1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.308
  Beğenilen Mesajlar:
  2.305
  Ödül Puanları:
  113

  Çikolata yorgunluğu alıyor

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Bir araştırma bitter çikolatanın yorgunluğa bağlı şikayetleri azalttığını ortaya koydu. Halsizlik, bitkinlik, sabahları bile yataktan yorgun kalmak... Bütün bunlar son yıllarda özellikle kentlerde yaşayanlardan daha sık duymaya başladığımız 'kronik yorgunluk' sendromuna işaret olabilir.
  Kronik yorgunluk sendromu terimi, sürekli veya tekrarlayıcı seyreden, iyi anlaşılamayan ve birçok sistemi tutan bir hastalığı tanımlamak için kullanılıyor.
  En ayırt edici belirtisi ise yatak istirahatıyla geçmemesi. Bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla başa çıkamayınca bitkinlik ortaya çıkıyor. Havadaki elektrik yükü otomobillerin havayı kirletmesi, sanayi atıkları, trafik karmaşası nedeniyle şehirdeki insanlarda daha fazla görülen bu durum, kişide sinir, gerginlik ve stresi de tırmandırıyor.

  STRES SEVİYESİ AZALIYOR

  Bugüne kadar kronik yorgunluğa karşı çeşitli önerilerde bulunan uzmanlar, bitter çikolata ile yorgunluk arasındaki ilişki üzerinde duruyor. BBC'nin internet sitesinde yayınlanan habere göre Hull York Medical School'da yapılan yeni bir araştırma günlük dozlarda bitter çikolata yiyenlerde kronik yorgunluğa, yemeyenlere göre daha az rastlandığını ortaya koymuş.
  SÜTLÜ DEĞİL, BİTTER ÇİKOLATA
  Bilim adamları bu durumun beyaz ya da sütlü çikolata da değil, bitter çikolata yiyenlerde görüldüğünü belirtirken, çikolatanın beyin üzerindeki etkisi ve serotonin salgılanmasına yol açmasının neden olduğunu düşünüyor. Beyindeki bu kimyasal sayesinde stres seviyesi de azalıyor. Araştırmayı yürüten Professor Steve Atkin, kendilerine gelen hastaların, çikolata yedikten sonra daha az yorgun hissetiklerini söylemeleri üzerine bu konuda bir araştırma yaptıklarını belirtti.

  ON KİŞİYLE ARAŞTIRMA YAPILDI

  Bu fikir ile doğan araştırmada kronik yorgunluk sendromundan yakınan 10 hastaya iki ay boyunca günlük 45 gram çikolata yedirildi. Bir diğer 10 kişilik grup daha kuruldu ve bu hastalara da günde 45 gram beyaz çikolata yedirildi.

  Sonuçlar kıyaslandığında bitter çikolata yiyenlerin daha az yorgun hissettikleri ancak yemeyi bıraktıklarında tekrar eskisi gibi yorgun hissettikleri belirtildi. Prof. Atkin, az sayıda kişiyle yapılan bu çalışmanın, kesinlik kazanabilmesi için daha büyük sayıda gönüllülerle çalışılması gerektiğini belirterek, çikolatanın fazla miktarda yenmediği takdirde kilo almaya da neden olmayacağını belirti.


   
Çikolata yorgunluğu alıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bahar yorgunluğu

  bahar yorgunluğu

  bahar yorgunluğu,bahar yorgunluğu nasıl geçer,yorgunluk belirtileri,bahar yorgunluğu nasıl geçer. bahar yorgunluğu hepimizin üstünde etkisini göstermektedir arkadaşlar. uykusuzluk,halsizlik,hiç birşey yapmak istememk vb. Her mevsim kendine özgü olarak daha sık görülen hastalıklara sahiptir. Örneğin kışın üst solunum yolu enfeksiyonları, yaz aylarında ise bağırsak enfeksiyonları daha...
 2. Yorgunluk tedavisi

  Yorgunluk tedavisi

  yorgunluk tedavisi, bitkisel, hakkında detaylı tüm bilgiler burada arkadaşlar Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyor sunuz? O zaman bu makalemizde ki bilgiler, sizin dikkatinize gelsin Melek'ler. Çünkü bu makalemizde yorgunluk tedavisi hakkında ki bilgilere yer verdik. Bazı insanlar kendilerini sürekli yorgun hisseder. Bu yorgunluk zamanla kronik hale gelir ve insanı bitap düşürür. Bazı...
 3. Yorgunluk Tedavisi

  Yorgunluk Tedavisi

  Bitkisel olarak kolayca yapılabilecek basit bir rahatsızlıktır.Yorgunluk için bir çok şifalı bitki bulunmaktadır fakat En Etkilisi Herkesin bilgiği Damla Sakızılı Macundur içeriğindeki karışımlar ve özellikle damla sakızının etkisi ile günde bir kaşık aldığınızda tüm gün oldukça zinde olmanızı sağlar Yorgunluk İçin Diğer Bitkisel Öneriler 5-6 adet tarla lahanasının dış yaprakları, * 1 lt...
 4. Yorgunluk Giderici

  Yorgunluk Giderici

  Yorgunluk Giderici Bitkiler arasında en etkilisi iki bitkinin karışımında elde edilenlerdir bu bitkilerin temel özelliği enerji verici olmasıdır,kan basıncını yükseltirler, hormonların çalışmasını artırılar bu şekilde oldukça etkili olurlar. Bu bitkisel karşımların içinde en etkililieri Ginsengli Epimedium Karışım olarak hazırlananlardır.Bu kürü ister hazır kapsül olarak alabilirsiniz bu daha...
 5. çikolata kisti

  çikolata kisti

  merhaba ben de çikolata kisti var. 2 ay önce iğne oldum iğnenin adını hatırlamıyorum. çikolata kisti olup ta iğne tedVİSİ gören var mı acaba. iğneden sonra adeti kesilen ben iki ay olacak adet olmuyorum.
Etiketler:

Sayfayı Paylaş