1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Cildinizi leke ve kırışıklıklardan koruyun

  Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  kolajen içeren bitkiler cildi beyazlatan yiyecekler kollajen içeren besinler kolajen besinler Belli bir yaşa geldiğimiz zaman yüzümüde kırışıklıklar ortaya çıkar yada bazı lekeler oluşur.Ancak artık bu cilt sorunları yaşa bakmıyor.Hemen hemen herkeste oluşabiliyor.Melekler cildiniz sizler için çok değerlidir herkes için öyle.Güzel cildinizde lekeler ve kırışıklıklara son vermenin hatta başlamasına izin vermemenin zamanı geldi.Buyrunuz:)

  < Konu Resmi..>


  Cildinizi leke ve kırışıklıklardan koruyun
  Bir çok kişiye cildiniz için doğru beslenin mesajını vermeye çalışıyorum. Bazı okurlarım kırışıklıkları ve cilt lekelerini önlemek için nasıl beslenmeliyiz? sorusunu sordular. Ben de bunun üzerine geçen yıl beauty forum dergisinde yayınlanan bir yazımı sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu makale yayınlandıktan birkaç ay sonra bir hanımdan telefon geldi. Aynen şöyle diyordu: “Cildim için çok para harcıyorum, güzellik salonlarından çıkmıyorum. Beslenmenin bu kadar önemli olduğunu yazınızı okuduktan sonra daha iyi anladım. Artık beslenmeme daha dikkat ediyorum. İnanır mısınız? Şu an kırışıklıklarım çok azaldı, daha parlak ve sağlıklı cildim var.” Siz de önerilerimi uygulayın, daha sağlıklı bir cilde sahip olun. Bir hatırlatma yapmak istiyorum; beslenme koruyucudur, sorunlar oluştuktan sonra tedavi etmeye yetmez. Bu nedenle önlem almak için cildinizi sağlıklıyken korumaya başlayın.

  Sağlıklı beslenerek cilt sağlığınızı koruyun

  Güneşin ve çevrenin zararlı etkileri ilk önce cildimize zarar vermektedir. Çünkü vücudumuzun dış dünyaya teması deri yoluyla olmaktadır. Kullandığımız kozmetiklerden; sabuna, güneşlenme süremize ve hangi saatlerde güneş ışığı aldığımıza, hava kirliliğine ve deterjanlarla olan temasımıza kadar bir çok etken cildimizin diriliğini ve sağlığını etkilemektedir.

  Cilt Sağlığı Ve Güzelliği İçin C Vitamini, Selenyum, Dengeli Beslenme, Spor ve Yeterli Su Tüketimi Gereklidir.
  Cilt sağlığı ve kırışıklıkların giderilmesi veya oluşumunun engellenmesinde yeterli ve dengeli beslenme ve yeterli su tüketimi çok önemlidir.
  İnsan vücudunun %50-60 ının su olduğunu ve cildimizin esnek ve diri görünümünün ancak su dengesiyle sağlanabildiğini unutmayın.

  Yapılan bazı çalışmalar; C Vitamininin kollajen doku yapımı üzerine olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. C Vitamini, vücudumuzdaki bağ dokularının yani koruyucu doku katmanının korunmasında anahtar rölü oynamaktadır. Kollajen de bu dokunun bir elemanıdır. Kollajen sentezi için gereken sinyali C vitaminin oluşturduğu düşünülmektedir.
  Günlük gereksinimimiz kadar C vitaminini besinler yoluyla almak kırışıklıkların oluşmaması için yeterlidir. Ancak kırışıklık oluştuktan sonra tedaviye yardımcı olmaktadır, tamamen tedavi etmemektedir.

  Ultra Viyole Işınlar Cilt Sağlığını Bozar ve Cildin Kırışmasına Neden Olur!
  Özellikle güneş ışınlarının taşıdığı ultraviyole ışınlarının cilt üzerindeki olumsuz etkileri düşünüldüğünde, hücre içi metabolizma bozulur, hücrelere daha çok oksijen taşınır, ter ve yağ bezlerinin fonksiyonları bozulur, kollajen yapımı azalır, var olan kollajen lifleri kalınlaşır.
  Damarların duvarlarındaki kollajen lifler de özelliklerini kaybettiklerinden (özellikle de göz çevresi ve damarların daha yüzeyde olduğu bölgelerde) damar duvarlarından dışarı kan serumu çıkmakta ve süngersi yapıdaki bölgelerde torbalaşmalara neden olmaktadır.

  Genç ciltlerde daha fazla kan akımı ve damarsal oluşumlar varken, yaş ilerledikçe kan akımı yavaşlamıştır. Kan akımı yavaşlamış ayrıca daha fazla ultraviyole ışınlara maruz kalmış, yıpranmış, daha çok serbest radikallerin oluştuğu cilde sahip kişilerde daha çok C vitamini ve antioksidan vitaminlere gereksinim vardır.
  < Konu Resmi..>


  * serbest radikal: hücre için, sağlam moleküllerden elektron çalarak, onların yapısını bozarak, normal moleküllere zarar veren zararlı bir gurup madde
  Ultra viyole ışınlarından korunmanın tek yolu; güneşin dik geldiği öğle saatlerinde güneşe maruz kalmamak ve dışarı çıkılacağı zaman en az 30 dakika önceden güneş koruyucu kremler veya losyonlar kullanmaktır. Ağızdan tablet formunda havuç yağı kullanmak da kalıcı bronzlaşmak ve güneşe karşı içten korunmada yardımcı olabilecek yöntemlerden biridir. Karoten yani A vitamini öncü maddesi içeren havucun ne kadar yararlı olduğunun bir kanıtı da bu etkisidir.
  Ciltte kırışıklıkların oluşumuna engel olan bir diğer besin ögesi de E vitaminidir. Antioksidan özelliği ile serbest radikallerle savaşmada etkinliği yüksektir. E vitamini içeren kremlerin güneşe çıkmadan değil de, güneşe maruz kaldıktan sonra uygulanması önerilmektedir.
  Vitamin E'nin kendisinin de ultraviyole karşısında, serbest radikaller oluşturduğu bilinmektedir. Güneşlenmeden 8 saat sonra uygulanan E vitaminli ürünün cildi oluşabilecek zararlardan koruduğu ve şişme oluşumunu engellediği belirlenmiştir.
  Ağız yolu ile alınan E vitamininin, cilt kırışıklıkları üzerine olan etkisi yeni çalışılan bir konudur; ancak bu tip uygulamanın cildin daha sağlıklı olmasına ve ultraviyole zararlarından korunmada etkili olduğu bildirilmiştir.
  SelenyumVitamin E gibi etki gösteren bir başka mineraldir. Toprakta bulunan bu mineral besinler yolu ile vücuda alınırlar. Topraktaki selenyum içeriği doğrultusunda bazı bölgelerde yetersiz alımına bağlı Selenyum eksikliği görülebilir. Cilt sağlığı için günlük önerilen minimum miktar 50 - 200 mikrogramdır.
  Bu mineralin ek destek olarak kullanımı mutlaka dermatolog kontrolünde olmalıdır. 100 mikrogramın üzerindeki yüksek dozlarda toksik (zarar verici) olabilmektedir. Sadece gereksinim halinde kullanılmalıdır. Özellikle soğan, sarmısak gibi yemeklerimizde sıklıkla kullanılan sebzeler yüksek miktarlarda selenyum içerir. En çok Ton balığında vardır ki; içerdiği miktar 3 konserve kutu balıkta 100 mikrogram kadardır.

  Cilt kırışıklıklarının artmasını sağlayan diğer bir etken de içki ve sigara kullanımıdır!
  Sigara içerdiği maddeler nedeni ile damarların büzülmesine ve kan akımının azalmasına neden olur. Ciltte tahrişlere ve kurumalara neden olurlar. Yine sigaranın içerdiği toksin maddeler ve zehirli bileşenler cildin solunumu sırasında gözenekleri tıkamakta, kırışıklıklara ve lekelere sebep olmaktadır. Aşırı tüketilen alkol karaciğere yaptığı hasar sonucu, oluşan zararlı maddelerin kan dolaşımı ile cildin alt tabakalarında birikmesiyle lekelere neden olur.
  Vücuda su alımı da çok önemli bir faktördür, ciltte bulunan hücrelerin su içeriklerinin tam olması, yağ ve ter bezlerinin normal fonksiyonları için su çok önemlidir. Su, doğal olarak cildi nemlendirir.

  < Konu Resmi..>

  Cildinizin sağlıklı ve güzel olmasını istiyorsanız !

  Dengeli bir beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı BENİMSEYİN !
  Güneşten doğru şekilde yararlanın ve zararlı ışınlardan KORUNUN!
  Düzenli spor yapın aktif ve hareketli bir yaşam SÜRDÜRÜN!
  Bol bol su İÇİN!
   
 2. Dj Aşık

  Dj Aşık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  1 Aralık 2009
  Mesajlar:
  513
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  periler ülkesi
  bende kırışık yok amma olsun ilk yorum benden
   
Cildinizi leke ve kırışıklıklardan koruyun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yünlü ve ipekli kumaşdaki leke

  Yünlü ve ipekli kumaşdaki leke

  Lekeli kısmın altına su emen bir kumaş parçası yerleştirin ve lekeyi beyaz sirkeyle silin.lekenizden kurtulun
 2. Süt içerek cildinizi koruyun

  Süt içerek cildinizi koruyun

  Sütün faydalarını zaten hepimiz biliyoruz .İçtiğimiz sütlerle cilt güzelliğimize katkıda bulunmak pekala mümkün. Çünkü sütün cilde çok büyük olumlu katkıları var bakın bu katkılar nelermiş Başta çocuklar ve gelişme çağındaki gençler olmak üzere her yaş için çok önemli bir besin kaynağı olan süt, cilt için de hem koruyucu hem de iyileştirici / iyi edici bir etkiye sahip. Uzmanlar, güzel...
 3. Soğuk Havalardan Cildinizi Koruyun

  Soğuk Havalardan Cildinizi Koruyun

  Soğuk havaların kendini göstermesi ile derinin kuruduğunu, incelip damarlarda büzüşme meydana geldiğini belirten uzmanlar, derinin soğuk havalara karşı korunması gerektiği uyarısında bulunuyor. Havanın soğumasıyla deride bir takım değişiklikler görüleceğini kaydeden Trabzon İmperial Hastanesi Cildiye Uzmanlarından Dr. Abdulkerim Cirit, “Kışın yaklaşması ve havaların soğumasıyla deride bazı...
 4. Doğumdan Sonra Leke Ve Kırışıklıkların Bitkisel Tedavisi

  Doğumdan Sonra Leke Ve Kırışıklıkların Bitkisel Tedavisi

  lohusalıktan sonra lekelenme doğum sonrası lekeler Hamilelik süresinde oluşan lekeler ve alınan kiloların sonucu bebeğin doğumundan sonra karında oluşan büzüşme ve kırışıklıklar için sizlere bitkisel önerileri sunuyorum. Nar, gül suyu, akdiken ve olve arıncat otu kullanılır. Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi yöntemleri 1) Akdiken ve ovle arıncat otu tohumu toz haline getirilip 2 bardak suda...
 5. Cildinde leke olanlar için bakım önerileri

  Cildinde leke olanlar için bakım önerileri

  lekeler için bakım önerileri,kahverengi lekeler nasıl geçer,cilt lekesine ne iyi gelir,cilt lekeleri nasıl geçer,cilt lekeleri için maskeler Cilt lekelerinin giderilmesinde uyğulanan Doğal tedavi yöntemlerinden gerçekten işe yarayanlar ve kullanımının diğerlerine oranla daha fazla olanlarını birarada toplayıp sizlerle paylaşmak istedim. Tariflerin etkileri cilt tipine göre...

Sayfayı Paylaş