1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Cildimde beyaz lekeler var nedeni nedir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  ciltte beyaz leke nedenleri,ciltte beyaz leke neden olur,vitilgo nedir,vitilgo belirtileri,vitilgo tedavisi,vitilgo hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>
  Ciltte beyaz lekeler son derece üzücü olay ve kişinin yaşam kalitesi ve öz-güvenini etkileyebilir. Genellikle cilt pigmentasyonu yada ten rengi bozukluğundan kaynaklanır. Deri hücreleri kendilerine özel melanin adı verilen renk maddesi üretir. Bu hücrelere gelebilecek bir zarar, normal olarak melanin üretimini engeller yada müdahale eder. Bu da sonuç olarak düzensiz deri pigmentleşmesine neden olur ve beyaz lekelerin oluşumu kaçınılmaz hale gelir. Ciltteki böyle bir duruma birkaç sorun neden olur. Şimdi bu koşullara bir göz atalım;1- VİTİLİGO
  Vitiligo, deri üzerin beyaz lekeler halinde görünmesine neden olan kahverengi cilt pigmentasyon kaybı ile karakterize bir hastalıktır. Melanosit adı verilen ve kahverengi pigment üreten hücrelerin tahrip olması sonucu ortaya çıkar. Bu lekelerin boyutu ve şekli düzensizdir ve ciltte his kaybı yoktur. En sık yüz, dirsekler, dizler, eller, ayaklar ve genital bölgeyi etkiler. Böyle bir durumda bir cilt muayenesi yapıldıktan sonra tedaviye geçilir.
  Vitiligo tedavisi oldukça zor olabilir, bu nedenle belirtileri farkeder fark etmez tedaviye başlanmalıdır. Profesyonel bir dermatolog tarafından cilde ultraviyole ışık uygulamasını temel alan fototerapi tedavi seçeneklerden biridir. Bu tedavi kortikosteroid kremler, bağışıklık bastırıcı kremler ve diğer topikal ilaçların kullanılmasına denk olan bir tedavidir.
  Vitiligo göz ardı edilirse, tedavi güçleşir ve farklı tedavi gerektirir. Beyaz lekeler üzerine normal deri ile deri greftleri yapılabilir. Beyaz lekelenme tüm vücudu kapsayacak kadar büyümüşse, o zaman kalan kısımlara da de-pigmentasyon yapılabilir. Bu, kişi için zor bir karar ve radikal bir değişimdir.
  2- NEVUS DEPİGMENTOZUS
  Bu hastalık da, vitiligo gibi melanosit hücrelerde anormalliklere neden olur. Fark ise, bu sorun statik ve ilerleyici değildir. Başlıca belirtisi vücudun belirli bölgelerinde “boya sıçraması” şeklinde belirti oluşturmasıdır. % 19’ luk bir oranla doğum ile birlikte oluşur yada fark edilir, fakat, kişinin ilerleyen yaşamında da ortaya çıkabilir. Lekelerin görüldüğü alanlardaki kıllar renksiz yada beyazdır.
  Şu anda, nevus depigmentozus için bilinen bir tedavi yoktur. Görünür bir konumda ise insanlar normal makyaj ile örtülüp kapatılabilir.
  3- İDİOPATİK GUTTATE HİPOMELANOZU
  Beyaz lekeler bireyin incik kemiği (baldırın ön kısmı) ve ön kolunda belirgindir. Beyaz lekeler pigmentasyon eksikliği sonucu oluşur ve melanositlerde belirgin bir azalma vardır. Genetik yatkınlık büyük oranda etkilidir.
  Açık tenli kişiler daha fazla risk altındadır fakat koyu tenli bireylerde de bu gelişebilir. Bu bozukluğun belirtileri beyaz lekelenmelerdir ve en sık baldır ve önkoldaki deride bulaşma gösterir. Aynı zamanda yüz, boyun ve omuzlarda da görülebilir. Ciltten yükselme göstermeyen beyaz lekeler 2-5 mm çapındadır, kişiden kişiye değişmekle birlikte düz yada pullu olabilir.
  Lekeler küçük olduğundan dolayı tedavi aranmamıştır. Kozmetik kaygılar varsa, beyaz lekeleri örmek için makyaj yapılabilir. İlaveten kriyoterapi, topikal steroidler, greft ve lokalize yüzeysel dermabrazyon yapılabilir.
  4- DİĞER NEDENLER
  Hale lekeleri - Ben adı verilen nevüsler nadiren beyaz yamalar ile çevrilidir. Genellikle ergenlik yada çocukluk çağında gelişir. Bu sorun bağışıklık sisteminin bir cevabı olarak ortaya çıkar. Ayrıca cilt hasarı ile de ortaya çıkabilir. Bu düzensizliği tedavisi olmasa da genellikle kendi kendine düzelir. Hastalık güneşe karşı hassas olduğundan güneş koruyucu önlemler alınması gerekmektedir.
  Pityriasis alba - Genellikle çocuk ve gençleri etkiler. Cilt bozukluğunun başlangıcında, kırmızı-pembemsi lekeler görünür. Bu renk, sonunda dağılmaya ve beyaz lekeler halini almaya başlayacaktır. Beyaz lekelerin yapısı kuru ve pulludur, bazen de kaşıntılı olabilir.
  Umarım bu makale cildinizdeki herhangi bir beyaz lekenin ne olduğunu deşifre etmenize yardımcı olmuştur. Eğer hala emin değilseniz, bir profesyonel teşhis bir dermatolog doktora danışın.
   
Cildimde beyaz lekeler var nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tırnak üstündeki beyaz lekeler neden oluşur?

  Tırnak üstündeki beyaz lekeler neden oluşur?

  tırnaktaki beyaz lekelerin nedeni tırnak üstündeki beyaz lekeler tırnaktaki lekelerin sebebi lekeler nasıl geçer tırnak üstünde Halk rasında bu olay, organizmanın vitamin eksikliğine bağlanır. Oysa tırnaklar üzerinde zaman zaman beyaz lekelerin oluşmasının kesinlikle patolojik bir rahatsızlıkla ilgisi yoktur. Bu olayın nedeni, tırnağın altında küçük bir hava boşluğunun oluşmasıdır. Bu hava...
 2. oğlumun ağzında beyaz beyaz lekeler var bunlar nedir acaba?

  oğlumun ağzında beyaz beyaz lekeler var bunlar nedir acaba?

  mrb hanimlar 6.5 aylik oglm war dunden beri damagnda beyaz beyaz lekeler olustu neydn kaynaklanyor anlamadm yogurt weryrm ondandr ddm ama gtmdi dundn beri
 3. Tırnaklarda Oluşan Beyaz Lekelerin Nedeni Nedir?

  Tırnaklarda Oluşan Beyaz Lekelerin Nedeni Nedir?

  tırnak larda beyaz leke, tırnaklarda beyaz çizgiler, tırnakta oluşan beyaz leke Tırnak üstün de oluşan beyaz lekelerin nedenleri araların da farklı oluşan sağlık sorunları yatabiliyor. Eğer sizinde böyle bir tırnak lekesi gibi sorununuz varsa aşağıda ki nedenleri göz önün de bulundurarak mutlaka bir uzman hekime görünmeniz de fayda olacağınızın altını çiziyoruz. 1.Tırnaklardaki beyaz...
 4. Yumurtlamamda sorun var nedeni nedir?

  Yumurtlamamda sorun var nedeni nedir?

  yumurtlama sorunları,yumurtlıkların yumurta üretememesi,ovülasyon bozukluğu nedenleri,ovülasyon problemleri,ovülasyon hakkında bilgiler Klasik bilgiye göre kadınlar bir ömür boyu kullanacakları yumurtalar ile doğarlar ve yeni yumurta yapımı olmaz. Son zamanlarda bu klasik bilgiye karşıt bazı çalışma sonuçları yayınlandı ise de sonuçlarının kliniğe yansımasına kadar biz yine klasik...
 5. Cildinizde kahverengi ve kırmızı lekeler mi var ?

  Cildinizde kahverengi ve kırmızı lekeler mi var ?

  ciltte kırmızı kahverengi lekeler,vücutta kahverengi kırmızı lekeler,ciltte kırmızı lekeler neden oluşur,ciltte kırmızı lekeler ve kaşıntı, Cildinizde kahverengi ya da kırmızı lekeler varsa, bu “deri lenfoması” adı verilen kanser türünün işareti olabilir. Derideki lenf dokularının hastalıkları hakkında bilgi veren Dermatoloji Uzmanı Emine Özge Ayabakan, hastalığın belirtileri ve...

Sayfayı Paylaş