1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Çift Rahim Nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  çift rahim kısırlığa yol açarmı,çift rahimliyim bebeğim olurmu,çift rahimin tedavisi varmı,çift rahim hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>
  Dişi fetüsün gelişmeye başladığı sırada rahim iki tüp şeklinde başlar ve fetüs büyüdükçe bu iki tüp birleşerek tek bir organı oluşturur: rahim. Nadiren bu iki tüp iyi birleşemez ve çift rahim (uterus) oluşur. Her rahimin kendi rahim ağzı vardır, bazı durumlarda vajende de boylamasına bölünme görülür.

  Bazı kadınlarda bu durum gebelik, hatta doğumda bile fark edilmeyebilir. Genellikle belirti vermez, ancak adetler ağrılı ve fazla olabilir. Bazı kadınlarda böbrek anormallikleri de görülebilir. Teşhiste ultrason, rahim filmi, histeroskopi, laparoskopi, MR yardımcı olur. Bu kadınların çoğunun cinsel yaşamları normaldir. Normal gebelik ve doğum yapabilirler. Rahimler birbirinden ne kadar iyi ayrılmışsa, komplikasyon oranları o derece azdır. Fakat bu durum bazen kısırlık veya düşük yapma sebebi olabilir, erken doğum veya makat gelişi gibi sorunlara yol açabilir. Rahimlerin ayrılması kısmi ise gerekirse cerrahi tedavi yapılabilir.


  Embriyoner yaşamın ilk üç ayında, karnın her iki yanındaki gelişen dokular birbirleriyle uygun bir biçimde birleşmeyebilir. Çok ender olarak iki vajina ve iki rahim ortaya çıkabilir. Çoğunda bu vajinaların her biri, ayrı bir serviks, rahim ve yumurtalık kanalına bağlıdır ve kadında hiçbir anormal belirti olmaz. Çift vajinada genel olarak ortada bir zar bulunur ve penis girdiğinde, o ya da bu yana itilir, böylece bu durum kadına da erkeğe de normal gelir. Döllenme rahimin birinde ya da öbüründe olabilir.

  Bununla birlikte çocuk büyüyüp de rahmi sıkıştırmaya başlayınca sorunlar ortaya çıkar. Çift rahimde normal rahimdeki kadar genişleme olmadığından, erken doğum ya da düşük sık görülür. Bu durumu düzeltmek için her zaman ameliyat gerekmez, fakat gebelik olursa, doğum doktoru bir komplikasyon olmaması için özel bir dikkat göstermelidir.
  Görüldüğü gibi, embriyoner gelişmenin ilk üç ayı içinde rahmin iki parçasının noksan bir biçimde birleşmesinden doğan çeşitli rahim anomalileri vardır. Tümüyle birbirinden ayrı iki rahim ya da iki vajinadan, sadece küçük bir rahim içi zar bölmeye kadar herhangi bir değişik tip anomali görülebilir. Bazen rahimin yalnızca bir tarafı gelişir.

  Çift rahimli bir kadın gebe kalabilir. Burada tek sorun, erken doğum ya da düşüktür. Buna karşın, bu durumu düzeltecek bir ameliyat söz konusu değildir.
  Rahmin ortasında noksan bir bölme varsa, yüksek oranda düşük görülmekle birlikte, gebelik sorun yaratmadan meydana gelebilir. Bir kadında çok sık düşük oluyorsa, rahmin bir röntgen filmi çekilip, rahimde bir bölme ya da anomali bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Böyle bir bölme nedeniyle düşükler oluyorsa, bunu düzeltecek bir ameliyat yapılmalıdır.


   
Çift Rahim Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çiftler İlişkilerde Ne Bekler

  Çiftler İlişkilerde Ne Bekler

  Sizce bayanlar çiftler birbirlerinden neler bekler? Erkeklerin ve bizlerin beklentileri neler olabilir ilişkimizde karşı taraftan..Eğer merak ediyorsanız işte size bu sorunun cevabı Kadınların beklentileri Fazla detaylı yıldönümü kutlamaları.. Hızlı bir yemek ardından film.. Romantik geceler.. Dans dersleri.. Aşk mektupları.. Barışma seksi.. Parfümünü koklaması.. Gürültülü piknikler.. Ay...
 2. çift rahimim var çocuğum olur mu

  çift rahimim var çocuğum olur mu

  bir sorum olackti yeni evlendim ve doktora gittim cift rahimim varmis cocugum olurmu olmazmi yorumlarinizi bekliyorm
 3. Çift Cinsiyetlilik Nedir?

  Çift Cinsiyetlilik Nedir?

  çift cinsiyetliliğin belirtisi,çift cinsiyetli olmak,çift cinsiyetli olanlar,çift cinsiyetli olmanın tedavisi,çift cinsiyet hakkında bilgiler Çift cinsiyetlilik, temelde cinsiyetin net olarak anlaşılamaması, yani kız görünümünde erkek ya da erkek görünümünde kız olma durumuna verilen ad. Bu kişiler ya kadın (XX) ya da erkek (XY) kromozom yapısına sahipler ve cinsiyetleri...
 4. Çift rahim nedir?

  Çift rahim nedir?

  çift rahim nedenleri,çift rahim belitileri,çift rahim kısırlık yaparmı,çift rahim tedavisi,çift rahim ameliyatı,çift rahim hakkında bilgiler Anne karnındaki dişi fetüsün gelişimi sırasında rahim iki tüpte şeklinde başlar ve fetüs büyümeye bağlayınca rahmi oluşturur. Nadir de olsa bu tüpler birleşemez bu durumda da çift rahim ( uterus ) oluşmaktadır. Bu rahimlerin ayrı ağızları vardır....
 5. Çift rahimle hamile kalan varmı?

  Çift rahimle hamile kalan varmı?

  Anne karnındayken dişi fetusta rahim, iki küçük tüpten oluşmaya başlar. Fetus büyüdükçe bu tüpler birleşerek büyük, içi boş bir organı yani rahmi meydana getirirler. Bazen bu tüpler tam olarak birleşmezler ve her biri ayrı bir boşluk oluştururlar. Bu durumda çift rahimden bahsedilir. Çift rahimde, genelde her birinin ayrı rahim ağzı olur. Bazı çift rahimli kadınların vajinaları da çift olur...

Sayfayı Paylaş