Cildiniz İçin Doğal Arınma Tavsiyeleri

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Cildiniz İçin Doğal Arınma Tavsiyeleri
Genellikle kullanılan kozmetiklerin içerdiği kimyasal maddeler, yapay koku maddeleri ve bir çok katkı maddeleri duyarlı kişilerde ayrıca alerjilere yol açıyor.

O nedenle insanlar doğal olana yöneliyor. Cilt dostu bu bitki ve ürünlerle cilt yenileniyor (regenerasyon) gençleşiyor. Cilt, saç ve tırnaklar için kremler, losyonlar, maskeler ve temizlik losyonları artık doğal ürünlerden seçiliyor. Bu arada kendimiz de yapabiliyoruz. Bu tür uygulamalar, tabiattan kopmayan, doğanın dengesi ile uyumlu bu özellikteki işlemler, cilde “doğal detoks” gibi yarar getiriyor. “Doğal arınma” sağlayan bu yöntemler, tende bir süre sonra gençlik ve ışıldama gibi sonuçlarla kendini gösteriyor. Sebze, meyve ve (şifalı) bitkisel ürünlerle veya arınmış su ile güzel olmak ve bunu sürdürmek mümkün.İşte size bazı farklı doğal güzellik fikirleri. Güzelliğe bir de bu pencereden bakın..
Arıtılmış su: Bu fazla bilinmez ama cilt için size doğal bir losyondur arıtılmış su.. Cildinizi bazı olumsuz maddelerden, arındırmak istiyorsanız temizlediğiniz su da arınmış olmalı, Arıtılmış su, içindeki nemlendirici maddelerle birlikte cildi yumuşatır. Cildinizi bu su ile günde iki kez yıkayın veya pamukla silin.
Badem yağı: Acı ve tatlı badem çekirdeğinin karışımından, ama bazen de yalnızca tatlı bademden elde edilen bademyağı güzellik için önem taşıyor.. Özellikle duyarlı, kuru ve çatlak ciltleri çok olumlu etkiliyor. Bademyağı ile düzenli yapılan bakım ciltteki pürüzleri bir süre sonra yok ediyor. Bademyağı iyi bir cilt arındırıcısı..
Susam yağı: Hafif etkili, cildi besleyici ve güneş ışınlarından koruyucu özelliklere sahip. Cilde derinlemesine olarak işliyor, temizleyici ve zararlı maddelerden arındırıcı olarak kullıyor.
At kuyruğu: Bitki, içerdiği bol miktarda silisik asit sayesinde, cilde yeni bir esneklik kazandırır. Aynı zamanda, sivilcelerin tedavisinde kullanılabilecek çok etkili bir doğal dezenfektan olarak da kullanabilirsiniz.
Avokado: İçinde vitaminler ve yağ asitleri bulunuyor. Çok değerli besinler listesinde yer alıyor. İçindeki A Vitamini, hücrelerin yeniliyor. Öte yandan bazı ciltlerde oluşan kepeklenmeyi de engelliyor. Avokadonun etken maddeleri, deriyi kurumaktan koruyor ve özellikle, duyarlı, kuru, yıpranmış ve yaşlanmış derileri güçlendiriyor. Bir çok olumsuz etkileri zamanla yok eden bu meyve, gerçek arınmayı sağlıyor
Yeşil çay: Yalnızca içmeyin, dıştan da kullanıldığında çok işe yarar. Duyarlı ciltlere çok iyi geliyor. Deriyi besliyor ve vaktinden önce yaşlanmaktan koruyor
Havuç: İçerdiği karoten (Provitamin A) ve lesitin, deri sertliklerini yok ediyor, derinin sağlıklı bir görünüm ve renk elde etmesine neden oluyor.
Yulaf: B vitamini ağırlıkla olmak üzere, vitaminler, mineraller ve değerli yağlar bulunur bu doğal besinin içeriğinde. Öğütülmüş yulaf deriyi için olumlu sonuçlar yaratır. Cildi düzgünleştirir. Hazırladığınız yüz maskelerine yulafı da arada eklerseniz, cildinizin verdiği olumlu etkiyi fark edersiniz.
Lavanta yağı: İltihaplanmayı önleyici, yatıştırıcı bir yağ. Bir başka az bilinen özelliği ise hücre yenileyici… Cildinize haftada bir tez bu yağ ile kompres yapın.
Limon yağı: Dezenfekte edici özelliğe sahip. Bu arada tırnaklarının kırılmasından şikayet edenler mutlaka kullansın…
Nane yağı: Metabolizmayı uyarıcı, dezenfekte edici ve kan dolaşımını uyarıcı..
Oğulotu(melisa) yağı: Yatıştırıcı ve duyarlılığı azaltıcı etkiler içeriyor.
Bu arada güzellik maskelerinden söz etmek istiyorum:
Avokado maskesi
Bir avokado meyvesi kabuğu soyulup, ezilir ve içine yarım tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı elma sirkesi katılıp iyice karıştırılır. Bir yumurta sarısı çatalla iyice çırpıldıktan sonra eklenerek karıştırılır ve bu arada da 3 yemek kaşığı dolusu zeytinyağı, karıştırılma sırasında azar azar eklenir. Yüze, boyuna ve dekolte bölgesine uygulanır. Bu maskeyi yarım saat sonra yıkayabilirsiniz.
Havuç maskesi
1 yumurta sarısı, yarım tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı dolusu havuç suyu iyice karıştırılır. Yüze, boyuna ve dekolteye sürün. Yarım saat sonra yıkayın.
Çilek maskesi
1 avuç çileği ezerek lapa haline getirin. İçine biraz gülsuyu katın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. Daha sonra (yarım ya da 1 saat) yüzünüzü karbonatlı suyla yıkayın. Bu karışım boyun kırışıklıklarına da çok yararlı.

Herbalist
Volkan Kurt
 
Üst