çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur
çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur ? Bende çikolata kisti var demişti doktorum üç ay önce ama doktorada gitmedim. 2 tanede çocuğum var ne yapmam lazım kızlar bu hastalıkla karşılaşan ve tam kesin tedavi ettiren oldumu neler öneriyonuz bana ?

Endometriyozisin (yani genelde cikolota kisti diye bilinen hastaligin) kesin tedavisi yok. Doktorunuz ne diyorsa onu yapin... Bazi internet sitelerinde sogan kuru gibi seyler yaziyor... Bunlarin hicbir bilimselligi yok! Ha ama doktorunuz tedavisine EK olarak tabiki yapabilirsiniz. Endometriyozis ancak menepoza girince biter... Rahim dokusunun rahim disi yerlerde(yumurtalik vb.) oldugu durumdur. Ara vermeden kullanilan d.k. haplari, progestron, suni menepoz vs. endoyu baskilar ama hormonu kesince endo geri gelebilir. Ameliyattan sonra da geri gelebilir. Hatta cocuk dogurduktan sonra da... O yuzden tedbirli olmakta fayda vardir... ve doktor ameliyat diyorsa dogrusu budur; hormon diyorsa dogrusu budur... yani doktorunuza inanin...Ve doktor hormon onerirse cekinmeyin.. doktorlar bunlari sagliginiza zarar vermeyecek sekilde programlarlar... ve hormonu biraktiginizda vucut kendi adet dongusune doner... Yani doktor denetimindeki hormonlar kisiye zarar vermez...Ozetle; duzenli kontrol olun; doktorunuza uyun... ve unutmayin ki endometriyozis her ne kadar kesin tedavisi olmasa da alaninda uzman doktor ve doktoruna inanan hastayla kontrol altinda kalabilen bir olaydir... bu hastalik illa kisirlik yapacak diye bir sart da yoktur... Yapabilir yapmayabilir de... ve unutmayin ki doktorlarin tedavi icin verdigi hormonlar insanlari kisir yapmaz. Bu hormonlar sebebiyle adet gormeyebilirsiniz ve bu gecici bir durumdur ve genelde endometriyozis "gerilemesine" yarar. Kisacasi adetsizlik, kisiyi iyilestirebilir... Hormonu birakinca da adet geri doner...Ben bir doktor degilim... ama tibbi birakip sadece sogan vb. ile tedaviye calisanlari gorunce dayanamayip bunu yazdim... Once tip lutfen..sagliginiz degerli...

Geri