Cilt tipine göre bakım

  • Konbuyu başlatan Gül Hanım
  • Başlangıç tarihi
Gül Hanım

Gül Hanım

Yeni Üye
Üye
Cilt tipine göre bakım
Öncelikle gel senin cilt tipini tespit edelim. Cildinin T bölgesi (alın-burun-çene) yağlı yanakların kuru ise karma tüm yüzünde yağlanma varsa ve özellikle burun bölgesinde siyah noktalar varsa yağlı tüm yüzünde gerginlik hissi ve pul pul bir görüntü varsa kuru cilde sahipsin demeketir. Tabii bunu kesin biçimde anlamanın en güzel yolu bir uzmana danışmak ve cilt tipine uygun ürünlere onunla birlikte karar vermek.Kuru ciltler için
Kuru ciltler özen ister. Özellikle hassas temizleyicileri tercih etmelisin. Nemlendiricilerin su bazlı olmalı. Geceleri yüzün için yumuşak sabun içermeyen likit veya krem temizleyiciler kullanmaya özen göster. Alkollü tonikleri ve kolonyalı mendilleri temizlikte kullanmayı ise aklından bile geçirme. Seçtiğin nemlendiricinin mutlaka güneş koruma faktörü içermesine de dikkat et. Çünkü kuru ciltler iltihaplanmaya karşı diğer cilt tiplerine oranla daha meyillidir. Makyaj konusunda ise yağ bazlı fondötenler allıklar ve pudralar kullanmalısın. Yağ bazlı makyaj ürünlerin ambalajlarındaki hydrating nourishing moisturizing kelimelerini baz alabilirsin. Ayrıca toz allık yerine krem veya krem-toz allıkları seçebilirsin.

Yağlı ciltler için
Cildin yağlı ise yüzünü günde iki kez özellikle sabahları ve yatmadan önce yağı absorbe eden yumuşak jel temizleyici ile temizleyebilirsin. Yağsız ve aynı zamanda güneşten koruyucu ürünleri kullanman da çok önemli. Yağ içermeyen su bazlı fondötenler ise cilt tipine uygun ürünler arasında bulunuyor. Aynı zamanda yağı kurutan fondöten ve pudraları fazla yağı emerek parlamayı geciktirdiğinden cildin için rahatlıkla kullanabilirsin. Krem allıklar yerine ise toz olanları tercih etmelisin. Cildindeki yağı kurutmak için sert deterjan bazlı sabunlar ve alkollü tonikler kullanmamaya özen göster. Çünkü zamanla bu ürünler cildine zarar verebilir. Kakao yağı temizleme kremi gibi yağlı içeriği olan ürünlerden de kaçınmalısın.

Karma ciltler için
Yağlı olan T bölgesini daha da yağlı hale getirmemek için kullandığın ürünlere dikkat etmelisin. Bunun için de karma ciltler için formüle edilmiş temizleyiciler ve nemlendiriciler seçmelisin. Nemlendiricini sadece yanaklar gibi neme ihtiyaç olan bölgelere uygulamalısın. T bölgesinde kullandığın zaman sivilcelerin artmasına neden olabilirsin. Eğer göz altı bölgen kuru ise çok yağlı olmayan ve hassas ciltler için hazırlanmış bir göz kremi kullanmalısın. Makyaj yaparken ise su bazlı ve yağsız fondötenleri denemelisin. Fondötenini uygulamadan önce ise yanaklarına nemlendirici sürmeyi unutma.
 
H

Huri

Yeni Üye
Üye
ben alkollu tonik kullanıyorum ve cildim kuru:(
 

Benzer İçerikler

PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
735
PaSikA
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
802
Misafir
M
*MeleK*
Cevaplar
2
Görüntüleme
975
peri kızı
peri kızı
Üst