Cildi öldüren 10 zararlı etken

kar_tanesi

kar_tanesi

Yeni Üye
Üye
Cildi öldüren 10 zararlı etken
1-Güneşlenme, solaryum: Güneş ışınında ve solaryumda var olan ultraviyole ışınları cilt hücrelerimizde genetik yapının temel taşları olan DNA moleküllerini olumsuz etkiler. Kırışıklıkları artırır.


2-Parfüm ve parfümlü kozmetiklerin güneşle teması: Bazı parfüm ve parfümlü kozmetiklerin içlerinde bulunan kimyasal maddeler cilt üzerinde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.


3-Kuru ve rüzgârlı klimalı hava: Kuru ve rüzgârlı hava, ciltlerdeki bazı egzama türlerinin oluşmasına kolaylık sağlar.


4-Pudra, fondöten ve allık kullanımı: Pudra, fondöten ve allık kullanımının ciltte sivilce oluşumunda doğrudan etkisi vardır.


5- Yoğun dokulu kozmetikler: Yağlı yapısı olan kozmetikler yine aynı mekanizmayla sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir.


6-Kireçli, aşırı sıcak veya soğuk su: Aşırı sıcak ya da soğuk suda cildi koruyan üst tabaka hasar görebilir.


7-Sigara ve alkol: Sigarada bulunan nikotin yüzünden deride bulunan kılcal damarların çapı azalır ve cildin beslenmesi olumsuz etkilenir. Sigara kullananlarda cilt yaşlanması ve ciltteki kırışıklıklar daha erken yaşlarda başlar.


8-Dengesiz, sağlıksız beslenme: Sağlıksız beslenme sonucunda cilt yaşlanması, tırnaklarda kırılmalar ve saç dökülmesi oluşur.


9-Uyku bozukluğu: Sağlıklı ve düzenli uyku cildin daha pürüzsüz, parlak olmasına etki eder. Günlük en az 6 saat uyku tavsiye edilir.


10-Stres: Stres cildin oksijen almasını azaltarak cilt metabolizmasını olumsuz etkiler.
 
L

*LavinyA*

Yeni Üye
Üye
Cevap: Cildi öldüren 10 zararlı etken

:) sağol canım bu yarralı paylaşımın için
 
Üst