1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Çillerin Oluşumu...

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  çil, nedir, nasıl oluşur, oluşma sebepleri, güneşin etkileri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.
  < Konu Resmi..>  Sevgili melekler,
  Çil, deride, güneşe maruz kalma sonucu beliren, ufak lekelerdir. Ekseriyetle sarışın veya kızıl saçlılarda görülen melanin pigmenti birikimidir.

  Deriye renk veren kimyasallar daha önce çeşitli gruplara ayrılmış olsa da daha sonra bilim insanları tarafından tek bir isim altında toplanmıştır. Deriye renk veren yapının adı melanindir. Daha önceki yazılarımızda yine aynı şekilde bu yapı hakkında bahsetmiş ve sizlerin bu konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamıştık. Yapısında bulundurduğu kimyasallar sayesinde deriye açık sarı rengini veren bu yapı çevre koşullarının değişmesi sonucunda ise bir çok kez farklılaşma geçirebilmektedir. Bu farklılaşma sonrasında ise deri farklı renklere bürünebilmekte farklı hallerde karşımıza çıkabilmektedir.

  Çiller ise tam bu noktada devreye girer. Bu işlemler sırasında ise güneş ışınları deri ile temasa geçer temas sonrasında melanin yapıları toplanır bir araya gelir. Bir araya gelme işlemi sonrasında ise turuncu veya kahverengi bir şekilde ortaya çıkan yapılar ise çillerdir. Yine aynı şekilde doğuştan çillerde oluşabilir. Bunun sebebi de yine aynı şekilde melanin kimyasalanın birleşerek daha koyu ve turuncu yapılar oluşturmasıdır. Bu durum sonrasında ise kimyasallar bir çok kez yapılaşma gerçekleşerek yerini sabitleyebilir.

   
Çillerin Oluşumu... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çil Çiller

  Çil Çiller

  Çoğunlukla beyaz tenli, kırmızı saçlı kimselerde görülen çiller, yüze serpilmiş ufak lekeler halindedir. Nedeni; cildin güneşe karşı gösterdiği tepkidir. Olgunlaşmış çillerin yok edilmesi mümkün değildir. Ancak koruyucu önlemler alınır. Yüzünde çil olanların güneşte fazla durmamaları ve yüzlerini sık sık yıkmaları tavsiye edilir.
 2. çiller

  çiller

  Çiller (a.k.a. ephelides), daha çok açık tenli ve kızıl saçlı, mavi, yeşil ya da ela göz renkleri olan kimselerde görülen küçük kahverengi lekelerdir. Hayatın erken aşamalarında ortaya çıkarlar ve yazın çoğalıp kışın hafiflerler. 40-45 yaşlarından sonra genellikle kaybolurlar. Güneşe maruz kalmış bölgelerde oluşurlar: yüz, eller, göğüs ve sırt gibi. Bu kahverengi lekeler cilt tarafından...
 3. Çile çekmek

  Çile çekmek

  Hayatın ıstıplarını gerçekçi bir değerlendirmeyle karşılamaya, insanlara muhtaç olmadan yaşamaya, sabırlı ve tahammüllü olmaya delalet eder.Hayatın ıstıplarını gerçekçi bir değerlendirmeyle karşılamaya, insanlara muhtaç olmadan yaşamaya, sabırlı ve tahammüllü olmaya delalet eder.
 4. Çil

  Çil

  Bolluk, kısmet, para olarak yorumlanır. Yüzünün çillendiğini gören insana her türlü yerden kısmet gelir.
 5. çilleriz varsaa ;

  çilleriz varsaa ;

  Çillerinizi azaltmanıza veya daha az belirgin olmasını sağlayacak doğal formüller.. Renk açıcı krem 2 çay kaşığı salatalık suyu 30 gr besleyici krem Malzemeleri karıştırıp siyah renkli cam kavanoza koyun. Ağzınızı sıkıca kapatın. Işık görmeyen bir ortamda saklayın. Yüzünüze uyguladığınız kremi 15 dakika bekletip temizleyin. Yüzünüzü beyazlatmak için Salatalık Domates Çiğ patates Soğan suyu...

Sayfayı Paylaş