1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Cilt çatlaklarına fraksiyonel lazer tedavisi

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Hemen hemen 3 kadından birinde görülen cilt çatlakları yaygın olduğu kadar uzun yıllardır tıp dünyasının da biçare kaldığı konular arasında yer alıyor. Ne var ki çokta karamsar olmaya gerek yok. İzleri %100 oranında gidermek imkânsız olsa da yüz güldürücü sonuçlara ulaşmak mümkün.

  Cilt Çatlakları Neden Oluşur?
  Cilt çatlakları sık kilo alıp vermelerde, ergenlik ve gebelik dönemlerinde ortaya çıkabiliyor. Esasında hormonal bir problem olan deri çatlakları (stria) ciltteki kolajen dokunun parçalanması ve elastin liflerin hasarı sonucu meydana gelir. Kortizon kullanımı gibi aşırı durumlarda da ortaya çıkabilir.

  < Konu Resmi..>
  Cilt Çatlakları Kendi Kendine Geçer mi?
  Cilt çatlaklarının kendi kendine geçmesi mümkün değildir ancak çatlağın oluşum şekli göz önüne alınarak değerlendirildiğinde etkisinin azaldığı durumlar görülebilir. Örneğin ergenlik veya gebelik döneminde oluşan çatlakların etkisinin azalması pek görülen bir durum değilken; kortizon kullanımı sonucu oluşan deri çatlaklarının etkisinin azaldığı, izlerin düzelme eğilimine girdiği görülebilmektedir.


  Deri Çatlaklarını Önlemek Mümkün mü?
  Deri çatlaklarının oluşum sebepleri tam olarak bilinmediği için cilt çatlaklarını önlemek şu an için mümkün değildir. Ama çatlakların erken fark edilmesiyle birlikte çatlak renginin beyaza dönmeden hafif pembe haldeyken dışarıdan uygulanan bitkisel yağlar, kremler vs. topikal ürünlerle etkileri kısmen azaltılabilir.


  Co2 Fraksiyonel Lazer Deri Çatlaklarına Nasıl Etki Eder?
  Karbondioksit fraksiyonel lazer, epidermiste (cilt yüzeyi) ve dermiste (orta deri) hasar oluşturarak vücudun doğal cilt yenilenme mekanizmasını tetikler, ciltteki iyileşmeyi başlatır.
  Co2 Fraksiyonel Lazerin Avantajları
  - Ağrı acı hissi çok azdır.
  - Günlük hayata dönme süresi kısadır.
  - Doku reaksiyonu yok denecek kadar azdır.
  Co2 Fraksiyonel Lazer Uygulamasının Yan Etkileri
  - Uygulama sonrasında hafif kızarıklık oluşabilir, geçicidir. Çoğunlukla gün içerisinde normal seyrine döner.
  - Koyu ten rengine sahip kişilerde ciltte lekelenmeye sebep olabilir.
  - Uçuk ve sivilcelenmeye sebep olabilir.
  Co2 Fraksiyonel Lazer Seans Süresi Seans Aralıkları
  20-30 dk. arasında süren seanslar cildin yapısına göre 4-6 hafta aralıklarla uygulanır.
  Co2 Fraksiyonel Lazer Seans Sayıları
  Ciltteki problemin durumuna göre ve bünyedeki iyileşmeye bağlı olarak 3 -5 seans uygulanır.
  Cilt Çatlaklarında Kullanılan Destekleyici Tedavi Yöntemleri
  Radyofrekans, dermaterapi, karboksiterapi, PRP, GRP ile birlikte tedavinin etkinliği artırılabilir.


  Co2 Fraksiyonel Lazer İşlemi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar
  Co2 fraksiyonel lazer uygulama sonrasında şikayetler genelde hafif ve geçicidir. Uygulama sonrası bir müddet güneş yanığı hissi oluşabilir. Hemen sonrasında rahatlamak maksatlı soğuk duş alınmamalıdır. Daha ılık sıcaklıklar seçilmelidir. Co2 Fraksiyonel lazer tedavisi sonrası makyaj yapılabilir, hafif nemlendiriciler sürülebilir. Ödem durumlarında buz paketleri ile soğutma faydalı olabilir. Uygulama sonrasında mümkün mertebe uzun bir süre ile direkt güneşlenmekten kaçınılmalı, yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır.


  Co2 fraksiyonel lazer işlemi sırasında acı hissedecek miyim?
  Co2 fraksiyonel lazer işlemi sırasında hissedilen durum kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Hastalar hissettikleri acıyı anlık "iğne batması" ve ya ciltte meydana gelen "elektriklenme" olarak tanımlarlar. Hastaların tercihine bağlı olarak işlem sırasında bölgesel anestezi veya sedasyon uygulaması ile ağrı ve acı hissini tamamen engellemek mümkündür.


  Co2 fraksiyonel lazer tedavisi sonuçları ne zaman görülmeye başlar?
  Co2 fraksiyonel lazer uygulamasının hemen sonrasındaı hızlı bir iyileşme görülür. Sonrasında bu iyileşme giderek azalır. Kolajen yapımı üçüncü aydan sonra başladığı için gerçek sonuçlarda bu aydan itibaren görülmeye başlar. En iyi sonuç ise 6-12 ay sonrası ortaya çıkar.
  kaynak:mayaestetik.com


   
Cilt çatlaklarına fraksiyonel lazer tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. lazerle cilt kırışıklığı tedavisi

  lazerle cilt kırışıklığı tedavisi

  Cilt Gençleştirme : Lazer ile cilt gençleştirme bu alandaki diğer yöntemlerden birçok noktada daha avantajlıdır. Bunlar arasında uygulamadaki hassasiyet, hiç veya çok az kanama olması, sayılabilir. Ancak yine de lazer ile cilt yenilemesi istisnasız herkes için geçerli bir yöntem değildir. Bazı vakalarda dermabrazyon ve kimyasal peeling gibi alternatif bir yöntem bugün dahi daha iyi bir seçim...
 2. fraksiyonel-lazer-cilt-izleri.

  fraksiyonel-lazer-cilt-izleri.

  fraksiyonel lazer forum fraksiyonel lazer yaptıran var mı yaptıranlar lazerle çil tedavisi yaptıranlar yaptırdım Sivilceleri sıkmamak en doğrusudur. Sıkılan sivilceler iltihaplanıp daha da içinden çıkılmaz ve şiddetli reaksiyonlara sebep olabilir. Sivilce izi; sivilce tedavisi eksik kalmış sivilceler sonrasında ciltte oluşan lekeler, çökme ya da çıkıntılar şeklinde gözlenebilir. Bu izler cilde...
 3. Cilt catlaklarının tedavısı

  Cilt catlaklarının tedavısı

  Hızlı kilo alıp verme ve doğum gibi nedenlerle ortaya çıkan cilt çatlakları, mekanik dermoabrazyon yöntemiyle giderilebiliyor.Selülit, kilo, yağlanma derken bir başka kabusu gözardı etmeye başladık; çatlaklar. Hızlı kilo alıp verme ve doğum gibi nedenlerle ortaya çıkan çatlak problemi, sadece bacaklarda değil, vücudun çeşitli yerlerinde oluşabiliyor. Vücutta çatlak oluşmasının nedenlerini...
 4. fraksiyonel lazer hakkında

  fraksiyonel lazer hakkında

  selam melekler yüzümde güneş ve çok olmasada sivilce lekeleri var bir arkadaşım bana fraksiyonel lazeri önerdi benim bu konuda pek bir bilgim yok fraksiyonel lazer hakkında bilgisi olan yada bu lazer olayını yaptıran varsa olumlu olumsuz yorumlarınızı ve bilgilerinizi bekliyorum
 5. Fraksiyonel Erbium lazerin özellikleri nedir?

  Fraksiyonel Erbium lazerin özellikleri nedir?

  Fraksiyonel erbium lazerin dalga boyu2940nm dir. Estetik amaçlı yoğun kullanılan bir lazer türüdür. İçeriğinde su olan dokular tarafından emilir ve enerjisini bu dokuya aktararak dokuya yaygın hasar vermeden ablasyon yapar. Fraksiyonel Er-YAG lazer nerelerde ve hangi amaçlarla kullanılır? Erbium fraksiyonel lazer ameliyatsız yüz estetiği, cilt gençleştirme, kırışıklık tedavisi ve sivilce izi...

Sayfayı Paylaş