Cilt Tipinizi Nasıl Anlayacaksınız?

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Cilt Tipinizi Nasıl Anlayacaksınız?
Bu sayfa; Cilt Tipinizi Nasıl Anlayacaksınız konusu hakkında bilgiler vermektedir.Sevgili melekler, cilt tipinizi bilmeniz bakım ürünlerini seçmekte yararlanabileceğiniz önemli bir bilgidir. Cilt tipinize göre makyaj malzemeleri ve bakım ürünleri alarak daha sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Bunun için ise cilt uzmanına görünmenize gerek yok. Evde kendiniz de nasıl bir cilt tipine sahip olduğunuzu kolaylıkla anlayabilirsiniz...cilt_tipi-27b.jpg


Parmak uçlarınızla, cildinize dokunun. Cildinizin, yağlı bir tabakayla kaplı olduğunu hissedeceksiniz. Bu tabaka, sebum ve sudan oluşan; cildinizi dış etkenlere karşı koruyan tabakasıdır. Cilde doğal yağını veren sebum, bulunduğu bölgelerdeki miktarıyla cilt tipini belirler.

Cildinize dokunduğunuz bölgelerde sebum oranı yüksekse yağlı; sebum oranı düşükse kuru; sebum oranı dengeli ise kuru cilt tipine sahipsiniz anlamına gelir. Cildinizin tamamı yağlı ya da kuru olabilir, bölgeler olarak yağlanmalar ve kurumalar hissedebilir; bu ise karma cilt olarak tabir edilir.

Kuru cilt, oldukça incedir ve gözenekleri fark edilmesi zor olacak kadar küçüktür

Görünümü solgun ve serttir. Cildinize dokunduğunuzda kuruluk hissedersiniz. Cildi dış etkenlere karşı koruyan sebum ve sudan oluşan tabaka, kuru ciltlerde az miktarda olduğu için cilt, kendini tam anlamıyla koruyamaz. Sık sık gerilir, kaşınır, çatlar, soyulur ve belirli bölgelerde karıncalanma hissedilir. Kuru ciltlerde, banyodan sonra kızarıklık görülür, nemsizdir ve günlük bakım kremi kullanılmasına rağmen kuru ve gergin görünür.

Yağlı cilt kalındır ve gözenekleri rahatlıkla görülecek şekilde geniştir

Görünümü yağlı ve parlaktır. Bu yağlanma; alın, burun ve çene gibi bölgelerde daha sık görülür. Cilde dokunulduğunda kayganlık ve yağlılık hissi verir. Akne, sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerine sıklıkla rastlanır. Makyaj, cilt tarafından emilir ve bu yüzden gün boyunca kalıcı olamaz; sık sık tazelemek gerekir. Yağlı cilde sahip olmanın en güzel yanı ise diğer cilt türlerine göre çok kırışıklık oluşmasıdır.

Normal cildin rengi pembedir, canlı görünür

Gözenekler, yeterli miktarda açıktır. Bölgesel yağlanma, kuruma ya da kızarıklık sorunları yaşanmaz. Cilde dokunulduğunda yumuşacık ve pürüzsüz bir his verir. Ancak önemle belirtmek gerekir ki normal cilt türüne sahip çok az sayıda şanslı insan vardır.

Cildiniz hangi türde olursa olsun, zararlı güneş ışınlarından korumalı, günlük temizlik ve bakıma özen göstermelisiniz. Cildinizin türüne uygun nemlendirme ya da yağlanma karşıtı ürünler kullandığınızda, cildiniz kısa sürede sizi ödüllendirecek, aynaya baktığınızda ışıl ışıl, sağlıkla parlayan bir yüz göreceksiniz.
 

Benzer İçerikler

TİTAN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
TİTAN
K
Cevaplar
2
Görüntüleme
860
istpamuk
I
ms_enemy
Cevaplar
3
Görüntüleme
1K
*jellibon*
*jellibon*
PaSikA
Cevaplar
2
Görüntüleme
3K
lavinya07
lavinya07
Üst