1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  cildiniz ve psikolojiniz

  Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Hangi kozmetik ürününü,bakım malzemelerini kullanırsanız kullanın,mutsuz ve kötü bir ruh hali içindeyken,cildiniz güzel görünmeyecektir.Hem ruhunuzu hem cildinizi kurtaracak önerilere göz atın...:) Cildiniz ve Psikolojiniz!

  Kokular:Mısırlılar, bedenlerinin farklı bölgelerine farklı kokular sürerlerdi. Güzel koku sadece statü sembolü değil, aynı zamanda gelenekti. Eski Yunan’ da ise koku, ilk olarak terapi amacıyla kullanılmıştır. 1930’larda çiçek esansının kişinin kendini iyileştirme enerjisine güç verdiği ortaya çıktı. Günümüzde de kokuların fiziksel ve ruhsal etkileri kanıtlanmıştır. Bu yüzden çeşitli aromalar birleştirilerek uygulamalar yapılmaktadır.
  Aromakoloji:Psikolojik rahatlama sağlamak ve bağışıklık sisteminin işlevini desteklemek amacıyla kokunun nasıl kullanılacağını inceleyen bilim dalıdır. Aromakoloji yeni bir terapi olup, kokunun beden ve psikoloji üstündeki etkisiyle ilgilenir. Örneğin; lavanta, gül, bergamut kokuları rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Narenciye kokuları ve ıtır ise canlandırıcı etkiye sahiptir.
  Renk Tedavi:Renkler sadece enerji yaymazlar. Aynı zamanda fizyolojik ve psikolojik uyarıcılardır. İnsan psikolojisi üzerinde renklerin büyük etkisi vardır. Krometerapi, renkle şifa biliminin adıdır. İç organların işlevine etkisi olan ve beyinde vejatatif bir merkez olan hipotalamus üzerinde renklerin düzenleyici etkisi bulunuyor. Renkler, dalga boylarına bağlı olarak, cildin farklı tabakalarında ve cilt fonksiyonları üzerinde çeşitli etkiler gösteriyorlar. Bu yüzden kozmetik alanında da başarıyla kullanılıyor.
  Gülmek:Ruhunuzun aynası olan cildinizin parlamasını istiyorsanız, bilin ki en başarılı metot gülmektir. İnsan güldüğü zaman, ağız kenarı, elmacık kemiği ve ağız çevresindeki kaslar harekete geçer. Elmacık kemiği üzerindeki kaslar aracılığı ile damarlara hafif basınç uygulanarak, o bölge aktif hale getirilir.
  Uyku:
  Uyku, cilt hücrelerinin faaliyette olduğu zaman dilimidir. Uykuda cilt yenilenir. En doğru yatış, sırt üstü yatmaktır. Yan yattığımızda cildimizin yaylarına baskı olacağından, zamanla somya yayı gibi derimiz de gevşer.

   
 2. witch

  witch Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kocaeli
  bundan sonra yan yatmamaya karar verdim hahaha
   
cildiniz ve psikolojiniz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğum sonrası psikoloji ve depresyon

  Doğum sonrası psikoloji ve depresyon

  doğum sonrası kadın psikolojisi doğumdan sonra kadın psikolojisi doğum sonrası anne Yeni annelerin hemen hemen yarısı doğumdan sonraki ilk haftalarda ağlamadan, mutsuzluktan, heyecanlılıktan ve duygudurumlarındaki dalgalanmalardan yakınırlar. Bu depresyon bulguları muhtemelen doğumdan sonra östrojen ve progesteronhormonlarındaki düşüşlere bağlıdır ve bir kaç gün içinde geçer. Ancak bazı...
 2. Kısırlık, tüp bebek ve psikoloji

  Kısırlık, tüp bebek ve psikoloji

  Sevgili çiftler, kısırlık kimsenin istemediği bir durum. Ne yazık ki evli çiftlerin %15-20 gibi bir kısmı bu durumla karşılaşıyor. Türkiye gibi aile kurma ve çocuk sahibi olmanın çok önem verildiği ülkelerde kısır olmak bireyler üzerine ağır psikolojik sıkıntılar yüklemektedir. Burada, aile büyüklerinin, çevrenin, adet ve törelerin, toplumun baskıları bazen bir kabus niteliğini almaktadır....
 3. Psikoloji ve Aşka Dair

  Psikoloji ve Aşka Dair

  psikoloji ile ilgili sözler psikolojide aşk aşktan kaçmak aşk psikolojisi insan psikolojisi "Aşık olmak mı? Aşktan kaçmak mı? tabii olandır." sorusu tarih boyunca hep zihinleri kurcalaya gelmiştir. Bütün kültürlerde ve toplumlarda aşka dair izler vardır. Bu bazen şarkılara bazen folklora, bazende ifadelere yansmıştır. Aşka dair hikayeler anlatılmış, şiirler yazılmış edebi ürünler...
 4. tüp bebek,Kısırlık ve psikoloji

  tüp bebek,Kısırlık ve psikoloji

  hamile kalamama psikolojisi kısırlık psikolojisi Kısırlık, tüp bebek ve psikoloji: Sevgili çiftler, kısırlık kimsenin istemediği bir durum. Ne yazık ki evli çiftlerin %15-20 gibi bir kısmı bu durumla karşılaşıyor. Türkiye gibi aile kurma ve çocuk sahibi olmanın çok önem verildiği ülkelerde kısır olmak bireyler üzerine ağır psikolojik sıkıntılar yüklemektedir. Burada,...
 5. gebeyim ve psikolojim çok bozuk yardımm

  gebeyim ve psikolojim çok bozuk yardımm

  4 aylık gebeyim ve 4 aydır kendimi berbat hissediyorum.Dokunsalar ağlıyorum, bazen aşırı sinirleniyorum önünme gelene çatıyorum.Neden böyle oldum? Gebelik böyle kötü mü hissettiriyor ?

Sayfayı Paylaş