1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Cildinizi Susuz Bırakmayın !

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  cilt bakımı cilt için su


  Cildiniz kuruysa ve geriliyorsa ihtiyacı kadar nemi vermek için uygun bir bakım seçmeniz gerekir melekler :) Göreceksiniz sağlık ve ışıltısını geri kazanıp canlanacaktır.
  Bunun dışında sizlere verebileceğimiz ipuçları şöyle;


  < Konu Resmi..>  Kuru bir cildi susuz kalmış ciltten nasıl ayırt edersiniz?
  Elmacık kemiklerinizi hafifçe çimdikleyerek dermatologların uyguladığı bu basit testi yapın. Eğer minik paralel çizgiler oluşuyorsa cildiniz susuz kalmış demektir. Minik çizgiler her yöne doğru dağılıyorsa cildiniz kuru bir cilt demektir. Kuruluğun bir diğer göstergesi de cildin daima doyumsuz olmasıdır: sürdüğünüz kremleri adeta yutar ve genellikle gün boyu tekrar tekrar sürmeniz gerekebilir.

  Cildin susuz kalmasının etkenleri nelerdir ?
  Bunun en sık rastlanan etkeni yorgunluktur; yorgunluk hassasiyete neden olur ki bu da cildin savunma sistemini bozar. Antibiyotik gibi bazı ilaçlar da bu dengesizliğe neden olabilir. Hamilelik sonrası da cildin üst tabakalarında dengesizlikler görülebilir. Bu gibi durumlarda cildin savunma sistemi bozulduğu için yeterli su tutamaz. Klimalı ortamlar ve diğer iklim farklılıkları da etkenlerden bazılarıdır; cildin çevreye uyum sorunu doğabilir. Ayrıca ilerleyen yaşla birlikte hormonal değişimler de cildin susuz kalması gibi sonuçlar doğurabilir.

  Çok nemlendirici bir kremin çok zengin içerikli mi olması gerekir?
  25 yıl önce hidrolipidik zarı yeniden yapılandıran cilde sağlığını kazandırarak hızlı bir rahatlama sağlayan kremler tercih ediliyordu. Artık kozmetik gelişmeler sayesinde hem nemlendirici olup hem de yağlı olmayan kremler de üretiliyor.
  Bu durum sene boyunca mevsimlere göre farklı yapıda kremler kullanabilmemizi sağlıyor: daha yağlılar kışın daha hafifler yazın gibi. Kısaca günümüzde kremin çok zengin içerikli olmasından çok cildinizin ne zaman ve neye ihtiyacı olduğu önem kazanmış durumda.

  Susuz kalmış ciltler ne yapmalı?
  Suyu tutun!
  Su eksikliği olduğunda cilt canlılığını ve esnekliğini yitirir rahatsızlık hissi verir. Yazın kızgın güneşinden sonra cilt susamış durumdadır. Bol su tüketmek vücut için önemlidir ancak cildin su ihtiyacını karşılamak için bu da yeterli değildir. O nedenle cilde günlük ihtiyacı olan “yüksek nemlendiricili” bir bakım yapmak gerekir. Zaten bu nedenle nemlendiriciler besleyici elemanlar bulundurdukları gibi cildin sus seviyesini yükseltecek anahtar içeriklere de sahiptir. Ciddi kuruluk durumunda düzenli olarak nemlendirici bir maske uygulayın. Masaaai silmeyin bütün bir gece tutarak cilde ihtiyacını verin. Sabaha cildiniz yeniden doğmuş olarak uyanacak ışıltısına şaşıracaksınız.


  Karma ciltler ne yapmalı?
  Dengeyi koruyun!
  Zannedilenin tersine yağlı ve karma ciltler de susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Ne yazık ki bu cilt tiplerinde parlamadan kaçınmaya çalışırken maalesef cildin kuru kalma tehlikesi fazladır. Bu nedenle cildin su dengesini sağlamak için sıvı veya jel halindeki kremlerden seçmek ve bu cilt tiplerini de mutlaka nemlendirmek gerekir.

  Olgun ciltler ne yapmalı?
  Suya boğun!
  İyi nemlenmiş bir cilt sağlıklı bir cilttir. Östrojenlerin iyi nemlenme için gerekli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle 50 li yaşlara doğru bu hormonun yetersiz salgılanması sebumun azalmasıyla birlikte cildin susuz kalmasına neden olur. Dolayısıyla kozmetik laboratuvarları anti-aging kremlerinde cildi suya boğacak aktiflerin kullanımını giderek artırarak kadınların sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmalarını sağlamaya çalışıyor.


   
Cildinizi Susuz Bırakmayın ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ▒▓███► ●sustum●◄ ▒▓███

  ▒▓███► ●sustum●◄ ▒▓███

  Sana susuyorum... Biraz da susmayı deniyorum... Nereye kadar ? Bu oyunu burda bitiren ben oluyorum... Başlatan sen olana kadar !! Ama sen geldiğinde bu oyunun çoktan, çoktan bittiğini anlamış olacaksın... Sen yine her zaman ki gibi geç kalacaksın benim hayallerimi süslemeye !!! Düşlerimde ağlayan çocuğa üzülmek için senelerin geçmesini bekleyeceğim ben... Sen de anlayacaksın...
 2. sustum!

  sustum!

  Ne kadar susulacaksa o kadar sustum! kendimle konuşuyorum şimdi yalnız... yalnız yüreğimle dokunuyorum sesime kimse duymuyor... Sustum! sustu dudağımdaki şarkı, gözlerimdeki şiir yaraları yalayan rüzgar sokaklarında kahrolduğum şehir gözlerim konuşuyor yalnız... Sustum! bin ah sürüp dudaklarıma ne kadar susulacaksa o kadar sustum! sustu benimle deniz, sustu deli dalgalar, sustu martılar......
 3. Cildinizi nemsiz bırakmayın

  Cildinizi nemsiz bırakmayın

  Hanımlar şunu unutmayın ki her cilt tipinin neme ihtiyacı vardır özellikle soğuk havalarda kuruyan ciltlere karşı yoğun bir şekilde nemlendirici bakım ürünleri ve maskeler kullanılmalı Nem kaybından dolayı ölen hücreler sonucu oluşan çizgi ve kırışıklarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız cildinizi mutlaka nemlendirin Havaların cildinizi yıpratmasını istemiyorsanız günlük bakımınıza biraz...

Sayfayı Paylaş