1. ciftehan

  ciftehan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Çiftehan Kaplıcaları hakkında genel bilgiler

  Konu, 'Memleketim' kısmında ciftehan tarafından paylaşıldı.

  Çiftehan Kaplıcaları
  Toros Dağı'nın eteklerinde, dolayısıyla tertemiz dağ havasına sahip olan Çiftehan Kaplıcası size sadece termal suyuyla değil her yönden sağlık sunuyor. Çiftehan Kasabası, dağ eteğine kurulmuş bir yerleşim yeri olduğu için Adana yolundan baktığınız zaman kat kat sıralanmış şekilde evleri, kaplıca tesislerini ve en arkada heybetiyle Toros Sıra Dağlarından birini görebilirsiniz. Çiftehan, dağ sporcularının da gözde mekenlarındandır.


  Bu kaplıca, eski çağlardan beri insanlığa hizmet vermektedir. Etrafında bulunan tarihi kalıntılar kasabanın eski bir yerleşim yeri olduğunu ortaya koymaktadır. Zaten kasaba ismini girişindeki iki handan almaktadır. Bir rivayete göre Mısır kıraliçesi Kleopatranın, Tarsus'ta yaşam sürerken sık sık bu kaplıcaya gelerek uzun süre kaldığı ve suyun gençleştirici, güzelleştirici ve dinlendirici etkinliklerinden faydalandığı söylenmektedir. Kaplıcanın içinde Roma ve Selçuklular dönemlerinden kalma yapıları görebilirsiniz .


  Dağ ve vadi manzarasının bütünleştiği, tipik bir vadi yerleşmesi niteliğinde olan kaplıca alanı İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi geçişinde yer almaktadır.


  Yeri : Niğde iline 80 km mesafede bulunan Ulukışla İlçesinin 27 km doğusunda Çiftehan Kasabası'nda yer almaktadır. Ayrıca kasaba D750 Ankara-Adana devlet karayolu üzerinde bulunmaktadır. Bu yüzden de oldukça ilgi görmektedir.


  Ulaşım : Çiftehan Kaplıcasına ulaşım her yönden oldukça kolaydır. Kaplıcaya gitmek için eğer karayolunu tercih edecekseniz kaplıca D-750 Ankara-Adana devlet karayolunun üzerinde bulunuyor ; eğer demir yolunu tercih edecekseniz kaplıca il merkezinden Kayseri-Niğde-Adana bağlantılı demiryolu ağının üzerinde bulunuyor. Eğer hava yolunu tercih edecekseniz Niğde'ye en yakın 130 km. mesafede bulunan Kayseri Havaalanı' n dan kolaylıkla ulaşımı sağlayabilirsiniz.


  Suyun Özellikleri : Çiftehan Kaplıcası'nın suyu
  Suyun Sıcaklığı : 70-80 ºC
  Renk ve tonu : Renksiz, Berrak
  Kimyasal özellikleri bakımından: Suyun içeriğinde Florür içeren sodyumlu, kalsiyumlu, sülfatlı, klorürlü termal su sınıfına girmektedir.
  Suyun PH değeri : 7,3-7,8
  Toplam Mineralizasyonu : 2066 mg/lt.


  Çiftehan Kaplıcası çeşitli kaynaklardan toplanan sulardan meydana gelmiştir. Kaplıcadan saniyede toplam 20 lt. su çıkmaktadır. Önceki yıllarda 3 adet termal su kaynağı bulunan kaplıcanın günümüzde doğal boşalım 2 noktadan oluşmakta ve ancak sondaj kuyusunda üretim olmadığı zamanlarda akis görülmektedir. Toplam debi 3lt/sn civarındadır.


  Çiftehan Kaplıcası'nın Faydaları
  Çiftehan Kaplıcası'nın 2 türlü şifa yöntemi vardır. Bunlar banyo ve içme tedavisi olarak gruplandırılmaktadır. Bu yöntemler şifa sağladığı hastalıklar ve uygulamalar bakımından farklılıklar göstermektedir.


  Banyo Tedavisinin Faydaları
  Romatizmal ağrılar, eklem kireçlenmesinde olumlu katkılar sağlar
  Spast ağrılarda, karın içinde spazmla doğan ve lezyona bağlı olmayan sendromlarda olumlu etkisi görülmektedir.
  Cilt hastalıklarına iyi gelir. Böbrek rahatsızlıklarında ve karaciğer iltihaplarında olumlu etkisi görülmektedir.
  Ağrılı kadın hastalıklarında, kadınların enfeksiyon şekline bağlı olarak süre gelen rahatsızlıklarda olumlu etkisi görülmektedir.
  Bel fıtıkları ve buna bağlı siyatik ağrılarda olumlu etkisi görülmektedir.
  Safra kesesi rahatsızlıklarında yardımcı/tamamlayıcı tedavisinde kullanılabilir niteliktedir.
  İçme Tedavisinin Faydaları.
  İçildiğinde laksatif etki yapar. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta ilk gün bir bardak daha sonraki günlerde yavaş yavaş artırılarak içilmelidir.


   
Çiftehan Kaplıcaları hakkında genel bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güvenlik Hakkında Genel Bilgiler

  Güvenlik Hakkında Genel Bilgiler

  GİRİŞ İlk olarak güvenlik neden önemlidir sorusuna bir cevabımızın olması gerekir.Evet güvenlik niçin önemlidir? Özel hayat gizliligi, iş ve emek verilen bilgileri korumak gibi sebeplerden dolayı güvenlik kaçınılmaz hal almıştır.Örneğin; Zamanımızda firmalar hem verimlilik hem maliyeti düşürme hem de iletişim amacı ile kendi bilgisayar ağlarını internete bağlıyorlar ama güvenlik...
 2. İrlanda hakkında genel bilgiler

  İrlanda hakkında genel bilgiler

  İrlanda Coğrafi Verileri Konum: Batı Avrupa'da, Kuzey Atlas Okyanusunda, İngiltere'nin batısında yer alır. Coğrafi konumu: 53 00 Kuzey enlemi, 8 00 Batı boylamı Haritadaki konumu: Avrupa Yüzölçümü: 70,280 km² Sınırları: toplam: 360 km sınır komşuları: İngiltere 360 km Sahil şeridi: 1,448 km İklimi: Ilıman deniz iklim. Kuzey Atlas Okyanusu akımı ile değişiklik görülmektedir. Kışlar ılıman,...
 3. Çankırı hakkında genel bilgiler

  Çankırı hakkında genel bilgiler

  çankırı ili hakkında bilgi çankırı hakkında bilgi kalesi kısa genel Çankırı ili hakkında tüm merak ettikleriniz burda.Tarihi,neleri meşhur mutfağı hakkında bilgileri öğrenmek isterseniz bu bu konu tam size göre:) Tarihi Çankırı'nın adı, Batılı kimi gezginler tarafından "Çangırı" ya da "Çengiri" biçiminde yazılmıştır. Kent eski Gangra adlı kentin yerinde kurulmuştur....
 4. Çiftehan Kaplıcaları

  Çiftehan Kaplıcaları

  çiftehan kaplıcaları adana çiftehan kaplıcaları ulukışla fiyatları adana Niğde Çiftehan kaplıcaları bilgileri ve kaplıca suyunun özelliklerini sizlerle paylaşıyorum Bulunduğu yer : niğde Su sıcaklığı :51°C Ulukışla İlçesi’ne 35 km. uzaklıkta, Adana-Ulukışla yolu üzerinde, Çiftehan Yöresi’ndedir. Bulunduğu yer çam ormanlarıyla kaplıdır. Denizden 1200 m. yüsektedir. Kuzey yönü, insanların...
 5. Kamboçya Hakkında Genel Bilgiler

  Kamboçya Hakkında Genel Bilgiler

  kamboçya nerede kamboçyanın coğrafi özellikleri kamboçya hakkında bilgiler Kamboçya hakkında genel ve coğrafi bilgi edinmek isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için gereken bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Resmî adı Kamboçya devletî, Khmer dilinde roat kampuchea, eskiden (1970′e değin) Kamboçya kralliği, (1970*76) khmer cumhuriyeti, (1976-79) demok*ratik kampuçya, (1979-89) kampuçya...

Sayfayı Paylaş