Çillerin ilacı barbunya

Uzman SühaN

Administrator
Çillerin ilacı barbunya
bu konu;çillerden kurtulma,çil lekeleri nasıl geçer hakkında bilgiler vermektedir

Yüzde çıkan çiller genellikle küçük kahverengi cilt lekeleri olup özellikle güneşe maruz kalan yüz ve cilt kısımlarında yoğunlaşmaktadır. Çiller özellikle sarışınlarda, turuncu saç rengine sahip beyaz tenli kişilerde görülen bir durumdur.
Oldum olası çilli bayanları sevmişimdir.Bana çok tatlı ,sempatik geliyorlar.Bazen keşke
yüzümde çil olsaydı dediğimde oluyor.
Ben böyle düşünürken bazı hanımlar çillerinden şikayet ediyor..Çil suratın tümünü kaplamadığı müddetçe bana göre sorun teşkil etmiyor.
Ama rahatsız edecek kadar çoksa; çillere çözüm bizde diyerek,çillerden doğal yollarla kurtulma yöntemlerini sizlerle paylaşıyorum

.jpg-246.jpg

ÇİLLERİN İLACI BARBUNYA
Yüzümde yaz-kış geçmek bilmeyen çiller ve güneş lekeleri var. Bunlardan doğal bir yöntemle kurtulmak istiyorum.

Cevap (Suna Dumankaya) :

100 Gr. beyaz barbunyayı geceden ıslatın. Ertesi gün de, bir litre suyun içinde kaynatın. Pişince iyice süzün. Elde ettiğiniz barbunya suyunu en az beş gün boyunca çillerinize ve lekelerinize sürün. Kullanmadığınızda, buzdolabında muhafaza edin. Bu formül çillerinizi ve lekelerinizi azaltacak, renklerinin açılmasını sağlayacaktır.

ÇİLLERDEN DOĞAL YOLLARLA KURTULMAK

ÇİLLERİN TEDAVİSİ
Çiller (a.k.a. ephelides),

Daha çok açık tenli ve kızıl saçlı, mavi, yeşil ya da ela göz renkleri olan kimselerde görülen küçük kahverengi lekelerdir.
Hayatın erken aşamalarında ortaya çıkarlar ve yazın çoğalıp kışın hafiflerler. 40-45 yaşlarından sonra genellikle kaybolurlar.
Güneşe maruz kalmış bölgelerde oluşurlar: yüz, eller, göğüs ve sırt gibi. Bu kahverengi lekeler cilt tarafından üretilen bir pigment olan melaninin birikmesinden kaynaklanır. Vücutta var olan melaninin miktarı bireylerin cilt renklerinin tonunu belirler. Güneşe maruz kalındığında cilt UV ışınlarından gelebilecek zararı azaltabilmek için, reaksiyon olarak, daha fazla melanin üretir.
Bu da melanin birikimine, dolayısıyla çil oluşumuna neden olur. Cildinizde renk farklılıklarının oluşmasını istemiyorsanız alınabilecek en etkili önlem güneşten korunmaktır. Böylece vücudunuzun kendini korumak için cilde "melanin üret" komutunu vermesine gerek kalmaz.
Çiller, yaş lekeleri (lentigines) ile benzerlik gösterebilir. Ancak yaş lekeleri hayatın ileri safhalarında ortaya çıkar ve her tür ciltte
oluşabilir.

ÇİLLER İÇİN KULLANABİLECEĞİNİZ DOĞAL YÖNTEMLER

- Limon suyu kanıtlanmış bir çil savaşçısıdır. Limonu cildinize doğrudan sürmeyin: limon suyunu parmak uçlarınızla cildinize yedirmeniz yeterli olacaktır.
- Sebze ve meyve maskeleri uygulayın. (kayısı, çilek, salatalık gibi)

- Taze krema maskesi uygulayın. Bu maskeyi uyguladıktan sonra tamamen temizlemeyin: ince, yumuşak bir kağıt mendil ile hafifçe sildikten sonra cildinize nemlendirici sürün.
- Maydanoz suyunu eşit miktarda limon ve portakal suyuyla karıştırarak nemlendirici kreminizden önce uygulayın. Çillerinizin kaybolmasına yardımcı olacaktır.
- C vitamini açısından zengin besinler tüketin. Böylece güneşe karşı cildinizi güçlendirmiş olursunuz.
Çillere Karşı Bitkisel Önlem :
Gerekenler : Bayır Turpu, Kızıl yaprak, Salatalık,Limon, Nöbet şekeri, Yumurta Akı, Sirke.
**Bayır turpu ince ince kıyıldıktan sonra içinde üzüm sirkesi bulunan kavanoza konur. Ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra bir hafta dinlendirilir. Elde edile sıvı süzülür ve yatmadan önce, ısıtılan bir tülbentle yüze sarılır.
**Kızıl yaprak bitkisi yirmi dakika sıcak suda demlenmeye bırakılır. Süzülerek elde edilen suyu nöbet şekeri ile tatlandırarak yemek arası bir bardak içilir.
**Kuru fasülye haşlandıktan sonra süzülerek elde edilen suyuna limon suyu karıştırılır.Cilt, salatalık suyu ve yumurta akı karışımı ilavesi ile elde edilen bu karışımla günlük silinir.

Geri