Çikolata kanı sulandırıyor

büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
Çikolata kanı sulandırıyor
çikolata, nedir, faydaları, yararları, kanı sulandırır, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsinizÇikolata kanı sulandırıyor
Yeni araştırma, çikolatanın, kandaki pıhtılaşmayı önleyebileceğini ortaya çıkardı.

John Hopkins Üniversitesi ve Bloomberg Halk Sağlığı Okulu araştırmacıları, günde iki çorba kaşığı siyah çikolata yemenin, kandaki pıhtılaşmanın önüne geçilmesine yardımcı olabileceği sonucuna ulaştılar.

Bilim adamlarının, aspirinin kandaki pıhtılaşmaya etkisi üzerine yapılan daha büyük bir araştırma sırasında çıkarttıkları sonuca göre, çikolata, aspirinle benzeri bir biyokimyasal etki oluşturuyor ve kandaki pıhtılaşmayı azaltıyor.

chocolatem01yo1Profesör Diane Becker, araştırma sonucunda, kakao çekirdeğindeki kimyasalın, kandaki pıhtı hücrelerinin azaltılmasında, aspirinle aynı biyokimyasal etkiyi oluşturduğunu öğrendiklerini söyledi.

Siyah çikolatanın, tansiyonu düşürebildiği ve kan dolaşımına farklı faydaları olduğu bilim adamlarınca yaklaşık 20 yıldır biliniyor.

American Heart Association’ın yıllık bilim toplantısında duyurulması planlanan son araştırma, gıda tüketiminde normalin dışına çıkılmamasını öğütlüyor ve düzenli diyetin bir parçası olarak yenecek bir parça çikolatanın veya içilecek sıcak çikolatanın insan sağlığı için iyi olduğu sonucuna ulaşıyor.

kenthaber

Çikolatanın faydaları

Son araştırmalarda sade çikolata yemenin sağlığa faydaları ortaya çıkarıldı.

sade çikolatanın sağlığa iyi geldiğini bir kez daha doğruladı. Araştırmacılar, hergün bir miktar sade çikolata yemenin yüksek tansiyona iyi geleceğini belirtiyor.

Amerikan Tıp Derneği Dergisi'nde yayınlanan araştırmada Köln Üniversitesi Hastanesi doktorlarından Dirk Taubert ve ekibi yüksek tansiyon hastası 44 kişiye çikolata rejimi uyguladı.

Araştırmaya göre, sade çikolata hastalarda sistolik yani büyük kan basıncını 2.9 ünite, diastolik yani küçük tansiyonunu ise 1.9 ünite düşürüyor. Beyaz çikolatanın ise kan basıncına hiçbir etkisi olmuyor.

Başka araştırmalar sütlü ve beyaz çikolatanın ya da sütle birlikte tüketilen sade çikolatanın aynı yararı sağlamadığını gösteriyor. Sade çikolata polifenol adlı kimyasal bir madde içeriyor.

Dr. Taubert bu kimyasal maddenin vücuttaki nitrik oksid üretimini arttırdığını ve artan nitrik oksidin damarların genişlemesine neden olarak kan dolaşımını hızlandırdığını belirtiyor. Artan kan dolaşımı da tansiyonun düşmesini sağlıyor.

Dr. Taubert yaptığı açıklamada, "Araştırmalarımız sağlıklı bir diyetin yanında her gün bir miktar sade çikolata tüketmenin yararlı olduğunu kanıtlıyor" dedi.
Dr. Taubert, "Bu, yüksek tansiyon sorunu olanlar için iyi haber. Ancak bazı kişiler sade çikolatanın tadını sevmeyebilir. Araştırmaya katılan hastaların hiçbirinde kilo artışı görülmemiş. Günde 7 gram sade çikolata yemek tansiyonu düşürmek için yeterli" şeklinde konuştu.

Bu kadar az miktarda çikolatanın kan basıncı düşürmek için yeterli olmasının araştırma ekibini şaşırttığını belirten Dr. Taubert, "Az miktarda çikolatanın yeterli olması iyi bir şey çünkü çikolata fazla miktarda yağ içeren bir gıda" diye konuştu.


alıntı
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
ilkimsu

ilkimsu

Yeni Üye
Üye
geçende ingiltereden çikolata getirmiş halam o kadar hafif ve güzeldiki..burda yediklerim çikolatamı şekermi anlayamadım kısaca biz çikolata falan yemiyoruz arkadaşlar :D
 
RefRa

RefRa

Daimi Üye
Üye
Evet yaa kesinlikle hak veriyorum İklimsuya ben severim aslında çikolata ama çok tatlı olduğu için artık canım istemiyo bile
 
büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
kim sevmez ki çikolatayııı istediği kadar şekerli olsun :D adı üstünde çikolata o :D:D
 
N

netice balik

Forum Okuru
Bayılırım çikolataya günde bi tane yerim kann MDA pıhtılaşma da var benm
 

Benzer İçerikler

Üst