,çift cinsiyet hakkında bilgilerç.png

Çift cinsiyetlilik, temelde cinsiyetin net olarak anlaşılamaması, yani kız görünümünde erkek ya da erkek görünümünde kız olma durumuna verilen ad.
Bu kişiler ya kadın (XX) ya da erkek (XY) kromozom yapısına sahipler ve cinsiyetleri doğduklarında tam olarak anlaşılamıyor; yani kuşkulu dış genital yapıya sahip oluyorlar.
Cinsiyetlerine, ancak yapılan kromozom analizi sonucunda karar verilebiliyor.
Eğer bu durum farkedilmezse, üreme organları bir kız çocuğunkine benziyor diye, bir erkek çocuğu kız olarak yetiştirilebiliyor. İleride adet görmediği zaman yapılan araştırmalar sonucunda bu kişinin aslında erkek olduğu anlaşılıyor.
Dış üreme organları kadınlarınkinin, iç üreme organlarıysa erkeklerinkinin yapısında olan ve XY kromozomu taşıyan bu kişiler tıpta “erkek psödohermafrodit” olarak anılıyorlar.
Çift cinsiyetlilerin sayısındaki artışın nedeni şimdilik meçhul. Ama uzmanlara göre kesin olan bir sebep var; akraba evlilikleri.
Uzmanlar akraba evliliklerini gerekçe olarak gösteriyorlar ama net ve yegane sebep olarak kabul etmiyorlar.
Yani bilim bu konuda henüz yeteri bilgiye sahip değil.
Çift cinsiyetli vakaların artması değişen çevre şartlarına bağlandığı gibi; yenilen gıdalardan, radyasyon dalgalarına kadar birçok etken sebep olarak gösterilebilir görüşü ağırlık kazanıyor.

Çift cinsiyet neden olur?

Anne karnında rahim içindeki gelişim sırasında meydana gelir. Normal olarak gelişmeye başlayan cinsiyeti annenin kullandığı bir takım ilaçlar veya genital hastalıklar bebeğin cinsiyet gelişimini aksaklıklara uğratır.

Çift cinsiyetli olanlar doğum sırasında fark edilir ve doğumdan sonra hemen tedaviye başlanır. Tedavi sırasında kromozom testleri yapılır ve hangi cinsiyet sahip olduğu araştırılır. 46 XX kromozomu var ise kız olması gerekir. 46 XY ise erkek olması gerekir. Aileninde onayı ile bu yönde tedavisi yapılır ve 2 yaşına geldiğinde tedavi tamamlanmış olur.
Ancak yalancı çift cinsiyetlilik durumu bu kadar kolay değildir. Aile genelde ergenlik durumunda bunu anlar bu döneme kadar vajeni olduğu için bireyi kız gibi, penis olduğu için de erkek gibi yetiştirirler. Ergenlik sonrası bu durumun değiştirilmesi cerrahi boyuttan çok psikolojik boyutu aşabilir. Bu nedenle bu değişimde hastanın fikri alınması gereklidir. Hasta hangi cinsiyeti istiyorsa onu seçer.
Ameliyat olması şart mı?

Gerçek çift cinsiyet durumunda zaten doğumdan sonrada hemen anlaşılacağı için hangi cinsiyet kromozomuna sahipse o cinsiyet için gerekli tedavisi yapılır. İki cinsiyet bir arada bulunamaz. Ancak yalancı çift cinsiyetlilik durumunda bireyin normal bir cinsel aktivite gösteremez. Dış genital yapısı kadın gibi olan birey cinsel ilişkiye giremez. Bu bireylerde testisler alınıp vajen oluğu yapılır. Doğum gerçekleştiremez ancak ilişkiye girebilir. Dış genital yapısı erkek üreme organı geliştiren bireyde ise doktora gittiğinde kadın üreme organına sahip olduğu anlaşılırsa isteği doğrultusunda rahim ve yumurtalıkları alınır ve penis ameliyatı yapılabilir.
 
Üst