Cildi Güzelleştiren Mucizevi Besinler

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Cildi Güzelleştiren Mucizevi Besinler
cilt güzelliği, cildi güzelleştiren besinler, cilde faydalı besinler

Cilt bakımı ve güzelliği sadece kozmetik ürünler kullanmakla olmuyor. Önemli olan cilde içten destek vererek ve cilde iyi gelen besinleri tüketmeniz.

Cildi güzelleştiren ve cilt sağlığına çok iyi gelen besinler listesini merak edenler için sizlere gereken bilgileri paylaşıyoruz.

cilt guzelligi.jpg


Somon - Cildinizin pürüsüz, yumuşak ve sıkı olmasını sağlar
Balıklar (özellikle de denizde tutulanlar) cilt dostu, iltihaplı sivilceleri kurutmaya ve cildi nemlendirmeye yarayan Omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengindir. Deniz somunundaki gerekli yağ asitleri kolajenlere hasar veren serbest radikallerle savaşır ve yüzdeki ince çizgilerin yok olmasını sağlar.

Kavun - Cildin pul pul dökülmesini önler
Kavun kolajen hasarını en aza indirerek kırışıklıklarla savaşmaya yarayan karoten içermektedir. Yoğun bir betakaroten kaynağı olan bu meyve, genellikle kol arkalarında oluşabilecek lekelere ve yüzdeki pullanmalara engel olur! Haftada en az üç kez birkaç dilim kavun tüketmelisiniz.

Keten tohumu yağı - Cildinizi sıkı ve yumuşak kılar
Ketentohumu yağı ve ketentohumu cildi yumuşatmaya yarayan Omega-3 kaynağıdırlar ve aynı zamanda cildi sağlıkla besleyen karoten ve E vitamini bakamından da zengindirler. Ketentohumu yağı cildinizi sıkı ve yumuşak yapar. Ketentohumu lignan adı verilen koruyucu fıtonutrient'ler bakımından da zengindir ve bu da cildinizin hem genç hem de yumuşak kalmasını sağlar.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler - En iyi antioksidanlar
"Kıvırcık lahana (ıspanaktan sonra) en yüksek fitonutrient'e sahip sebzelerden bindir. Roka, pancarın yeşil yaprakları, pazı, karalahana, hardal filizi, göbek marul, şalgam filizi ve su teresi gibi bitkiler de koyu yeşil renkli sebzelere girmektedir. Her birinin içinde çinko bulunmaktadır, İsviçre'de yapılan bir araştırmada, diyetlerine çinko eklenen akne sorunu olan hastalarda üç ay içinde yüzde 85 oranında bir iyileşme görülmüş.

Zeytinyağı - Güzellik kaynağıdır
Sıkı ve pürüzsüz bir cilt için aldığınız zeytinyağı miktarım artırın çünkü tekli doymamış yağlar ve fitonurirent antioksidan polifenollcr bakımından zengin olan zeytinyağı, günlük anti-aging cephaneliğinizin en önemli parçasıdır. 2001 yılında Journal of thc American College of Nutriton'de yayınlanan bir araştırma, diyetlerin kırışıklıklar üzerindeki etkilerini incelemiş. Araştırmacılar diyetleri ve güneşe maruz kalan bölgelerde yaşayan insanların ciltlerini kıyaslamışlar ve yüksek miktarda zeytinyağı, sebze ve yeşillik tüketenlerin daha az kırışıklığa sahip olduğunu görmüşler.

Avokado - Güzelliğinize güzellik katar
Avokado çok güçlü bir antioksidan olan glutatyo'nun en iyi kaynaklarından biridir. Avokado vücudunuzu tehlikeli oksitlenmiş yağlardan arındırır ve hücre hasarına neden olabilecek serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Çoğu insan yağlı olduğu için avokadodan uzak durmaktadır, ancak a vaka dodaki yağ makul miktarda teldi doymamış yağlardandır ki bu tür yağlar da pürüzsüz ve sıkı bir cilt için gerekli olan yağlardır. İdeal dozaj haftada 1 kere avakado yemektir.

Siyah çikolata - Serbest radikallerden korur
Kakao serbest radikallerle savaşan antioksidanlar bakımından oldukça zengin olduğundan, siyah çikolata yararlı kabul edilir ancak çikolatadaki süt miktarı arttıkça, kakao içeriği İle birlikte kakaonun içerdiği en güçlü antioksidanların miktarı azalır. Siyah çikolatanın içerisindeki değerli içerikler vücudunuzu ve cildinizi serbest radikallerden ve iltihaplardan korur.
Ancak dikkat etmeniz gereken yediğiniz siyah çikolatanın en az yüzde 70 oranında kakao içermesi. Su ile hazırlanmış bir fincan sıcak kakaonun antioksidan miktarı, kırmızı şarabın antioksidan miktarından daha fazladır.

Sarımsak - Cildinize ışıltı verir
Sarımsağı günlük alışkanlıklarınızın içine katın; çünkü içinde hem mükemmel cilt için gerekli olan kükürt hem de serbest radikallerle savaşan fıtonutrient'ler vardır. Sarımsak bağışıklık sisteminizi güçlendirir, güçlü bir antibiyotiktir ve toksin arındırıcıdır. Her gün bir diş tüketin.

Küçük meyveler - En iyi kırışıklık savaşçıları
Yabanmersini, böğürtlen, ahududu, çilek gibi küçük meyveler vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin oldukları için yaşlanma sürecini geciktiriyorlar. Küçük meyveler arasındaki en önemli olanı ise kuşkusuz yaban mersini
"Yabanmersini, portakala göre üç kat fazla antioksidana sahip bir gençlik iksiridir. Aslında bir porsiyon yabanmersini; beş porsiyon havuç, elma, brokoli ya da kabağın vereceği kadar antioksidan verir" diyor ünlü bilim adamı Erica Angyal ve ekliyor, "Bir avuç çilek, vücudunuzun her gün kolajen üretimi için gereksinim duyduğu C vitamini ihtiyacım karşılar. Bir fincan çilek, önerilen günlük C vitamini alımını ise yüzde 125 oranında karşılar!"

Soya/tofu - Cildinizi korur
Orijinal halinde de olsa, tofu yapılmış da olsa soya fasulyesi tam bir cilt koruyucudur. Soyada yeni hücre büyümesini ve cildin nemini kazanmasını sağlayan bol miktarda E vitamini vardır. Et gibi, soya da tam bir proteindir. Ayrıca içerisinde bir miktar da cildi pürüzsüzleştirici Omega-3 yağ asidi bulunmaktadır. Haftada bir kaç porsiyon işlenmemiş ve tercihen fermente edilmemiş soya ürünü tüketin. Bir porsiyon, bir fincan soya sütü, 85 gram tofu ya da yarım fincan tepmeb veya misodur.

Yemişler - cildinizi içeriden nemlendirir
Yemişler cildinizi içeriden nemlendirirler. Cildiniz için en faydalı yemişler; badem, ceviz ve soya yemişidir. Ayçiçeği ve kabak çekirdeği de aynı şekilde faydalıdır. Badem bütün yemişler içinde en besleyici olandır. Cildiniz için yararlı olan yağlan, proteini, K vitamini, kalsiyumu ve çinkoyu - kısacası cildinizin epidermisini sağlıklı kılacak her şey — içinde barındırır.
Ayrıca kabuğunda, serbest radikallerle savaşmakta etkili olan çok sayıda polifenol bulunmaktadır. Cevizler ise sıkı bir cilt için gerekli olan Omega-3 yağ asitleriyle doludur. Cildinizin İçeriden nemlenmesine yardımcı olur ve sağlıklı bir ışıltı verir.

Brokoli - Cildinizi esnek ve genç tutar
Cildi esnek tutan brokoli; diğer bütün yiyeceklerden çok daha fazla antioksidan, A ve C vitamini içerir. Bu nedenle hol bol tüketilmesi gerekir. C vitamini cildin elastikiyetini korur ve çürükleri önler, A vitamini akne tedavisine yardımcıdır.
Pişmiş bir büyük sap brokoli günlük C vitamini ihtiyacınızın 1,5 katını, A vitamini ihtiyacınızın ise yansını karsılar. Brokoli aynı zamanda B vitamini, demir, kalsiyum ve lif bakımından da zengindir. Gün aşırı bir kaç çiçek ya da bir büyük sap brokoli tüketin. Ya çiğ ya da buharda hafif pişmiş olarak...

Havuç - Olağanüstü bir cilt koruyucusu
Havuç; vücudunuzda cildi pürüzsüzleştirici A vitaminine dönüşen bir betakaroten deposudur. Betakaroten cildin kurumasını ve erken yaşlanmasını önler. Betakaroten vücudunuzun serbest radikaller karşısındaki en etkili savunma gücüdür! Betakaroten kayısı ve tatlı patates gibi diğer turuncu renkli meyve ve sebzelerde de bulunmaktadır. Tuscon'daki Arizona Sağlık Araştırmaları Merkezi'nde görev yapan Dr. Ronald R. Watson'a göre 'Betakaroten cilde nüfus ettiğinde 24 saatlik güneş koruması sağlıyor.' Havuç aynı zamanda cilde verilen UV hasarını azaltmaya yarayan diğer karotenoidlerle de doludur ve aynı zamanda günlük A vitamini ihtiyacınızın iki katını karşılar.
Havuç - Olağanüstü bir cilt koruyucusu!

Havuç; vücudunuzda cildi pürüzsüzleştirici A vitaminine dönüşen bir betakaroten deposudur. Betakaroten cildin kurumasını ve erken yaşlanmasını önler. Betakaroten vücudunuzun serbest radikaller karşısındaki en etkili savunma gücüdür! Betakaroten kayısı ve tatlı patates gibi diğer turuncu renkli meyve ve sebzelerde de bulunmaktadır.

Maydonoz – Cildi sıkılaştırır
Maydanozun gençleştirme, cilt tazeliğinin ve güzelliğinin geri kazanılmasında ve korunmasında önemli bir rolü vardır. Maydanoz içerdiği çok sayıda vitamin ve mineralle cildin sıkılaşmamda ve alyuvar üretiminde önemli rol oynar! Solgun ve sağlıksız bir cilt folik asit eksikliğinin bir belirtisidir. Yarım fincan maydanoz günlük folik asit ihtiyacınızı karşılar ve hissedilir miktarda da C vitamini sağlar.


Domates - Güneşe karşı bariyer görevi üstlenir
Domates cildinize mükemmel bir UV koruması sağlar. Domatesin içinde serbest radikallerle savaşmada çok etkili olan fıtonutrient likopen vardır. (likopen domatesin ve karpuzun kırmızısı, greyfurdun da pembe olmasını sağlayan pigmenttir) Çalışmalar gösteriyor ki, likopen betakarotene göre iki kat daha etkili bir antioksidandır.

Kuru ve taze erik - cilt kalitesini korur
Boston Tufts Üniversitesi'nde yapılan son araştırmalar, kuru eriğin yaşlanma sürecini geciktirdiğini gösteriyor. Araştırma; sık yenen sebze ve meyvelerin antioksidan değerlerini ORAC (Oksijen Radikali Emme Kapasitesi) ölçeğini kullanarak sıralamış.
Kuru erik, yüksek antioksidan değere sahip olan yaban mersini ve kuru üzümün iki katı değerle listenin başında yer almakta. Aslında kuru erik o kadar etkilidir ki, kandaki antioksidan seviyesini yüzde 25 artırır. Her gün iki tane kuru ya da taze (mevsimindeyse) erik yiyin. Güzel yıkayın fakat kabuğunu soymayın, çünkü kabuklar serbest radikallerle savaşan fitonutrient'ler bakımından çok zengindir.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
Misafir
M
kar_tanesi
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
kar_tanesi
kar_tanesi
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
PaSikA
$ul€
Cevaplar
0
Görüntüleme
681
$ul€
Üst