Cilt tipine göre nasıl bakım yapılır ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Cilt tipine göre nasıl bakım yapılır ?
Cilt, vücudunuzun en büyük ve en hassas kısmıdır ve uygun bakım gerektirir. Cilt tipi kişiden kişiye farklılık gösterir, cilt tipinize göre özen göstermeniz önemlidir. Cildinizi anlamak, sağlıklı ve açık bir cilde ulaşmanın ilk adımıdır. Cilt tipi genellikle beş kategoriye ayrılır: normal, kuru yağlı, karma ve hassas. Normal cilt tipi, dengeli bir cilt tipine veya eşit bir ton ve sağlıklı bir parıltıya sahip sağlıklı bir cilt anlamına gelir. Kuru cilt tipi, cildi sert tutan, pullu ve nemsiz bir cilttir. Yağlı cilt tipi, sebumun aşırı üretimi nedeniyle parlak görünen cilttir. Karma cilt tipi oldukça yaygındır. Karma cilt tipine sahip olmak genellikle iki farklı cilt tipine sahip olduğunuz anlamına gelir. Herhangi bir cilt tipi hassas olabilir. Bu cilt tipi kızarıklığa eğilimlidir.cilt bakımı.Jpeg

Cilt tipinizi bilmek çok önemlidir. Bunun nedeni vücudunuzda hangi yağları, kremleri ve losyonları kullanacağınızdır. Farklı maddeler farklı cilt tiplerine farklı tepki gösterir. Cilt tipinizi bilmek de cildinize daha iyi ve daha etkili bir şekilde bakmanıza yardımcı olur.Ne tür bir cildiniz olduğunu belirlemek için dermatoloğa gitmeniz gerekir.

Ayrıca aynaya bakarak hangi cilt tipine sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz.. Olağan üstü parlak bir yüzünüz varsa, büyük ihtimalle yağlı bir cilde sahip olursunuz. Öte yandan, cildinizde dökülme veya soyulma söz konusu ise , o zaman kuru bir cilde sahipsinizdir. Cildinizde herhangi bir sorun yoksa, normal cildiniz olduğu için şanslısınız demektir. Bu şekilde tutmak için sadece minimum bakım gerekir.


Cilt türü nasıl belirlenir ?Kuru ciltKuru cilt, hava neminin önemli ölçüde düştüğü kış aylarında çok yaygındır.Kışın kuru hava bu ince çizgileri ve kırışıklıkları daha belirgin hale getirir. Bu yüzden dikkatli değilseniz, takip ettiğiniz tüm cilt bakım rejimleri, mevsim değişikliği sırasında gerekli ayarlamaları yapmazsanız, yalnızca israfa gidecektir.Sıcak su cildinizi ekstra kurumasını sağlar. Cildinizi bol miktarda nemlendirici ile besleyin. Besleyici temizlik yağları kullanarak makyaj yapın.İyi bir yüz yıkama, gözeneklerin tıkanmasını önler.Yağ bazlı bir nemlendirici sizin için oldukça faydalı olacaktır. Kurumaya yatkın cilt tipine sahipseniz, gün boyunca nemlendiricinizi tekrar uygulamak da yardımcı olabilir.Cildiniz çatlayabilir, sıyrılabilir veya kaşıntılı, tahriş veya iltihaplanabilir. Kuru cilde neden olan faktörler şunlardır; Uzun süre duşta kalma, aşırı sıcak suyla yıkanma, genler, yaşlanma, hormonal değişiklikler, kullanılan kozmetikler. Kuru cilt, hindistancevizi yağı veya shea yağı gibi doğal ve besleyici ürünler gerektirir. Bu tür ürünleri günde iki kez uygulamanız gerekirKarma ciltKarma cildiniz varsa, yüzünüzde bir şeyler kullanırken dikkatli olmalısınız. Yüzünüzün hangi kısımlarının yağlı olduğunu ve hangi bölümlerin kuru olduğunu kontrol edin. Karma cilt tipinde olan bireyler genellikle yüzleri için iki farklı nemlendirici kullanırlar. Yağsız nemlendiriciler kullanmayı tercih edebilir veya gerekli hissettiğiniz zaman değiştirebilir ya da yüzünüzün yağlı kısımları için hafif ürünler ve daha kuru alanlar için daha fazla nemlendirici ürünler tercih edebilirsiniz. Belki de en zorlu cilt tiplerinden biri olan karma cilt tipi, insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir ürünü umutsuzca aramalarına neden olabilir.Genellikle, alnınız, burnunuz ve çeneniz (ya da T bölgesi olarak adlandırdığımız) yağlı olma olasılığı daha yüksektir. Karma cilt tipiniz varsa, gözenekleriniz de daha geniş olabilir. Ayrıca, cildiniz T bölgesinde çok parlak görünecek ve sivilce veya siyah nokta alma riski taşıyorsunuz. Ayrıca, cildinizin farklı yönleri için farklı cilt bakım ürünleri kullanmanız gerekebilir.


Güzel bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenler


Hassas ciltHassas bir cilde sahip olmak da arzulanan bir şey değildir. Bu cilt tipine sahip kişiler, cildinin olumsuz bir şekilde reaksiyon göstermesine neden olmayan bir ürün bulmakta zorluk çekebilir. Kullandığınız ürünlere dikkat etmelisiniz. Bunun nedeni, cildinizin genellikle hassas ciltlerde kullanılmaya uygun olmayan cilt bakım ürünlerine maruz kaldığında daha hassas hale gelmesidir. Hassas cilde sahip olmak, muhtemelen kızarıklık, kuruluk, kaşıntı ve hatta yanma hissi yaşayacağınız anlamına gelir.


Yüzünüzün bazı kısımları (göz çevresi, dudaklar, vb.) hassastırÖzellikle göz çevresi ve dudaklara özel bir bakıma ihtiyaçları vardır. Yüzünüzün bu bölgeleri daha hassastır ve özel dikkat gerektirir.Normal ciltUyandığınız zaman, cildinizi yenilemek için alkol içermeyen bir tonik veya biraz gül suyu kullanmanızı öneririz. Sonra çok yağlı olmayan bir kremle nemlendirmeye devam edin. Ek bir ipucu ; petrol bazlı kremlerden uzak durun. Cildinizin de akşam bakımını yapmanız gerekiyor. Yapmanızı önerdiğimiz şey, bir çeşit sabun kullanarak yıkamak. Ardından, daha az tercihen yağ bazlı olan krem ile nemlendirmeniz. Ayrıca haftada bir kez maske uygulayın.Yağlı ciltYağlı cildiniz varsa, akne, siyah nokta ve lekelere eğilimlisiniz. Cildiniz muhtemelen parlak ve kalın görünür. Herhangi bir cilt tipinde olduğu gibi , belirli önlemler ve özel dikkat gösterilmesi cilt sorunlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.Yüzünüzü günde iki kez yıkayın . Yağlı bir cilde sahip olmanız, çok fazla neme ihtiyaç duymadığınız anlamına gelmez, cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın. Unutmayın, yağlı bir cilde sahip olmanın bazı faydaları vardır. Yağlı ciltleri olanlar daha yavaş yaşlanır. Yağlı ciltler kuru veya normal ciltli olanlardan daha az kırışıklık eğilimi gösterir. Ne olursa olsun, dışarıya çıkmadan önce güneş koruyucusunu kullanmayı unutmayın.


Şaşırtıcı bir şekilde, kil maskelerinin temel yararı, aşırı yağı azaltarak ve gözenekleri tıkanmaya karşı kirliliğe yol açarak cildi detoksifiye edebilmeleridir. Sonuç olarak, kil maskeleri yağlı ve akne eğilimli cilt tipleri arasında favoridir, ancak tüm cilt tipleri bunlardan hoşlanır.


Kırışıklıklara karşı cilt bakım önerileriTemel RutinTemel, bakımı kolay bir cilt bakımı rutininin üç temel (ama temel) parça vardır: temizleme, peeling ve nemlendirme. Ürünleri uygulamak için doğru sırayı bilmek cilt bakımı rutininizi daha etkili hale getirir.TemizlemekYüzünüzü suyla yıkamak, cildin kirlerini temizlemek için yeterli değildir ve geleneksel sabunlar çok sert olabilir. Bir temizleyici, kir, döküntü, yağ ve makyajı cildinizden temizler - bunu özellikle günde iki kez, özellikle de yatmadan önce yapmanızı öneririz. Cildinizin ihtiyaçlarına göre bir temizleyici seçin. Yağlı cildiniz varsa, akne ile mücadele eden diğer maddelerden faydalanabilir. Kuru cildiniz varsa, cildinizi nemlendirmeyecek bir temizleyici seçin.NemlendirmekTüm cilt tipleri, yağlı ciltler bile bir nemlendiriciden faydalanır. Nemlendiriciler cildin doğal nem seviyelerini dengelemeye yardımcı olur ve sağlıklı, tazelenmiş bir görünüm verir. Yağlı veya karma cildiniz varsa yağsız bir nemlendirici tercih edin. SPF'li bir nemlendirici, güneşte hasara karşı koruduğu için gündüz için en iyisidir. En çok ihtiyacınız olduğunda derin nem sunan cilt tipinize uygun bir gece kremi kullanın. Gündüz ve gece, göz çevresi etrafındaki hassas ciltler için özel olarak tasarlanan bir göz kremi, nemlendirmeden hemen sonra da uygulanmalıdır.


Tüm cilt tiplerinin temel bir rutine ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, belirli cilt ihtiyaçları olan kişiler için gelişmiş bir tedavi rutinidir. Yağlı, kuru cilt veya lekeli cildiniz varsa, gelişmiş tedaviden faydalanabilirsiniz. Gelişmiş tedaviler ayrıca, ince çizgiler, donuk ve daha derin kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir. Peeling yaptıktan sonra ve nemlendirici uygulamadan önce, sivilce kremi veya yaşlanma karşıtı serum gibi spesifik cilt sorununuzu hedef alan tedavi ürünleri kullanın. Birden fazla spesifik cilt sorununuz varsa, ürünleri etkinliklerini en üst düzeye çıkarmak için katmanlamadan faydalanacaksınız. Yüz maskeleri, cilt bakımı sorunlarına yardımcı olmak için ek bir terapötik destek sağlar. Maskeler, içerdikleri bileşenlere bağlı olarak akne den kuru cilde ve koyu lekelere kadar her şeyi hedefleyecek şekilde tasarlanmıştır. Serum ve kremlerin aksine, maskeler cildi derinlemesine temizlemek ve dokuyu iyileştirmek için kısa bir süre cilt üzerinde durmaktadır. Koyu lekeleriniz varsa, zaman içinde koyu lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan serumlar, maskeler ve kremler şeklinde tedaviler mevcuttur. Etkili bir cilt bakımı rutini oluşturarak, gözle görülür uzun vadeli faydalar göreceksiniz
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Profesyonel temizlik, peeling yüz bakımıdır ve bu nedenle gençliği korur ve yaşlanmayı geciktirir. Yaşlanma belişrtileri olan ince çizgileri giderir. Düzenli cilt bakımı cildin esnekliğini koruyarak sıkılaştırmayı sağlar.Cilde düzenli olarak masj yapılmalıdır. Kan dolaşımını artırır, destekleyici dokuları güçlendirir ve cildin direncini artırır.Cilt tipiniz genellikle genetik yatkınlıktan kaynaklanır, ancak bir cilt rahatsızlığını arttırabilecek alışkanlıklar vardır. Cildinizin tipini belirleme ve doğru şekilde tedavi etmenin yollarını anlama, ömür boyu net, sağlıklı görünen bir cilde ulaşmanıza yardımcı olabilir. Her cilt tipi, belirli bir özellik ve semptom setine sahiptir ve bu nedenle özel dikkat gerektirir. Kişisel cilt tipinizi öğrenmek ve en iyi nasıl tedavi edeceğinizi belirlemek için makalemizde yer alan linkleri ziyaret edin.
 
Üst