1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Cilt Bakımında Yapılan doğru bilinen yanlışlar

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Cilt Bakımında Yapılan Yanlışlar
  cilt bakımı
  cilt bakımı nasıl yapılır
  Sevgili melekler, bu yazımızda cilt bakımınızla ilgili bilerek ya da bilmeyerek yaptığınız hatalardan bahsedeceğiz sizlere. Okuduklarınız sizi şaşırtsa da ne yazık ki gerçek :)


  < Konu Resmi..>


  1. yanlış

  Siz sigara içmiyorsunuz ama içen arkadaşlarınızla vakit geçiriyorsunuz.

  Zararı: Bir başkasının sigarasından çıkmasına rağmen sigara dumanı cildinizi mahveder. Sigara dumanındaki kimyasallar (karbon monoksit katran nikotin v.b.) direkt gözeneklerinize işler. Bu toksinler vücudunuzun hücreleriyle temas ettiğinde ise cildinize yumuşaklık veren ve direnç kazandıran yapıyı bozup erken yaşlanmayı tetikler. Ayrıca cildin kendi kendini yenileme özelliğine de zarar verir.

  Yönteminizi değiştirin: Sigarasız ortamlarda kalmaya çalışın ama kendinizi bir duman bulutunun ortasında bulursanız da içenlerden mümkün olduğu kadar uzak durun ve iyi havalandırılan yerlere yönelin (teraslı ya da dışarıda oturulabilen bar ya da restoranlar). Eve dönünce de duşa girip saçınızla cildinize bulaşmış artıkları çıkarın. Hemen ardından da C ve E vitaminleri içeren antioksidan özellikli bir nemlendirici kullanın.

  2. yanlış

  Tatile çıkmadan önce birkaç kez solaryuma giriyorsunuz.

  Zararı: Hoş bir bronzluk için ilk temelleri atıyor olabilirsiniz ama cildinize verdiğiniz hasar plajda yaşayabileceğiniz herhangi bir yanığa eşit hatta daha da fazladır. En yeni modellerinin yaydığı UVA radyasyonu güneşin yaydığından 15 kat daha fazla. Bu aslında sizi yakmaz ama derinizden derinlere işleyerek dokulara ve hücrelere zarar verir ki bu da cilt kanseri riskinizi arttırır. Bir araştırma sonucuna göre; düzenli bir şekilde solaryuma girmenin melanoma (cilt kanserinin en ölümcül türlerinden biri) yakalanma ihtimalini yüzde 55 arttırdığı belirlenmiş. 20-29 yaş arası kadınlarda melanom olasılığı yapay güneşlenme tekniklerini kullanmayanlara göre yüzde 158 daha fazla bulunmuş.

  Yönteminizi değiştirin: Yanmak için solaryuma girmekten başka birçok seçeneğiniz var. Mesela yeni bronzlaştırıcılar. Yüz ve göğüs için aloe ve E vitamini katkılı Clarins Intense Bronze Self Tanning Tint ve vücut için de cilde hızla işleyen ve gliserin ile yumuşatan Avon Skin-So-Soft Glow Daily Body Moisturizer’ı deneyebilirsiniz.


  3. yanlış

  Çenenizdeki o kocaman sivilceyi fark ettiğiniz an kendinizi tutamıyor ve sıkıyorsunuz.

  Zararı: Dermatologlar hep bundan bahseder; sivilceleri patlatmak uzun vadede daha büyük sıkıntılara ve izlere yol açar. Sivilcenizi sıktığınızda gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük kısmı içerde cildin altında kalır. Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sıkmak çirkin bir soruna güzel bir çözüm gibi gelir.

  Yönteminizi değiştirin: Bunu yine de yapacaksanız en azından doğru yöntemle yapın. Öncelikle sivilce ve siyah noktalar için özel tasarlanan metal çubuklardan birini alın. Aleti ve sivilceyi alkol ile silin. Ardından çıkıntıyı yumuşatmak için ılık bir kompres uygulayın (ıslak bir bez gibi). En sonunda çıkarıcı aletin deliği ile sivilceyi aynı hizaya getirin ve tam aşağıya doğru ittirin. Bu yöntemi sadece ucu görünen sivilceler ve siyah noktalarda kullanın. Derin kistlerde kullanmanız onları daha kötü hale getirecektir. Ama her zaman için en iyisi; bir dermatoloğa gidin ve o büyük sivilceyi uzmanın ellerine bırakın bu sayede bir kaç saat içinde kaybolabilirler. Bir başka sivilceyle savaş yöntemi de yeni bir cihaz. Zeno adındaki bu cihaz pille çalışıyor ve ısı terapisi yöntemi ile sivilcedeki bakteri faaliyetini bitirip beyaz uçlu sivilceye dönüşmesini engelliyor.

  4. yanlış

  Makyaj fırçalarınızı nadiren temizliyorsunuz. Bir tek siz kullanıyorsanız neden uğraşacaksınız ki?

  Zararı: Fırçalar zamanla tam bir bakteri yuvası olabilir. Fırçayı temizlemezseniz bakteri birikimi direkt cildinize geri döner. Bütün o bakteriler hastalıklara yol açabilecek şekilde gözeneklere yerleşebilir. Bunun yanı sıra kirli fırçalar makyaj malzemesini kolaylıkla alamaz ve fırça kılları birbirlerinin üstüne yığıldığından makyajınızda lekelere yol açar.

  Yönteminizi değiştirin: Kiri ve bakteriyi atmak için fırçaları temizleyici bir şampuanla haftada bir kez yıkayın. Makyaj fırçalarını yıkamaya zamanı olmayanlar için daha pratik çözümler de mevcut. Örneğin Clinique markasının bu probleme kökten çözüm getirmek için anti mikrobik teknoloji kullanılarak geliştirdiği fırçalar.


   
Cilt Bakımında Yapılan doğru bilinen yanlışlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cilt bakımında yapılan 7 yanlış

  Cilt bakımında yapılan 7 yanlış

  soft sabun kullananlar cilt bakımında kullanılan aletler Cilt bakımı özen ister. Neler doğru neler yanlış. İşte uzman önerileri.. 1. yanlış; Siz sigara içmiyorsunuz ama içen arkadaşlarınızla vakit geçiriyorsunuz. Zararı: Bir başkasının sigarasından çıkmasına rağmen, sigara dumanı cildinizi mahveder. Sigara dumanındaki kimyasallar (karbon monoksit, katran, nikotin v.b.) direkt...
 2. Diş bakımında doğru bilinen 30 yanlış

  Diş bakımında doğru bilinen 30 yanlış

  diş macunu son kullanma tarihi Diş deyip geçmeyelim meleklerim.Kalpten beyne öyle hastalıkların tetikleyicisi olabilir ki hayat bize zehir olur.Hepimiz dişlerimize yeteri kadar önem veriyoruzdur fakat doğru bildiğimiz çoğu şey yanlış..Buyrun birlikte bir göz atalım.. 1- Sert diş fırçası daha iyi temizler. (YANLIŞ) Dişleri iyi fırçalamak; fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama...
 3. Cilt Bakımında Yapılan Yanlışlar nelerdir

  Cilt Bakımında Yapılan Yanlışlar nelerdir

  Cilt Bakımında Yapılan Yanlışlar Her bir melek sever kendine bakmayı süslenmeyi püslenmeyi güzel gözükmeyi yupis ama bunların yanı sıra bazen hatalarımızda olur hatalara bir dur demek :stop: ve daha güzel gözükmek gerek :cheer2: nasılmı..?! ... .. . Yanlış : Siz sigara içmiyorsunuz ama içenarkadaşlarınızla vakit geçiriyorsunuz. Zararı : Bir başkasının sigarasından çıkmasına...
 4. Cilt Bakımında Doğrular ve Yanlışlar...

  Cilt Bakımında Doğrular ve Yanlışlar...

  Günümüz kadını için cilt bakımı vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Ancak iş, öyle arkadaş tavsiyesiyle, etraftan duyduklarınızla olmuyor. İyisi mi siz yazımızı okuyup, bilgilerin doğrularını öğrenin. Vücuttaki en büyük organ cilt ve özellikle de kadınlar cilt bakımıyla son derece ilgili. Ancak bu konuda nelerin yapılması ve nelerin yapılmaması gerektiğine dair o kadar çok söylenti var...
 5. Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

  Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

  cilt bakımı cilt bakımı nasıl yapılır Cilt bakımına en fazla dikkat edenler bile zaman zaman bazı güzellik kurallarını ihlal edebiliyor melekler :) Tabii ki bu küçük hatalar kısa vadede büyük sorunlara yol açmıyor. Ancak bunların sürekli tekrarlanması günün birinde sizi hiç istemediğiniz halde sivilceler kırışıklar ve daha pek çok sorunla baş başa bırakabiliyor. Peki bu kötü alışkanlıklar...

Sayfayı Paylaş