Cildi öldüren 10 zararlı etkeni uzmanlar sıraladı. İşte onlar

M

Misafir

Forum Okuru
Cildi öldüren 10 zararlı etkeni uzmanlar sıraladı. İşte onlar
1-Güneşlenme, solaryum: Güneş ışınında ve solaryumda var olan ultraviyole ışınları cilt hücrelerimizde genetik yapının temel taşları olan DNA moleküllerini olumsuz etkiler. Kırışıklıkları artırır.

2-Parfüm ve parfümlü kozmetiklerin güneşle teması: Bazı parfüm ve parfümlü kozmetiklerin içlerinde bulunan kimyasal maddeler cilt üzerinde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

3-Kuru ve rüzgârlı klimalı hava: Kuru ve rüzgârlı hava, ciltlerdeki bazı egzama türlerinin oluşmasına kolaylık sağlar.

4-Pudra, fondöten ve allık kullanımı: Pudra, fondöten ve allık kullanımının ciltte sivilce oluşumunda doğrudan etkisi vardır.

5- Yoğun dokulu kozmetikler: Yağlı yapısı olan kozmetikler yine aynı mekanizmayla sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir.

6-Kireçli, aşırı sıcak veya soğuk su: Aşırı sıcak ya da soğuk suda cildi koruyan üst tabaka hasar görebilir.

7-Sigara ve alkol: Sigarada bulunan nikotin yüzünden deride bulunan kılcal damarların çapı azalır ve cildin beslenmesi olumsuz etkilenir. Sigara kullananlarda cilt yaşlanması ve ciltteki kırışıklıklar daha erken yaşlarda başlar.

8-Dengesiz, sağlıksız beslenme: Sağlıksız beslenme sonucunda cilt yaşlanması, tırnaklarda kırılmalar ve saç dökülmesi oluşur.

9-Uyku bozukluğu: Sağlıklı ve düzenli uyku cildin daha pürüzsüz, parlak olmasına etki eder. Günlük en az 6 saat uyku tavsiye edilir.

10-Stres: Stres cildin oksijen almasını azaltarak cilt metabolizmasını olumsuz etkiler.
 

Benzer İçerikler

kar_tanesi
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
*LavinyA*
L
sevgi10
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
nisan
nisan
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
nisan
Üst