Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Çiğ yumurta içmek sucuk gibi çiğ et yemek günah mıdır?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Yiyecekler konusundaki yasakların en başta gelen amacı, insanın beden ve ruh sağlığının korunmasıdır. İnsanın beden ve ruh sağlığına zararlı olduğu sabit olan maddelerin yenilip içilmesi dinen de haram görülür. Bu konuda fıkıh ilmiyle müsbet ilimlerin karşılıklı bilgi alışverişi içinde olması, tecrübeyle ve bilimsel metotlarla elde edilen sonuçların dinî hükümlerde de dikkate alınması gerekir. Ayet-i kerimede: (kendinizi) ellerinizle tehlikeye atmayın…” (Bakara, 195) buyruluyor. Çiğ et yemek, sağlığa zararlı olup, tehlikeli olduğundan yenilmemelidir.

  Mubah olan şey için delil aranmaz, haram olan şey için delil aranır diyorsunuz. Bir de Tam İlmihal’de dini konularda her meselenin cevabı var diyorsunuz. Çiğ et ve çiğ sebze yemek haram diye yazmıyor. Bunları yemek helal mi?


  < Konu Resmi..>


  CEVAP
  Tam İlmihal’de yiyip içilmesi haram olanlar diye sekiz madde var. Bu maddelerin birinde zararlı şeyleri yemek, ötekinde de zehirli şeyleri yemek diye bildiriliyor. Kitapta ölçü bildiriliyor. Vücuda zarar veren her şey haramdır. Bir çok zehirli ot var. Zehirli olanını, mesela zehirli mantar yemek haramdır. Sebze ve meyvelerden de zararlı olanlar vardır. Alerji yapanlar vardır. Alerji yapana, kendisine zarar verenlere bu sebze ve meyveyi yemek haram olur. Başkasına haram olmaz. Bazı kimselere çilek alerji yapar. Bunların çilek yemesi caiz olmaz.

  Patlıcan, patates gibi çiğ sebze yemek bazı kimselere zararlıdır. Zararlı olanlara, zarar verdiği miktar günah olur. Mesela on tane çilek bir adama zarar veriyorsa, üç tane yiyince bir şey olmuyorsa üç çilek ona günah olmaz. Vejetaryen denilen kimseler, çiğ sebzelere alıştıkları için onlara zarar vermiyor.
  Zarar vermediği için de çiğ sebze yemek onlara günah olmaz.

  Çiğ sebze gibi çiğ et de böyledir. Kendisine zarar verenlere günah olur. Zarar vermeyene günah olmaz. Bazıları çiğ kıyma yiyebiliyor. Bir adama ancak yarım kilo çiğ kıyma zarar veriyorsa, onun 50-100 gram çiğ kıyma yemesi günah olmaz. Ölçü: O kişiye verdiği zarar miktarıdır.

  Eczanelerde deva için, şifa için satılan ilaçlar da böyledir. Bir insana 1-2 hap zarar vermiyorsa içebilir. On tanesi zehirliyorsa haram olur. Helal yemek bile böyledir. Çoğu zarar verdiği için tıka basa çok yemek haram olur. Hatta sigara da böyledir. Astım hastasını bir tane sigara komaya sokabilir. Ama kimisine 10 tane sigara zarar vermeyebilir. Herkese zarar veren miktarı haramdır. Bir insan, içmeyip de içinde nikotin zehri olan tütünü yese ne olur? Zarar vermiyorsa günah olmaz. Zarar veriyorsa günah olur. Bütün otlar böyledir.

  Sual: Çiğ yumurta içmek, sucuk gibi çiğ et yemek günah mıdır?
  CEVAP
  Çiğ yumurta içmek, sucuk, pastırma ve çiğ köfte yemek günah değildir.
   
Çiğ yumurta içmek sucuk gibi çiğ et yemek günah mıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çiğ

  Çiğ

  Pişmemiş yahut yarı pişmiş et yahut gıda yemek hayra, bunları sadece görmek üzüntülü bir duruma delalet eder. ( Su zerrecikleri için Bakınız; Çiy.)Rüyasında yerlerin çiğ içinde kalmış olduğunu gören insanın hayatında ve iş hayatında olumlu gelişmeler olacağını gösterir.
 2. Arkadaşlarını çiğ çiğ yediler

  Arkadaşlarını çiğ çiğ yediler

  İki hafta denizde kaybolan 5 kişilik grup, nasıl hayatta kalabildiğini anlatırken korkunç gerçek ortaya çıktı. Açık denizde inanılması güç vahşi bir olay yaşandı. Porto Rico'ya gitmek için botla yola çıkan 33 kişilik göçmen grup, kaptan ve tayfaların gemiyi terk etmelerinin ardından denizde kayboldu. 33 kişiden 5 kişinin hayatta kaldığı mülteci grubu İki hafta boyunca aç...
 3. Çiğ Yumurta Sarısını Ayırmakta Zorluk Çekenlere Müjde !

  Çiğ Yumurta Sarısını Ayırmakta Zorluk Çekenlere Müjde !

  Bu konu; çiğ yumurta sarısı nasıl ayrılır ile ilgili bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, az sonra izleyeceğiniz videoyu izlediğimde resmen şok oldum. Her pratikliğin altından hep Çinliler çıkıyor. Ee, tabi adamlar durmuyor habire düşünüyor ve üretiyor. Gerçi tembellik edip herşeyin çakmasını da yapıyorlar ama yine de bir şekilde çalışıyorlar. Bizim gibi 29 Ekim tatiliyle Kurban tatili...
 4. Çiğ Mi? Buharda Mı? Haşlama Mı?

  Çiğ Mi? Buharda Mı? Haşlama Mı?

  Çiğ Mi? Buharda Mı? Haşlama Mı?Sebze, meyve ve kaliteli protein çeşitlerini tüketmek sağlıklı beslenmede olmazsa olmazlardandır. Bu sağlıklı besinleri nasıl pişirdiğimiz fark ediyor mu? Elbette. İşte size bir sonraki öğününüzü hazırlarken fikir verecek birkaç seçenek: Çiğ: Bazı faydalı enzimler ve suda çözülebilen vitaminler (C ve B vitaminleri) pişme işlemi sırasında zarar görüyor. Bazı...
 5. Çiğ et yemek Caiz mi?

  Çiğ et yemek Caiz mi?

  Pişirilmemiş ve Sucuk Salam gibi Farklı baharatlarla özelliğini kaybetmemiş çiğ eti yemek caiz mi?

Sayfayı Paylaş