Cilt güzelliğinin altın anahtarı: Sağlıklı beslenme

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Cilt güzelliğinin altın anahtarı: Sağlıklı beslenme
Cilt esnekliği için C vitamini, saçın erken beyazlamasını önlemek için çinko, sağlıklı tırnaklar ve parlak saçlara sahip olmak için salatalık ve domateste bulunan silika… Güzelliğe giden yol sağlıklı beslenmekten geçiyor.
Dış görüntümüz iç sağlığımızın aynasıdır ve yediğimiz gıdalar da dış görünüşümüzü önemli ölçüde etkiliyor. Yiyip içtiğimiz herşey cilt sağlığımız için büyük önem taşıyor. İşlenmiş ve katkı maddeleri içeren hazır gıdalar, tütsülenmiş etler, dondurucuda bekletilmiş hazır yiyecekler cilt sağlığımızı bozuyor.
Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayfer Aydın cildinize, saçlarınıza, tırnaklarınıza ve gözlerinize canlılık katabilmeniz için beslenme önerileri sıraladı:
Su, cildin hayat kaynağı
Yaşla birlikte deri giderek nem oranını ve esnekliğini kaybediyor. Bunu sağlıklı bir şekilde çözmenin yolu bol su içmekten geçiyor. Bol su içerek derinin hem nem oranını dengeliyorsunuz hem de toksin atarak parlak, diri bir cilde sahip olabiliyorsunuz. Günde en az iki litre su içmek hücreleri temizlemek, dolgunlaştırmak ve kırışıklıkları azaltmak için yeterli bir miktar.
Taze bir cilt için taze meyve sebze
Canlı ve ışıltılı görünümlü bir cilt için bol miktarda çiğ meyve, sebze ve bunların sularını tüketmek gerekiyor. Çünkü bu besinler pişirildiklerinde yararlı özelliklerini kaybediyor. Çiğ sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu bir beslenme düzeni; cildi koruyor, yeniliyor ve esnekliğini sağlıyor.
Vitamin takviyesi yapın
C Vitamini: Kolajen yapı için gerekli ve cildin esnekliğini korumasına yardım ediyor. Narenciyeler, kivi, orman meyveleri ve maydanozda bulunuyor.
Çinko: Kolajen yapı için çok önemlidir ve saçın beyazlamasını engelliyor. Kabak çekirdeği ve zencefil kökünde bulunuyor.
Sülfür: Bütün bağlayıcı dokuların inşa edilmesine yardımcı oluyor. Lahana, brokoli, sarımsak ve soğan en zengin sülfür kaynaklarıdır.
Silika: Cilt esnekliğini koruyor, kemikleri güçlendiriyor, sağlıklı tırnaklar ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlıyor. Salatalık, domates, dolmalık biber ve yulafta bulunuyor.
E Vitamini: Hücre zarlarının korunmasına yardımcı oluyor. Zeytin, avokado, kabuklu yemişler, tohumlar ve yeşil sebzelerde bulunuyor.
Temel yağ asitleri: Cildin elastikiyetinin artmasını ve canlı bir cilde sahip olmanızı sağlıyor.
Zayıf beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek sağlıklı gıdalar tüketin, cildinizdeki, saçlarınızdaki ve tırnaklarınızdaki değişimi izleyin. Güzelliğiniz için yiyin, hem kendinizi daha iyi hissedin hem de daha sağlıklı olun.
 
Üst