Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Çikolata kisti ultrasonda görülürmü?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  çikolata kisti teşhisi,çikolata kisti nası anlaşılır,çikolata kisti usg de görülürmü,çikolata kisti hakkında bilgiler
  Çikolata kisti ultrasonda görülür mü? Çikolata kisti (endometrioma), daha yoğun olarak adet döneminde ve cinsel ilişki sırasında olmak üzere ya da herhangi bir zamanda karnın alt kısmında ya da kasıkta ağrı oluşumu ile kendini belli eder. Adet döneminde oluşan şiddetli ağrılar basit ağrı kesicilerle giderilemez. Cinsel ilişki sırasındaki ağrı ise daha derinlerde hissedilir. Adet düzensizliği ya da gebe kalamama şikayetiyle gelen hastalara da endometrioma tanısı konulabilir. Bazı durumlarda ise çikolata kisti hiçbir belirti vermez ve rutin kontroller sırasında ortaya çıkabilir.

  < Konu Resmi..>
  Bu tür şikayetlerle doktora başvuran hastalar çikolata kisti şüphesi uyandırır. Jinekolojik muayene, ultrasonografik muayene ve kan testleri (tümör belirteci olan Ca 125 ve Ca 19-9 değerleri) sonucunda tanı kolaylıkla konulabilmekte kesin tanı ise patoloji sonuçlarına göre konulmaktadır.

  Tanıda transvajinal (vajinal ultrason ya da jinekolojik ultrason) önemli yer tutmaktadır. Vajinal ultrason ile alt karın bölgesindeki organlar ile yumurtalıklar ve rahim (rahmin pozisyonu, büyüklüğü, yapısı, endometrium (rahim içi doku) yapısı, mevcut tümörler, myomlar; yumurtalığın yapısı, burada bulunan tümörler ve kistler) detaylı olarak incelenebilmekte ve gerekli bilgiler elde edilebilmektedir.

  Çikolata kisti ultrasonda görülür ve tipik görünümüyle rahatlıkla ayırt edilebilir. Jinekolojik muayene, jinekolojik ultrason ile konulan çikolata kisti tanıları, bu kistlere yapılan biyopsi sonuçlarını % 90 oranında doğrulamaktadır.

  Çikolata kisti ultrasonda görülür ve kesin tanısı konulursa kistin boyutuna ve hastanın yaşı, gebelik isteyip istemediğine göre çeşitli şekillerde tedavi edilir. Kesin tedavi ise laparoskopi yöntemi ile çikolata kistlerinin alınmasıdır. Bölgenin kistik yapıdan tamamen arındırılması durumunda çikolata kistinin tekrarlamadığı düşünülmektedir. Ancak çikolata kistinin oluşum mekanizması ve sebebi hakkında kesin bir bilgiye sahip olunmaması, tedavinin kesin bir şekilde yapılmasına da engel olmaktadır.

  Bir önceki yazımız olan Çikolata kisti nedir ve neden olur? başlıklı makalemizde çikolata kisti, çikolata kisti ameliyatı ve çikolata kisti aydan biri hakkında bilgiler verilmektedir.


   
Çikolata kisti ultrasonda görülürmü? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çikolata kisti hakkında bilinmeyenler

  Çikolata kisti hakkında bilinmeyenler

  Çikolata kisti nedin hakkında bilinmeyen gerçekler ve bilgiler verebilir misiniz ? Nasıl tedavi ediliyor iyileşme süreci ne kadar sürüyor teşekkür ediyorum.
 2. Çikolata kisti patlarsa ne olur?

  Çikolata kisti patlarsa ne olur?

  çikolata kisti patlaması nasıl olur,çikolata kisti patlaması nasıl belirti verir,çikolata kisti patlaması kısırlık yaparmı,çikolata kisti hakkında bilgiler Çikolata kisti patlaması nasıl olur? Rahim içi tabakanın (endometrium) rahim dışındaki bir yere yerleşerek rahim içindeki kalınlaşma ve kanama ile dökülme davranışını, yerleştiği yerde devam ettirmesi sonucunda oluşan hastalığa...
 3. Çikolata kisti olup hamile kalan varmı?

  Çikolata kisti olup hamile kalan varmı?

  Çikolata kisti gebeliğin yerleştiği rahimdeki, iç dokusunun vücudun başka bir bölümünde özellikle yumurtalıklarda yerleşmesiyle oluşur. Endometriozis hastalığı olarak tanımlanan rahatsızlık vücutta başka alanları da etkileyebilir. Yumurtalıklarda oluşan kistlerin iç yapısı aynen rahim dokusu gibidir. Kadındaki üreme hormonlarına karşı, aynı rahim iç dokusunun verdiği yanıtı verir. Her...
 4. çikolata kisti

  çikolata kisti

  merhaba ben de çikolata kisti var. 2 ay önce iğne oldum iğnenin adını hatırlamıyorum. çikolata kisti olup ta iğne tedVİSİ gören var mı acaba. iğneden sonra adeti kesilen ben iki ay olacak adet olmuyorum.
 5. Çikolata kisti için karbonat kullanan varmı ?

  Çikolata kisti için karbonat kullanan varmı ?

  Çikolata kisti , Endometriozis hastalığı olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. İçerisi genelikle kahverengi ve koyu renkli bir sıvı ile dolu olduğundan adı çikolata kistidir. Nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber tedavisi mümkündür. Çikolata kistinin belirtileri, ilişki esnasında ağrı, sancılı adet dönemi, kasıklarda aşırı ağrı, idrarda kan, hamile kalamama,dışkısa kan, bel ağrısı...

Sayfayı Paylaş