Cildi Hangi Sebepler Yaşlandırıyor?

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Cildi Hangi Sebepler Yaşlandırıyor?
cildi yaşlandıran sebepler, cilt yaşlanması, cildi yaşlandıran nedenler


Sevgili melekler, bayanların en çok korktukları yaşlanma sürecini hızlandıran faktörlerin neler olduğunu biliyor musunuz? Yaş ilerledikçe cildimiz bazı etkenler karşısında daha savunmasız hale gelir. Eğer daha güzel ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekecek...
cilt-yaşlanması.jpgGüneş

Cildimizde oluşan olumsuz değişikliklerin yüzde 80'i güneşin eseridir. Tek cümleyle ifade edecek olursak, güneşe karşı çok dikkatli olun! Kışın bile sokağa çıkarken güneş koruma faktörlü nemlendirici sürün. Yaz kış demeden güneş gözlüğü kullanın. Bu şık tedbir, göz çevresindeki kırışıklıkların önlenmesinde, bütün kremlerden daha etkilidir.

Sigara

Sigara içmemeniz için sayısız neden sayabiliriz. Bunların en başında, sigara içenler ile içmeyenler arasındaki devasa kırışıklık farkı. Sigara içenlerde kırışıklık oranı, içmeyenlere göre 5 kat daha fazla! Sigarayı bırakmak bir yana, sigara içilen ortamlardan bile uzak durmalısınız. Sigara dumanını solumak da kendisi kadar zararlı...

Hava kirliliği

Şehirde yaşamanın bedeli kirli havayı ve egzoz gazlarını solumaktır. Derimiz de hava kirliliğinden payına düşeni alır. Hava kirliliği, yaşlanmayı ve kırışmayı hızlandıran, serbest radikallerin aktive olmasına yol açar. Doğada olmaya ne kadar çok zaman ayırırsanız, cildinizi o kadar çok ödüllendirmiş olursunuz. Boş bulduğunuz vakitlerde, özellikle haftasonları şehirden uzaklaşmak için program yapmaya bakın. Örneğin, piknik, ormanda yürürüş, trekking gibi birkaç saatlik kaçamaklar dahi çok faydalıdır. Temiz hava soluyacağınız bir yeşillik alan olsun yeter...

Dengesiz beslenme

Tek yönlü beslenme (sadece karbonhidrat ağırlıklı, sadece et ürünleri ağırlıklı gibi) ve ağır diyetler cildin vitaminsiz kalmasına sebep olur. Beslenemeyen cilt erken yaşlanır. Cildimizin sağlıklı olması için A,C,E vitaminlerine ihtiyacı vardır. Mümkün olduğu kadar bol meyve, sebze, balık ve baklagilleri tüketin. Salata ve yemeklerde zeytinyağı kullanmayı tercih edin.

Alkol tüketimi

Alkol, "kapillari" adı verilen, küçük kılcal damarlardan sıvı sızıntısını artırır. Bu durum, kandan yumuşak dokulara daha çok daha çok sıvı gitmesine yol açar. Alkol aldıktan sonra uyursanız, bu sıvılar dokulara süratle karışır. Damarlardan yumuşak dokulara giden sıvı, cildin kırışmasına yol açar. Elbette arada bir alkol tüketenlerin paniğe kapılmasına gerek yok. Bu durum daha çok, sıklıkla veya sürekli alkol alanlar için tehlikelidir.

Stres

Stresli veya öfkeliyseniz, kaslarınız kasılır. Kasılma en çok boyunda, omuzlarda ve yüzde meydana gelir. Kasılma tekrarlandıkça, çizgilere zemin hazırlar. Bunlar endişe ve kaş çatma kırışıklıklarına dönüşür. Uzun süreli kronik gerginlik ve endişe durumunda, cilt oksijen ve beslenme sıkıntısı çeker.

Yanlış kozmetikler

Tahriş eden sabunlar, sert temizleyiciler, alkollü cilt losyonları ve yanlış kozmetikler cilde çok zarar verir. Cilt tipinize uygun kozmetikler ve organik ürünler kullanmaya dikkat edin. Çok fazla kimyasal içerikli, sentetik kozmetik ürünlerini yüzünüze sürmeyin.

Uyku ve yatış şekli

Cilt yeni hücrelerini gece uyku sırasında oluşturur. Ayrıca havası temiz bir odada, iyi uyunmuş bir gecenin sonrasında, aynadaki farkın ne olduğunu bilmeyen yoktur. O yüzden düzenli ve yeterli uyku çok önemlidir. Bunun için herşeye değer! Uykunuzu almaya bakın, bunun süresi size bağlı...

Sık kilo değişimleri

Deri kilo aldıkça gerilir, verdikçe gevşer, zamanla esnekliğini kaybeder. Eğer bu kilo alıp vermeler sürekli tekrarlanırsa, deri esnekliğini kaybedeceğinden çabuk çöker. Kilonuzu korumaya dikkat edin.
 
Üst